Wojska prorosyjskiego generała rozpoczęły marsz na Trypolis, stolicę Libii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Choć w ostatnich latach raczej niewiele mówiło się o sytuacji w Libii, prawda jest taka, że kraj wciąż nie pozbierał się po interwencji NATO z 2011 roku. Libia pozostaje podzielona na dwa rywalizujące ze sobą rządy i dwie armie, które mają swoich popleczników za granicą. Wojska jednej ze stron tego konfliktu zmierzają właśnie w kierunku stolicy.

 

W czwartek rozpoczęła się inwazja Libijskiej Armii Narodowej, dowodzonej przez generała Chalifa Haftara, który reprezentuje „drugi rząd” w Tobruku. Jego wojska zmierzają w kierunku Trypolisu, gdzie funkcjonuje rząd uznawany przez państwa zachodnie. Media piszą o zaciętych walkach, które mają miejsce na obrzeżach miasta.

 

Zachód domaga się natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Jednak wojska Haftara wyraźnie ignorują wezwania z zagranicy i kontynuują atak. Nic w tym dziwnego, skoro zwycięstwo jest już praktycznie w zasięgu ręki. Wskazuje na to chociażby szybka ewakuacja amerykańskiego personelu wojskowego z Trypolisu.

Chalifa Haftar - źródło: Magharebia/CC BY 2.0

Należy przypomnieć, że rząd w Trypolisie powstał w 2011 roku po interwencji zbrojnej NATO i posiada poparcie państw zachodnich. Natomiast generał Chalifa Haftar, który stoi po stronie rządu w Tobruku, otrzymuje wsparcie między innymi od Egiptu i Rosji. Świat na ogół potępia ofensywę na Trypolis, a Rosja również wzywa do rozpoczęcia wewnętrznych rozmów bez ingerowania w sprawy kraju, choć obecna sytuacja w Libii jest dla niej jak najbardziej korzystna.

 

Libia po wieloletnim konflikcie znów ma szansę funkcjonować pod jednym rządem i przywrócić stabilizację jako taką. Z pewnością miną jeszcze lata, zanim pokój na stałe zapanuje w Libii. Tamtejsza sytuacja ma zresztą duże znaczenie dla Europy ze względu na nielegalną migrację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MDG

Weź się nie ośmieszaj onuco.

Weź się nie ośmieszaj onuco. Pokazujesz filmik propagandowy sprzed prawie 9 lat, idąc tym tropem pokaż filmiki z tak 80-tych. Tam na pewno lud go jeszcze bardziej kochał hahahah Biggrin Biggrin Biggrin

Maduro jest na odstrzale i to jego qniec. Czy to się ruskim onucom podoba czy nie - i nic z tym zrobić nie mogą. Ba nawet ich jedyny lotniskowiec na węgiel jest w tak agonalnym stanie, że kończy na żyletki, a nowego brak bo rubelków nie ma. Techniki i technologii też hehehheeheh Biggrin xD Biggrin

Ludzie mają dość tyranii kacyków typu Maduro, Assad, Hussein, Kaddafi, Putin... po prostu demokracja jest jedynym modelem społecznym, który będzie na planecie obowiązywać. Czy to się onucom podoba czy nie - one nie mają nic do gadania co pokazują fakty.

Portret użytkownika Pułkownik

W Libii to akurat panowała

W Libii to akurat panowała demokracja, bezpośrednia, chyba tylko poza Szwajcarią. Znacznie lepszy model od pseudo-demokracji przedstawicielskiej.
Jak zamierzasz pogodzić takową z regionami gdzie taki prym wiodą islamiści? Oryginalnie sponsorowani zresztą przeciw ZSRS przes Stany Zjednoczone?
Będzie jak w Egipcie, zostaną oni demokratycznie wybrani i obalą demokrację.

Portret użytkownika Lommo

Na poprzednim osiedlu co

Na poprzednim osiedlu co mieszkałem była masa ludzi która bardzo mile wpominała wyjazdy zarobkowe do Iraku Husseina i Libi Kadafiego. Sam do dzis pamiętam jakie wspaniałe zabawki przywozili rodzice dzieci tam pracujących . Co do Assada - nie wiem jak było , ale Polka żona Syryjczyka ewakuowana z rodziną do Polski mówiła w telewizji że gdzie tam demokratycznej Polsce do Syrii z dobrych czasów pod rządmi Assada. W Rassiji rewelki nie ma i nie było tam chyba nigdy , niemniej nie można odmówić Putinowi że wyciągnał kraj i ludność ze skrajnej nędzy czasów jelcynowskich gdzie 70 % ludzności latami nie otrzymywało wynagrodzeń, dnastanie demokracji w Rosji widząc z filmu dokumentalnego kojarzyło się większości ludzi jednoznacznie z całkowitym brakiem pieniędzy. Słowem system  demokratyczny był dla nich równoznaczny z najgorszym okresem wojny. No a Maduro, sobie nie radzi ale Wenezula czerpała dochody praktycznie tylko z ropy, a jej cena zdaje się spadła ze s około 150 $ do około 50 % więc spadek PKB był nieunikniony , i tak wychodzi na to że PKB w Wenezueli spadło mniej niż wyniósł spadek cen ropy.

Portret użytkownika U_P_Adlina

Nie ośmieszaj się aż tak

Nie ośmieszaj się aż tak bardzo ukro-kalesonie. Od propagandowych filmików z sbu to jesteś tu ty ukro-klownie. A FAKTY próbujesz przedstawiać, jako "propagandę". Ale tu nie jest twój nazi-majdan w kijowie ze skakunami o IQ popielniczki. 
Maduro śmieje się z uSSmańskiego zbira, bo jest kolejnym przywódcą, na którym uSSman połamał sobie ostatnie zęby. Tak samo jak Assad, który dzieki Rosji rządzi w Syrii. 
Jak może nie być technologii ukro-świniołaku, skoro Ruscy skopali uSSmanowi zad w Syrii? A w Afganistanie nawet talibowie, bez żadnej technologii, buhahahahaha! Gdzie więc ten twój "wszech" ukro-klownie? Hehehehehe! 
Maduro i Assad pozostają u władzy, a uSSman z kwikiem wycofuje się z obitym zadem, buhahahahaha! I takie są FAKTY ukro-klownie. A kwiki ukro-świniołaków tego nie zmienią.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Witamy w krainie po drugiej

Witamy w krainie po drugiej stronie lustra. W zasadzie to tak samo jak być zarejestrowanym tylko trzeba czytać po sobie to co się napisało by poprawić literówki. Słownik normalnie działa po wyłączeniu edytora graficznego. BTW Musieli ci mocno dopiec, a konkretnie? Tu są jakieś szranki i konkury trolli z górnej półki. Stawiam litrę porterówki że zachodnie trole nie przegadają ruskich. (Porterówka to przepalany spirytus z ciemnym silnym piwem porter 0,5 do 0,5 litra - minimum 4 dni musi się odstać w litrowej ciemnej butelce najlepiej takiej po wyski bo ma dobrą zakrętkę - polecam ruskim spróbować tego staropolskiego wiktuału co ma z 55% utrata przytomności po kilku kieliszkach gwarantowana ale za to kaca nie ma.)

Strony

Skomentuj