Sonda InSight wykryła pierwszy wstrząs sejsmiczny na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Agencja NASA pochwaliła się niecodziennym odkryciem. Lądownik InSight prawdopodobnie wykrył i zarejestrował pierwszy wstrząs sejsmiczny na Marsie. Jest to także pierwsze zjawisko, wykryte na planecie innej niż Ziemia.

 

Słaby sygnał sejsmiczny został zarejestrowany 6 kwietnia przez instrument pokładowy SEIS (Seismic Experiment for Interior Structure). Jest to pierwsze takie drżenie, które najprawdopodobniej pochodzi z wnętrza planety. Wcześniej lądownik rejestrował inne sygnały, które jednak były spowodowane przez inne czynniki, np. przez wiatr.

 

Zdarzenie to było zbyt słabe, aby dostarczyć solidnych danych o wnętrzu Czerwonej Planety. Naukowcy wciąż sprawdzają te dane i ustalili nawet, że zarejestrowane sygnały mają podobny profil do wstrząsów, które wykryto na Księżycu w trakcie misji Apollo.

Sejsmometr lądownika InSight - źródło: NASA/JPL-Caltech

W latach 1969-1977, astronauci NASA zainstalowali pięć sejsmometrów na powierzchni Księżyca, które ujawniły tamtejszą aktywność sejsmiczną. Fale sejsmiczne mogą zmieniać prędkość i odbijalność w zależności od materiału. Analizując dane można dowiedzieć się czegoś więcej o wnętrzu Księżyca i jego historii powstawania.

 

Lądownik InSight, który wylądował na Marsie pod koniec listopada 2018 roku, ma za zadanie poznać wewnętrzną strukturę Czerwonej Planety. Odkrycie tego sygnału stanowi dowód, że Mars jest nadal aktywny sejsmicznie. Misja kosmiczna otwiera zupełnie nowe pole badań – sejsmologię marsjańską.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

To nie dowodzi aktywności

To nie dowodzi aktywności sejsmicznej marsa ,bo przecież wiadomo ,że nie ma on płynnego jądra (stąd brak pola magnetycznego) ale tego ,że mógł gdzieś nieopodal spaść jakiś meteoryt lub zapadła się jakaś "podziemna" jaskinia i to wywołało owe słabe drżenie. 

Skomentuj