Układ podwójny Eta Carinae emituje promieniowanie kosmiczne, które dociera do Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/Goddard Space Flight Center

Dzięki misji kosmicznej NuSTAR, naukowcy potwierdzili, że Eta Carinae, najjaśniejszy i najmasywniejszy układ gwiezdny w zasięgu 10 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, przyspiesza cząstki do bardzo wysokich energii. Co więcej, niektóre z nich mogą docierać do Ziemi w postaci promieni kosmicznych.

 

Do Układu Słonecznego docierają promienie kosmiczne o energii większej niż 1 miliard elektronowoltów (eV). Cząstki te niosą ładunek elektryczny, dlatego gdy natrafiają na pole magnetyczne, zmieniają tor swego lotu. Wtedy następuje mieszanie się trajektorii, a ustalenie pochodzenia tych cząstek jest niemożliwe.

Układ podwójny Eta Carinae znajduje się około 7500 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Kila. Składa się z dwóch gwiazd o masach 90 i 30 mas Słońca. W XIX wieku, w układzie zarejestrowano tajemniczy wybuch, przez co Eta Carinae przez pewien czas była drugim najjaśniejszym obiektem na niebie. Gwiazda wyrzuciła wtedy masywną mgławicę w kształcie klepsydry, lecz dotychczas nie ustalono, co mogło być przyczyną tego wybuchu.

 

Gwiazdy wchodzące w skład Eta Carinae w momencie największego zbliżenia dzieli odległość 225 milionów kilometrów – dla porównania, jest to średnia odległość między Marsem a Słońcem. Obie gwiazdy generują potężne wiatry gwiazdowe, a miejsce, w którym dochodzi do zderzenia tych wiatrów, zmienia się podczas cyklu orbitalnego. Powoduje to powstawanie okresowego sygnału promieni X o niskiej energii. Astronomowie śledzili ten sygnał od ponad 20 lat.

Czerwone kolory oznaczają energie rzędu 300-1000 eV, zielonym kolorem oznaczono energie rzędu 1000-3000 eV, natomiast niebieskie wskazują na energie od 3000 do 10000 eV. Źródło: NASA/CXC and NASA/JPL-Caltech

Kosmiczny teleskop promieniowania gamma Fermi GST obserwuje zmiany zachodzące w tych promieniowaniach, pochodzących ze źródła, które znajduje się w kierunku Eta Carinae, lecz ostrość tego instrumentu badawczego nie jest wystarczająca, aby można było potwierdzić związek między promieniowaniem a wspomnianym układem gwiazd.

 

Kenji Hamaguchi, astrofizyk z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Roberta H. Goddarda w Greenbelt w stanie Maryland i jego zespół postanowił skorzystać z danych, pozyskanych dzięki misji NuSTAR. Jest to satelita astronomiczny, należący do agencji NASA, który zawiera teleskop kosmiczny, przeznaczony do obserwacji wysokoenergetycznego promieniowania rentgenowskiego, a w szczególności do spektrometrii promieniowania gamma. Naukowcy dokonali analizy danych z NuSTAR z okresu od marca 2014 do czerwca 2016 roku. Wzięto również pod uwagę obserwacje rentgenowskie o niższych energiach, których w tym samym czasie dokonał satelita XMM-Newton.

 

Niskoenergetyczne promienie X z Eta Carinae pochodzą z gazu na styku zderzających się wiatrów gwiazdowych, gdzie temperatury przekraczają 40 milionów stopni Celsjusza. Jednak satelita NuSTAR wykrył źródło promieniowania rentgenowskiego o energii powyżej 30 tysięcy eV – około trzy razy wyższej, niż można wytłumaczyć falami uderzeniowymi, powstałymi w wyniku zderzających się wiatrów gwiazdowych.

 

Analizy przeprowadzone przez astronomów wskazują, że „twarde” promienie X zmieniają się wraz z okresem orbitalnym Eta Carinae i pokazują podobny wzór uwalniania energii do promieni gamma, obserwowanych przez kosmiczny teleskop Fermi GST. Najlepszym wyjaśnieniem „twardych” promieni X oraz promieni gamma, zdaniem naukowców, są elektrony przyspieszane podczas gwałtownych fal uderzeniowych wzdłuż granicy zderzających się wiatrów gwiazdowych. Promienie rentgenowskie, wykryte przez NuSTAR, oraz promienie gamma namierzone przez Fermi GST pochodzą z promieniowania gwiazd, które otrzymało dodatkową ogromną energię dzięki interakcjom z tymi elektronami.

 

Niektóre superszybkie elektrony, a także inne przyspieszone cząstki, muszą uciekać z tego systemu i prawdopodobnie część z nich uderza w Ziemię, gdzie mogą być wykrywane jako promienie kosmiczne. Już od pewnego czasu przypuszczano, że region wokół układu Eta Carinae może być źródłem emisji wysokoenergetycznych promieni X i promieni gamma, lecz dopiero dzięki danym z misji NuSTAR udało się potwierdzić ich pochodzenie. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Astronomy.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Haszkers

A moze porozmawiamy sobie o

A moze porozmawiamy sobie o promieniowaniu orbitujacym nasza planete ?

Ktos slyszal moze  o Van Allen radiaton belt znajdujacym sie naokolo ziemi ?w skrucie jest to promieniowanie wysylane przez slonce i zlapane przez pole magnetyczne naszej planety.

Tylko jedno mnie zastanawia .... Dlaczego jak probuje znalesc jakiekolwiek informacie o tym pasie promieniowania kosmicznego na innych planetach to nie ma NIC ? Mozna tylko znalesc informacje ze ksiezyc czy chociazby mars jest bombardowany przez promieniowanie sloneczne ale o pasie nie ma doslownie zadnych informacji ...

Wiki i kazda inna strona podana przez google pokazuje tylko opisy pasa orbitujacego ziemie i tylko fotki naszej planety ;]

Mam jedna glupia teorie .... Jak kazdy wie amerykanie po wynalezieniu bomb atomowych zaczeli je testowac ... I tak srali po naszej planecie w ramach testow ponad 1000 razy . Testowali je pod ziemia , na ziemi , na morzu i w powietrzu a takze na wysokiej orbicie.

I tu taka ciekawostka odnosnie prowieniowania ze slonca  xD

The discovery of the belts is credited to James Van Allen, and as a result, Earth's belts are known as the Van Allen belts. Earth's two main belts extend from an altitude of about 640 to 58,000 km (400 to 36,040 mi) above the surface in which region radiation levels vary.

https://en.wikipedia.org/wiki/Van_Allen_radiation_belt

a tu odnosnie testow atomowych na wysokiej orbicie xD

The resulting transient electric fields and currents that arise generate electromagnetic emissions in the radio frequency range of 15 to 250 megahertz (MHz, or fifteen million to 250 million cycles per second). This high-altitude EMP occurs between 30 and 50 kilometers (18 and 31 miles) above the Earth's surface.

https://en.wikipedia.org/wiki/High-altitude_nuclear_explosion

 

Troche dziwne jest dla mnie to ze promieniowanie od slonca znajduje sie na bardzo podobnej wysokosci jak efekt testow broni atomowej .

Earth's two main belts extend from an altitude of about 640 to 58,000 km (400 to 36,040 mi) above

EMP occurs between 30 and 50 kilometers (18 and 31 miles) above the Earth's surface.

Wydaje mi sie ze ten pas Allena jest jedna wielka sciema i powstal podczas testow nuklearnych. Daty testow atomowych pokrywaja sie z wystrzeleniem rakiet do badania pasu Allena. Porownajcie sobie czasy testow na wiki i widac wyraznie jak to wysylali rakiete do testow promieniowania i kilka tygodni puzniej leciala atomowka i znowu za miesiac lub 2 kolejna do testow i tak dalej....  pas Allena to nic innego jak pozostalosci atomowek ktore zostaly wylapane przez orbite.

A co wy o tym myslicie ? Smile

 

 

 

 

 

Portret użytkownika Maryjan_66

Dobrze. Parlament UE powinien

Dobrze. Parlament UE powinien na ten tychmiast uchwalić rezolucję zobowiazującą układ Eta Carinae do opłat za wysyłanie szkodliwego promieniowania w kierunku Ziemi (może wpływać na nasz klimat..). I albo układ zacznie płacić, albo wyślemy tam armię łazików, ale to już żarty się wtedy skończą. Mamy w zanadrzu chyba jeszcze jakieś lasery, którymi możemy układ porazić? Ale to już ostateczność.

Portret użytkownika domino

No i kolejny kurwą autor. Ten

No i kolejny kurwą autor. Ten sam chyba co od drzew.czlowieku no i powiedz jak ma mi poprawić życie ta twoja ifromacja albo co ja mogę z nią zrobić oprócz tego ze zesrać się mogę??typie kurwą.ziemia nie od dziś jest w przestrzeni kosmicznej.i co myślisz że od 20 lat są jakieś promienie x i gamma..no kurwą takie debilizm pisać to szok.ludzie albo więcej wyobraźni i wtedy może zaciekawicie czym ale to nie bezpieczne bo wyobraźnia to fake news a twarde dowody nie istnieją.bo ja tam nie wierzę że nalukofcy obliczaja masę kurwą gwiazdy oddalonej lata świetlne a kurwą księżyc czarna magia dla nich jest.obluda i jeszcze raz obłuda.jak sam nie polecę.w.kosmos a na to mnie nie stać to ja hamerykanom nigdy nie uwierze

Skomentuj