System informowania o ciałach niebieskich zagrażających Ziemi, może nie powstać z powodu braku funduszy

Kategorie: 

Źródło: Teledyne Imaging Sensors/NASA, NEOCam

NASA opracowuje nowy system, który będzie mógł wykrywać obiekty zagrażające Ziemi. Projekt to teleskop kosmiczny działający w paśmie podczerwieni. Ma to pozwolić na obserwację znacznie większej ilości asteroid oraz innych niebezpiecznych ciał niebieskich.

Urządzenie ma nosić nazwę NEOCam. Po raz pierwszy idea projektu pojawiła się w 2005 roku. Głównym inżynierem NEOCam została Amy Mainzer, naukowiec z Jet Propulsion Laboratory w CalTech. Nowy system był następstwem uchwalenia przez Kongres Stanów Zjednoczonych ustawy z 2005 roku, która wymagała od NASA technologii wykrywania obiektów zagrażających Ziemi. Założony termin stworzenia takiego systemu upływa w 2020 roku.

Jak sie okazuje, główną przeszkodą w uruchomieniu NEOCam jest jednak brak funduszy. NASA czeka obecnie na grant amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk, aby móc zakończyć badania nad najlepszymi metodami wykrywania obiektów znajdujących się w pobliżu Ziemi. Planowany koniec badań ma nastąpić wiosną tego roku. Wkrótce agencja kosmiczna podejmie ostateczną decyzję w sprawie przyszłości NEOCam.

 

Kolejna sonda kosmiczna, która może pomóc w detekcji obiektów NEO nosi nazwę IMAP i ma zostać uruchomiona w 2024 r. Jej głównym zadaniem będzie badanie wiatru słonecznego. Rakieta wynosząca sondę na orbitę może pomieścić kolejny ładunek. Badacze z NASA uważają, że to idealna okazja do uruchomienia NEOCam. Powodzenie projektu stoi jednak nadal pod znakiem zapytania.

Naukowcy z MIT niezrzeszeni w projekcie uważają, że szanse na zderzenie Ziemi z niebezpiecznym obiektem są niezwykle małe, a dostępna obecnie technologia wykrywająca asteroidy jest wystarczająca. Projekt otrzymał dodatkowe dofinansowanie w 2017 roku.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika minoduesp

Ciekawe skąd to nagłe

Ciekawe skąd to nagłe zainteresowanie rzekonym zagrożeniem z kosmosu ? Przez wieki nikt nawet o tym nie pomyślał a teraz takie nagłe poruszenie .. Albo wiedzą coś czego nie chcą ujawnić lub co bardziej prawdopodobne sieją strach by "wycisnąć" fundusze od podatnika żeby dobrze na tym zarobić ( stąd istny wysyp filmów katastroficznych !). Jedyną naszą ochroną jest stosunkowo gęsta atmosfera pozwalająca unicestwić nawet kilkudziesięciometrowy meteor (czego dowodem była eksplozja nad Czelabińskiem) a wiekszej skały już nic nie powstrzyma. Zresztą nawet gdyby wiedziano kilka dni wcześniej o nieuchronnej katastrofie to i tak nic by to nie zmieniło ,bo co ewakuowano by połowę kraju ??? Gdzie , dokąd , jak ... i co dalej. Czyli lepiej nie wiedzieć. 

Skomentuj