Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje odkrywanie egzoplanet

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Algorytmy pozwalają nam przetwarzać ogromne ilości danych w znacznie krótszym czasie. Nic więc dziwnego, że sztuczna inteligencja jest wykorzystywana wręcz na masową skalę. Algorytmy okazują się przydatne również w astronomii – z ich pomocą można przetwarzać dane, pochodzące z teleskopów kosmicznych.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin nawiązali współpracę z korporacją Google i z pomocą sztucznej inteligencji odkryli dwie nieznane nam wcześniej planety pozasłoneczne. System przeanalizował dane archiwalne Kosmicznego Teleskopu Keplera.

 

Zespół stworzył program przeszukujący bazę danych w poszukiwaniu sygnałów, które zostały wcześniej pominięte na drodze tradycyjnych metod poszukiwania. Na dłuższą metę, sztuczna inteligencja powinna pomóc odnaleźć jeszcze więcej planet pozasłonecznych.

Dwa świeżo odkryte ciała niebieskie znajdują się w gwiazdozbiorze Wodnika. Są to K2-293b i K2-294b. Pierwsza planeta krąży wokół gwiazdy oddalonej o 1300 lat świetlnych, druga natomiast znajduje się w systemie gwiezdnym, oddalonym o 1230 lat świetlnych. Obiekty te znajdują się bardzo blisko swoich gwiazd macierzystych, są nieco większe od Ziemi i znacznie bardziej rozgrzane. Ich istnienie zostało później potwierdzone przez Obserwatorium Whipple'a i Obserwatorium Gemini.

 

W 2017 roku, SI po raz pierwszy odkryła egzoplanetę w odległym systemie gwiezdnym, który, jak się okazało, posiada aż osiem planet. Jednak tym razem stworzono nowy algorytm, który przystosowano do nietypowej pracy Kosmicznego Teleskopu Keplera, wynikającej z uszkodzenia części kół reakcyjnych. Mimo tej awarii, teleskop wciąż mógł badać niebo w ramach rozszerzonej misji K2.

 

Naukowcy planują w przyszłości skorzystać z możliwości, jakie oferuje sztuczna inteligencja. Nowy algorytm może posłużyć do analizy całego zestawu danych misji K2, zawierających około 300 tysięcy gwiazd. Ta sama metoda może pozwolić wykrywać planety pozasłoneczne z danych, pochodzących z teleskopu TESS – następcy Kosmicznego Teleskopu Keplera.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika mirjam

No właśni ciekawe wywody nie

No właśni ciekawe wywody nie mniej jednak prawdziwe gdyż wiedza ta tradycjonalna nie zdaje do końca egzaminu przyszłość nie zależy od stereotypow lecz od nowych  technologi , a co za tym idzie ludzkość musi samoistnie podwyrzszyć świadomość oraz wyjść z zaulka wiedzy w który zabrneła i nie umie sobie z tym poradzić jak z tego wyjść . Gdyż wiedza jaką dzisiaj posiadamy jest z przed 200 lat nic nie ma nowośći ludzie tacy jak np. Tesla zostali nie przypadkowo zaszufladkowani od rzeczywistosci po to tylko żeby napędzać kasę pseudo patentowiczom , a wiedza i technologia jaką zanł i chciał się podzielić szczelnie zamknięto.

Portret użytkownika baca

no cóż nie od dziś wiadomo że

no cóż nie od dziś wiadomo że afroamerykańscy astronomowie są mniej inteligentni od kalkulatora... ale ponieważ chcą rządzić światem uporczywie jakiegoś głupszego świata szukają...

ciężka sprawa bo nawet bakterie na Marsie zrobiły z nich głupków...

Głosuj za
22

 

Skomentuj