Wojska prorosyjskiego generała rozpoczęły marsz na Trypolis, stolicę Libii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Choć w ostatnich latach raczej niewiele mówiło się o sytuacji w Libii, prawda jest taka, że kraj wciąż nie pozbierał się po interwencji NATO z 2011 roku. Libia pozostaje podzielona na dwa rywalizujące ze sobą rządy i dwie armie, które mają swoich popleczników za granicą. Wojska jednej ze stron tego konfliktu zmierzają właśnie w kierunku stolicy.

 

W czwartek rozpoczęła się inwazja Libijskiej Armii Narodowej, dowodzonej przez generała Chalifa Haftara, który reprezentuje „drugi rząd” w Tobruku. Jego wojska zmierzają w kierunku Trypolisu, gdzie funkcjonuje rząd uznawany przez państwa zachodnie. Media piszą o zaciętych walkach, które mają miejsce na obrzeżach miasta.

 

Zachód domaga się natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Jednak wojska Haftara wyraźnie ignorują wezwania z zagranicy i kontynuują atak. Nic w tym dziwnego, skoro zwycięstwo jest już praktycznie w zasięgu ręki. Wskazuje na to chociażby szybka ewakuacja amerykańskiego personelu wojskowego z Trypolisu.

Chalifa Haftar - źródło: Magharebia/CC BY 2.0

Należy przypomnieć, że rząd w Trypolisie powstał w 2011 roku po interwencji zbrojnej NATO i posiada poparcie państw zachodnich. Natomiast generał Chalifa Haftar, który stoi po stronie rządu w Tobruku, otrzymuje wsparcie między innymi od Egiptu i Rosji. Świat na ogół potępia ofensywę na Trypolis, a Rosja również wzywa do rozpoczęcia wewnętrznych rozmów bez ingerowania w sprawy kraju, choć obecna sytuacja w Libii jest dla niej jak najbardziej korzystna.

 

Libia po wieloletnim konflikcie znów ma szansę funkcjonować pod jednym rządem i przywrócić stabilizację jako taką. Z pewnością miną jeszcze lata, zanim pokój na stałe zapanuje w Libii. Tamtejsza sytuacja ma zresztą duże znaczenie dla Europy ze względu na nielegalną migrację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Mojeimię44

MDG ty amerykański pachołku

MDG ty amerykański pachołku zobacz kto zabił Kadafiego i jak się cieszył z jego śmierci. Kadafiego lud kochał, tak jak lud kocha Assada, tak jak lud kocha Maduro a tą medialną papkę wsadź sobie głęboko w swoją zasyfioną pasożydowskimi członkami, brudną d..pe. Twoje amerykańskie media jak TVN 24 kłamią bo propagują swój punkt widzenia a ich punkt widzenia ma się nijak do tego co myśli dany naród obcy amerykańskiej kulturze. Rozumiesz? Wątpię boś płytki jak te wypociny medialnych kanali, którzy za pomocą tv programują rzeczywistość. https://youtu.be/FmIRYvJQeHM

Tu masz filmik jak ludzie kochają Assada. Mimo wojny, zniszczenia, terroru ciągle są przy nim bo był i jest dobry dla swego ludu. 

https://youtu.be/bsDP8S3ry1A

Portret użytkownika zNetu

Aż nie mal 80 proc.

Aż nie mal 80 proc. mieszkańców Federacji Rosyjskiej nie może sobie pozwolić nawet na zakup najpotrzebniejszych rzeczy – informuje Federalna Służba Statystyki Rostat. Bardzo źle jest też ze zdrowiem Rosjan – śmiertelność wzrosła w co najmniej 32 regionach kraju.

Budżet całej Rosji jest mniejszy niż budżet jednego amerykańskiego miasta – Nowego Jorku. Według Banku Światowego PKB Rosji w 2017 wynosił zaledwie 2,7 procent światowego PKB. Mimo desperackich prób reformowania zarządzania budżetem wydatki wojskowe Rosji wciąż stanowią mniej niż jedną dziesiątą wydatków NATO, z czego połowa „ginie” z powodu „otkatów”, czyli defraudacji środków publicznych. Ludność Rosji wynosi 146 mln osób, podczas gdy na przykład Nigerii 186 mln. Ściśle mówiąc, Rosja to rozległe pustkowie, bańka mydlana, Afryka ze śniegiem.
Source: https://jagiellonia.org/w-rosji-za-putina-bieda-az-piszczy-ludzi-nie-stac-nawet-na-buty/
 

Portret użytkownika MDG

Bardzo mądry i jakże

Bardzo mądry i jakże prawdziwy tekst opisujący prawdziwą Rosję - zgniłą, pozbawioną perspektyw, jako kraj IV świata z plagą HIV, AIDS, gruźlicy, narkomanii, alkoholizmu, gdzie 20% mieszkańców stanowią islamiści, a armia to składak pozbawionych morale zdegenerowanych żołnierzy, którzy chlejąc bojarysznik z wagonu wciąż pierdzą o rzekomej potędze rassiji Smile

Portret użytkownika U_P_Adlina

Lekarz prowadzący wie, że sam

Lekarz prowadzący wie, że sam ze sobą piszesz? Hehehehe! 
Zgniliznę, zero perspektyw, HIV, AIDS, narkomanię, alkoholizm todziś domeny zdegenerowanego uSSmana, gdzie 40 milionów obywateli żyje z talonów na jedzenie. 
Armia zdemoralizowana? I ta mała garstka tej armii obiła uSSmanowi zad w Syrii? Hehehehe.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj