Wojska prorosyjskiego generała rozpoczęły marsz na Trypolis, stolicę Libii

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Choć w ostatnich latach raczej niewiele mówiło się o sytuacji w Libii, prawda jest taka, że kraj wciąż nie pozbierał się po interwencji NATO z 2011 roku. Libia pozostaje podzielona na dwa rywalizujące ze sobą rządy i dwie armie, które mają swoich popleczników za granicą. Wojska jednej ze stron tego konfliktu zmierzają właśnie w kierunku stolicy.

 

W czwartek rozpoczęła się inwazja Libijskiej Armii Narodowej, dowodzonej przez generała Chalifa Haftara, który reprezentuje „drugi rząd” w Tobruku. Jego wojska zmierzają w kierunku Trypolisu, gdzie funkcjonuje rząd uznawany przez państwa zachodnie. Media piszą o zaciętych walkach, które mają miejsce na obrzeżach miasta.

 

Zachód domaga się natychmiastowego wstrzymania wszelkich działań zbrojnych i rozpoczęcia rozmów pokojowych. Jednak wojska Haftara wyraźnie ignorują wezwania z zagranicy i kontynuują atak. Nic w tym dziwnego, skoro zwycięstwo jest już praktycznie w zasięgu ręki. Wskazuje na to chociażby szybka ewakuacja amerykańskiego personelu wojskowego z Trypolisu.

Chalifa Haftar - źródło: Magharebia/CC BY 2.0

Należy przypomnieć, że rząd w Trypolisie powstał w 2011 roku po interwencji zbrojnej NATO i posiada poparcie państw zachodnich. Natomiast generał Chalifa Haftar, który stoi po stronie rządu w Tobruku, otrzymuje wsparcie między innymi od Egiptu i Rosji. Świat na ogół potępia ofensywę na Trypolis, a Rosja również wzywa do rozpoczęcia wewnętrznych rozmów bez ingerowania w sprawy kraju, choć obecna sytuacja w Libii jest dla niej jak najbardziej korzystna.

 

Libia po wieloletnim konflikcie znów ma szansę funkcjonować pod jednym rządem i przywrócić stabilizację jako taką. Z pewnością miną jeszcze lata, zanim pokój na stałe zapanuje w Libii. Tamtejsza sytuacja ma zresztą duże znaczenie dla Europy ze względu na nielegalną migrację.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Witamy w krainie po drugiej

Witamy w krainie po drugiej stronie lustra. W zasadzie to tak samo jak być zarejestrowanym tylko trzeba czytać po sobie to co się napisało by poprawić literówki. Słownik normalnie działa po wyłączeniu edytora graficznego. BTW Musieli ci mocno dopiec, a konkretnie? Tu są jakieś szranki i konkury trolli z górnej półki. Stawiam litrę porterówki że zachodnie trole nie przegadają ruskich. (Porterówka to przepalany spirytus z ciemnym silnym piwem porter 0,5 do 0,5 litra - minimum 4 dni musi się odstać w litrowej ciemnej butelce najlepiej takiej po wyski bo ma dobrą zakrętkę - polecam ruskim spróbować tego staropolskiego wiktuału co ma z 55% utrata przytomności po kilku kieliszkach gwarantowana ale za to kaca nie ma.)

Portret użytkownika Mojeimię44

Libia została zniszczona z

Libia została zniszczona z dwóch powodów. Pierwszy to ropa naftowa a drugi to dług Sarkozyego u Kadafiego. Te dwa powody zamieniły ten afrykański piękny kraj w kupę gruzu. Miejmy nadzieję, że ta wojna zapoczątkowana przez kraje zachodnie szybko skończy się. Czas by Libia wróciła do czasów swojej świetności i to jak najszybciej. Precz z Usrealskim imperatorem, który wywołuje wojny w imię pokoju. Niech amerykanie ewakułują swój personel z kazdego państwa na świecie, który okupują .

Skomentuj