Największy na świecie samolot odbył swój pierwszy lot

Kategorie: 

Źródło: YouTube/Stratolaunch, Stratolaunch

Gigantyczny samolot wyprodukowany przez firmę Stratolaunch odbył swój pierwszy lot. Masywna maszyna ma rozpiętość skrzydeł większą niż boisko do piłki nożnej i  jest przeznaczona do wystrzeliwania rakiet z powietrza. Lot próbny miał miejsce 13 kwietnia w porcie lotniczym Mojave w Kalifornii.

Olbrzymi samolot o nazwie Roc wystartował o 6:58 rano czasu lokalnego i pozostał w powietrzu przez 2,5 godziny. Roc osiągnął szczytową wysokość 5180 m, a jego maksymalna prędkość wyniosła 304 km/h.

Samolot ten jest największym jaki do tej pory zbudowano. Posiada dwa kadłuby i sześć silników odrzutowych, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi 117 metrów. To mniej więcej tyle samo, co Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Roc został zaprojektowany, aby transportować rakiety kosmiczne na wysokość około 10 700 metrów, skąd będą one mogły zostać wystrzelone na orbitę. Stratolaunch początkowo współpracował z firmą SpaceX, która miała zbudować zmodyfikowaną wersję rakiety Falcon 9, aby wystrzelić ją z gigantycznego samolotu. Firmy zerwały jednak współpracę, a Stratolaunch postanowił wykorzystać rakiety Pegasus XL wyprodukowane przez spółkę Northrop Grumman.

 

Dyrektor generalny Stratolaunch, Jean Floyd powiedział, że lot testowy okazał się ogromnym sukcesem, a misja firmy pozostanie kontynuowana.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika po pierwsze nie szkodzić !

Po co dalej brnąć w napęd

Po co dalej brnąć w napęd rakietowy ,który jest niepraktyczny ,niebezpieczny ,niewydajny ,nieekonomiczny ,niezapewniający zadowalajacych osiągów i jeszcze wiele  - "nie" .. ?!  Wiadomo nie od dziś ,że już od lat 30-tych ,głównie w niemczech opracowywano napęd grawitacyjny .W latach 40-tych budowano już działające napędy (miało to być wunderwaffe) i pierwsze latajace "spodki" ! Zaraz po wojnie USA zagarneło cały ich dorobek nie mówiąc już o domniemanych rozbitych statkach obcych. Zatem technologia już jest a mineło z górą 70 lat , więc na co czekają ,czemu to ukrywają ,kiedy ci durnie zrozumieją ,że technologia jest po to by ją wdrażać a NIE ukrywać !? 

Portret użytkownika pilippek

gigantomania? rosyjskie

gigantomania? rosyjskie rakiety hipersoniczne? 

rzeczywiscie, cierpisz na gigantomanie bo twierdzisz ze masz rację w swoich bredniach :) 

samolot ma wnosic satelity po taniości - i tyle.

z twoim podejsciem to chyba gaci i skarpetek nie zmieniasz bo po co 

Skomentuj