Benedykt XVI skrytykował podejście Franciszka do skandali seksualnych w Kościele

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Emerytowany papież, Benedykt XVI, opublikował swoją analizę, dotyczącą nadużyć seksualnych przez katolickie duchowieństwo. Benedykt uważa, że przyczyną karygodnych zachowań księży jest w znacznej mierze rewolucja seksualna, która miała miejsce w latach 60. XX wieku.

Esej emerytowanego papieża wprawił w zaskoczenie niejednego eksperta z dziedziny teologii. Wielu z nich zwróciło uwagę, że list Benedykta zdaje się zakłócać wysiłki papieża Franciszka, który musi mierzyć się z jednym z największych skandali w historii kościoła katolickiego. Jeden z historyków nazwał esej Benedykta XVI "katastrofalnie nieodpowiedzialnym" i przeszkadzającym w doprowadzeniu kościoła do wyjścia z kryzysu seksualnego.

 

Amerykańscy analitycy zwrócili uwagę, że esej opublikowany w niemieckim miesięczniku Klerusblatt jest zarówno wadliwy pod względem treści, jak i zaostrzający podziały w kościele, które pojawiły się między zwolennikami Franciszka i katolikami stęsknionymi za doktrynalnymi poglądami Benedykta XVI. 

 

We wstępie Benedykt zaznaczył, że otrzymał pozwolenie na publikację, zarówno ze strony Watykanu, jak i samego papieża Franciszka. W dalszej części Joseph Ratzinger prześledził początek kryzysu nadużyć wśród duchownych. Jako główną przyczynę podał rewolucję seksualną z lat 60. XX wieku, a w szczególności pojawienie się scen erotycznych w filmach.

 

Obwinił także teologię moralną obowiązującą w tamtych czasach oraz prawa kościelne, które dawały niesłuszną ochronę oskarżanym kapłanom. Benedykt zauważył, że w latach 80. i 90. XX wieku prawa do obrony księży "były tak szerokie, że praktycznie niemożliwe było udowodnienie im winy". 

Teolog Massimo Faggioli stwierdził, że analiza emerytowanego papieża jest niezwykle krótkowzroczna, ponieważ pominięte zostały kluczowe przypadki, takie jak np. pedofilskie skłonności założyciela zakonu Legionu Chrystusa, które miały miejsce jeszcze przed rewolucją seksualną.

 

Historyk Christopher Bellitto sądził z kolei, że Benedykt XVI uległ manipulacjom przed napisaniem eseju, ponieważ w ten sposób podważył wysiłki Franciszka na rzecz wyprowadzenia kościoła z kryzysu. Potwierdził również pogląd, że skandale seksualne związane z kapłanami sięgają znacznie dalszych czasów, niż tylko lat 60. XX wieku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Jul

A moze ta celowa islamizacja

A moze ta celowa islamizacja jest po to aby wybic inne religie, nas 'niewiernych' bo wiedza, ze nimi sie bardzo latwo steruje. Po co im spoleczenstwo, ktore sie buntuje, tamci w imie wiemy kogo zrobia wszystko, mozna pustelnikom wmowic najwieksze bzdury a lykna jak mlody pelikan

Portret użytkownika lucmalinas

Benedykt XVI pisanie swego

Benedykt XVI pisanie swego eseju mówiącego o przyczynach kryzysu w Kościele rozpoczął we wrześniu ubiegłego roku. Najprawdopodobniej miał zostać udostępniony biskupom biorącym udział w watykańskim szczycie nt. pedofilii i nadużyć seksualnych w Kościele. Niestety nie został wówczas włączony jako głos w obradach.

Portret użytkownika radekradzinek

O ILE MI WIASDOMO TO "ŚWIĘCI

O ILE MI WIASDOMO TO "ŚWIĘCI MĘŻOWIE" MAJĄ TRZYMAĆ FIUTY NA POSTRONKU I JAKOŚ KIEPSKO IM TO WYCHODZI.SPRAWA CELIBATU JEST JASNA I TO WIARA POWINNA ICH WZMACNIAĆ W POSTANOWIENIU.nIE DOŚĆ ,ŻE RĄBALI NA BOKU ,TO JESZCZE W DIŻEJ MIERZE DZIECI.NAJLEPIEJ ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZEPCHNAĆ NA WSZYSTKO INNE.ZEPSUTA INSRTYTUCJA,ZGNIŁA I WIAROŁOMNA.SZATAN ZNALAZŁ SOBIE ŚWIETNE LOKUM.

Portret użytkownika euklides

Ta organizacja to państwo.

Ta organizacja to państwo. Watykan to państwo. Każde państwo ma na koncie gigantyczne zbrodnie. Zakładam, że jesteś zwolenniczką (a może nawet pracownikiem) państwa tak jak 90% osób. Państwo najzywczajniej w świecie okrada ludzi, z tego co ukradnie sponsoruje mordy (wojny), trzyma ludzi w niewoli, odbiera dzieci rodzicom ku rozpaczy rodzin itd. Teraz mi odpowiedz jak można być zwolennikiem (albo co gorsza pracownikiem) takiej organizacji? Łatwo wytykać cudze błędy, a ciężko dostrzec swoje. Dlatego pedofile w kościele nie widzą nic złego w tym co robią, tak jak wy w pańswie nie widzicie nic złego.

Portret użytkownika Ma

Jeśli kościół katolicki

Jeśli kościół katolicki przegra z islamem a na to wygląda ktokolwiek Ciebie się spyta co zrobić z twoimi dziećmi.Tak dla myślącego człowieka, może tajne organizacje którym zależy na zniszczeniu kościoła wprowadziły 5 kolumnę, zresztą plan 3 wojen światowych otwarcie mówi o zniszczeniu chrześcijaństwa cyt.

''...a masy pozbawione iluzji wobec chrześcijaństwa, którego boskie duchy, formujące chrześcijaństwo bez kompasu oraz kierunku, pożądających ideałów ale bez wiedzy, gdzie umieścić swoje oddanie i adorację, otrzymają rzeczywiste światło poprzez uniwersalną manifestację czystej doktryny Lucyfera, wystawionej w końcu na publiczny widok. ''

Portret użytkownika Kangur.

Cała ta "pedofilia" w KK jest

Cała ta "pedofilia" w KK jest celowo wyolbrzymiona i rozdmuchana...cel - islamizacja...do tego też zmierza zachowanie watykańskiego jezuity.

Mimo że nie należę do KK prędzej im powierzyłbym dzieci, niż pedofilom z LGBT, na zajęciach masturbacji w przedszkolu.

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Laura

Kangurku, piszesz tak, jakbyś

Kangurku, piszesz tak, jakbyś miał jedyny wybór pomiędzy dżumą a cholerą. Dzieci nie powinno się nikomu powierzać, Jedynie system edukacji zmusza nas do powierzania naszych dzieci nauczycielom. I tu trzeba być czujnym i słuchać, co mówią dzieci, interesować się nimi, być obecnymi.

Strony

Skomentuj