Powstał pierwszy internetowy wykrywacz kłamstw

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Czy potraficie wykryć, gdy ktoś kłamie? Podczas rozmowy twarzą w twarz można zidentyfikować specyficzne cechy, które wskazują, czy ktoś jest kłamcą. Można do nich zaliczyć np. nadmierną potliwość, nerwowość czy unikanie kontaktu wzrokowego. Jednak namierzenie kłamcy w internecie nie jest już takie łatwe, zwłaszcza, gdy nie widzimy drugiej osoby, a przed sobą mamy jedynie tekst. Na szczęście naukowcy właśnie rozwiązali ten problem.

 

Zespół z Uniwersytetu Stanu Floryda opracował specjalny algorytm, który można określić mianem pierwszego na świecie internetowego wariografu. Następnie zaprojektowano grę online, w której gracze byli losowo przypisywani do roli „świętego” lub „grzesznika”. W eksperymencie wzięło udział 40 osób, które uczestniczyły w 80 rozgrywkach.

 

Inteligentny algorytm analizował wpisy osób z obu grup i wyróżnił konkretne słowa, które mogą decydować o tym, czy ktoś jest kłamcą. Program komputerowy ustalił, że kłamcy zwykle odpowiadają szybciej i używają słów, takich jak „zawsze” i „nigdy”. Z kolei osoby prawdomówne stosują sformułowania typu „zgadnij” i „być może” i potrzebują więcej czasu na odpowiedź.

Algorytm zwrócił również uwagę na krótkie przerwy pomiędzy reakcjami uczestników oraz pomiędzy pisanymi słowami. Osoby prawdomówne, jak wynika z tego badania, pisały zwykle nieco wolniej i dawały bardziej przemyślane odpowiedzi od kłamców.

 

Program wykorzystujący system uczenia maszynowego wykazał się bardzo wysoką skutecznością w odróżnianiu kłamców od osób prawdomównych. Podczas testów, wskaźnik dokładności wynosił od 85% do 100%, podczas gdy ludzie zwykle potrafią rozpoznawać oszustów z dokładnością około 50%.

 

Zespół naukowców zamierza rozwijać swój algorytm i testować go na większej liczbie uczestników. Niewykluczone, że tego typu wykrywacze kłamstw staną się w przyszłości częścią popularnych komunikatorów internetowych.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

ten wykrywacz wykrył wielką

ten wykrywacz wykrył wielką akcjęwpływu agentury iluminackich zboków NWO eurokołchozu ! "Zarówno po lewej jak i po prawej stronie politycznego sporu kampania jest zgodna. (…) nagle wszyscy Polacy kochają Unię – drwi dziennikarz i vloger Mariusz Max-Kolonko, komentując kampanię przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.W opinii dziennikarza, media od lewa do prawa usiłują przekonywać, że Unia Europejska cieszy się poparciem wśród Polaków. – Kampania wyborcza jest zgodna zarówno po lewej jak i po prawej stronie politycznego i medialnego spektrum. A zatem w „Wiadomościach” i kapitale niemieckim Onetu, można zobaczyć badania, które wykazują raptem, że wszyscy Polacy po prostu kochają Unię, uwielbiają Unię i bez tej Unii żyć nie mogą – drwi Kolonko.Zdaniem dziennikarza „zwykła analiza wykazuje, że ankiety te są preparowane i robione przez ośrodki badawcze i osoby, które są finansowane przez samą Unie Europejską”. Kolonko zapowiedział, że w kolejnych programach wykaże ich fałsz.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika hyh

gdyby takie cos powstalo to

gdyby takie cos powstalo to zydopadlina i kangur by znikneli jak sie pojawili bo przeciez oni zyja z klamstwa , wmawiajac ludziom swoje brednie i nie przyznaja sie do swego chazarskiego pochodzenia. tylko odkrecaja kota ogonem.

takze wykrywacz klamstw totalnie zepsulby agenturze , sluzbom i zydopadlinom plany sklocania narodu polskiego.

 

Portret użytkownika tubylec

Przy przesłuchaniu na

Przy przesłuchaniu na komisariacie oczekują szybkich odpowiedzi, jak się za długo zastanawiasz to znaczy że kręcisz, odpowiedzi mają być "tak" lub "nie", żadnego "być może", "prawdopodobnie" bo to robi furtkę do krętactwa, a za "zgadnij" można oberwać pałą. Artykuł trochę nietrafny. Patrzenie sobie w oczy dłużej niż 2 sekundy zdarza się ludziom rzadko i oznacza albo chęć nawiązania bliższej relacji, albo chęć przywalenia komuś w mordę .. zależy pomiędzy kim owa wymiana spojrzeń zachodzi .. wyjątkiem może być wizyta u irydologa, okulisty. Zwiększona potliwość może mieć różne podłoże, są osoby które się ciągle pocą.

Portret użytkownika Illuminat13

czy sadzisz szczurzy mozdzku

czy sadzisz szczurzy mozdzku ze wzrost ma jakas wieksze znaczenie w stosunku do zycia ??Nawet jesli mialbym wzrost o ktorym mowisz nadawalbym sie do rzezni? Obrazasz w tym momencie napoleona Jezusa itp np. mnie napewno nie To widac trolu internetowy ze jestes slaby fizycznie a to odbija sie na twoja psychike gdzie w tym momencie piszac ten komentaz to udowodniles ze jednak kompleks nizszosci ci przeszkadza

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika Kangur.

wzrost ma jakas wieksze

wzrost ma jakas wieksze znaczenie w stosunku do zycia

oho trafiłem haha...wzrost na pewno ma znaczenia w stosunku do wagi i o tym napisałem, kurduplu Biggrin ... chyba wiem czemu, tak się roztyłeś Pawełku, w zeszłym roku kolega  poszedł z kotem na zabieg usunięcia jaj, po miesiącu kotek podwoił wagę Lol

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj