Saudowie ostrzegają USA "opcją nuklearną " w kwestii stosowania dolarów do rozliczeń za ropę naftową

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W Stanach Zjednoczonych procedowane jest właśnie prawo wymierzone w paliwowy kartel OPEC. Ustawa zwana NOPEC act zbudziła wściekłość Arabii Saudyjskiej, która należy do OPEC. Saudowie zagrozili zakończeniem rozliczeń w dolarach jeśli w USA przegłosowane bedzie antykartelowe prawo. 

 

Kartel OPEC reguluje światowe ceny ropy naftowej, a to nie podoba się aspirującym do roli jedynego światowego hegemona, Amerykanom. Z drugiej jednak strony fakt dokonywania praktycznie wszystkich rozliczeń za ropę za pomocą dolarów powoduje, że USA może emitować nieograniczoną ilości dolarów bez ryzyka ogromnej inflacji.

 

Po prostu ropa stanowi zabezpieczenie dla dolara jakie kiedyś stanowiło złoto. gdyby Kartel OPEC przestał się rozliczać w dolarach i przeszedł na euro lub chińskiego juana oznaczałoby to poważne kłopoty dla amerykańskiej gospodarki. 

Arabia Saudyjska grozi zatem USA zaprzestaniem wykorzystania dolarów do rozliczeń za ropę, zdając sobie sprawę z tego, że Stany Zjednoczone nie mogą sobie na to pozwolić. Saudowie liczą na to, że ich groźba, nazywana niekiedy "opcją nuklearną" ze względu na możliwą skalę rażenia, to wystarczający straszak, który zniechęci do głosowania ustawy NOPEC. 

Nawet jeśli Kongres USA przegłosuje zapisy antykartelowe, najprawdopodobniej zawetuje je prezydent Donald Trump. Ryzyko nagłej dewaluacji dolara jest po prostu zbyt duże. Oznacza to również, że Stany Zjednoczone są w kwestii walutowej de facto zakładnikiem Arabii Saudyjskiej. 

 

Saudowie grożąc USA podejmują ryzyko. W historii bywało już wielokrotnie tak, że gdy któryś z przywódców krajów posiadających duże zasoby ropy naftowej deklarował koniec rozliczeń za pomocą petrodolara, oznaczało to dla niego poważne problemy z obaleniem i śmiercią włącznie. Taki los spotkał między innymi Saddama Husajna czy Muammara Kadafiego. Czy do tego grona może dołączyć ród Saudów? 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

Problem związany z

Problem związany z samochodami elektrycznymi, dotyczy jedynie baterii elektrycznych. Ale jak mówią stare ludzie - wszystko co piękne, rodzi się w bólach... Silniki elektryczne są już dopracowane, inne elementy  układów jezdnych i nadwozia są do ogarnięcia dla średnio rozgarniętych mechaniorów. A bateriie dopracujemy.  Bedzie dobrze   :) 

Portret użytkownika T

Baterie to nie jedyny problem

Baterie to nie jedyny problem, i nie taki wcale łatwy do rozwiązaniam, temat rzeka. Linie energetyczne które trzeba rozbudować to kolejny, 1kg ropy to 50MJ pomnóż to przez średnie spalanie oraz ilość aut i przelicz sobie jakie prądy trzeba przesłać żeby to naładować. Acha i jeszcze jeden sprawność aut elektrycznych jest niższa niż silnika benzynowego licząc od elektrowni do napędu. A elektrownie są.. weglowe czyli będziemy kopcić bardziej niż gdyby to spalić normalnie w silniku spalinowym.Ale cii, głupim się wciśnie że są eko i bedą przepłacać kilka razy, wkońcu eko-mafia do spółki z rządami byle czego nie je.  

Portret użytkownika ete

Jesteś zadżumiony propagandą

Jesteś zadżumiony propagandą o wyższości samochodów elektrycznych i pewnie z młodym wąsem. Nie są konkurencją i nie będą jęśli nie będzie przełomu w bateriach i ładowaniu. Cena pojazdu jest dwukrotnie wyższa od spaliny i będzie rosła, bo obecne baterie sa z pierwiastków ziem rzadkich, energia elektryczna też bedzie rosła jeśli wzrośnie popyt. Nie trzeba blokować produkcji elektryków, wystarczy blokować przełom w magazynowaniu en. elektrycznej i to będzie trwać dopóki coś złego się nie stanie.

Portret użytkownika Epiornis

Zacznijcie proszę poprawnie

Zacznijcie proszę poprawnie interpretować rzeczywistość Smile

Tutaj nie chodzi o ropę naftową, bo ona tak szybko się nie wyczerpie... o lie w ogóle się wyczerpie.

Opcja nuklearna nie wchodzi w grę - ponieważ broń jądrowa nie istnieje.

No i pieniędzy mogą mieć tyle, ile chcą - bo to oni je drukują Język

NIE MA ŻADNEJ WIRUJĄCEJ KULI...

Broń jądrowa istnieje tylko w naszych głowach. Odstaw fluor = myśl samodzielnie.

5G - wara z tym od Polski!!

Głowy do góry i więcej wiary w siebie!!

Portret użytkownika Medium

Opcja nuklearna nie wchodzi w

Opcja nuklearna nie wchodzi w grę - ponieważ broń jądrowa nie istnieje.

Nie istnieje dla niewtajemniczonych. Wątpię, że Arabia Saudyjska jest wtajemniczona. 

Zacznijcie proszę poprawnie interpretować rzeczywistość Smile

Epiornis, za dużo żądasz od redakcji. Dobrze, że donoszą co się na świecie dzieje. 

 •  Чебурашка®  •

NIE MA ŻADNEJ WIRUJĄCEJ KULI...

Broń jądrowa istnieje tylko w naszych głowach. Odstaw fluor = myśl samodzielnie.

5G - wara z tym od Polski!!

Głowy do góry i więcej wiary w siebie!!

Strony

Skomentuj