Elektrownia geotermalna wywołała silne trzęsienie ziemi w Korei Południowej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

W listopadzie 2017 roku, w Korei Południowej miał miejsce wstrząs o wyjątkowo dużej mocy. Rząd wyznaczył zespół specjalistów, aby ten ustalił, co było jego przyczyną. Wyniki badań wskazują, że silne trzęsienie ziemi miało związek z pracą eksperymentalnej elektrowni geotermalnej.

 

Wstrząs sejsmiczny z 2017 roku wystąpił w mieście portowym Pohang, które znajduje się w południowo-wschodniej części kraju. Trzęsienie o mocy 5,4 stopnia w skali Richtera wyrządziło duże szkody, kilkadziesiąt osób zostało rannych, a ponad 1500 kolejnych straciło dach nad głową. Było to drugie najsilniejsze trzęsienie ziemi w historii Korei Południowej.

 

Raport przygotowany przez zespół ekspertów wskazuje, że tamta aktywność sejsmiczna ma wyraźny związek z elektrownią geotermalną, która również położona jest na terenie miasta Pohang. Ta eksperymentalna instalacja może pompować tysiące litrów wody głęboko pod powierzchnię ziemi, gdzie następnie jest podgrzewana przez skorupę ziemską i wyprowadzana na powierzchnię, a nadmiar ciepła jest zamieniany w energię elektryczną.

Podobne zjawisko miało miejsce już w 2006 roku w Szwajcarii. Elektrownia geotermalna w pobliżu Bazylei wygenerowała serię trzęsień ziemi, które ostatecznie wymusiły zawieszenie tego projektu.

 

Prace w południowokoreańskiej instalacji w Pohang zostały natychmiast wstrzymane na czas badań. Teraz gdy okazuje się, że elektrownia geotermalna wywołała tak silny wstrząs, podjęto decyzję o trwałym zamknięciu obiektu, choć budowa i przeprowadzenie odpowiednich testów pochłonęło około 80 miliardów wonów, tj. 71 milionów dolarów. Zdarzenie to może wpłynąć na likwidację podobnych instalacji geotermalnych na świecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika marcin2

no tak, w sumie nie ma sie co

no tak, w sumie nie ma sie co dziwic, taka elektrownia nie lezy w niczyim interesie wiec znaleziono pretekst by ja zamknac.

prawdziwa darmowa 100% czysta energia 24h/dobe, to rewolucja na ktora nie mozemy sobie pozwolic.

szkoda... no coz kasa z ropy i stabilnosc petrodolara jest wazniejsza niz srodowisko i dostep do free energii dla ludzkosci.

to znaczy ze ten system potrzebuje mocnego resetu zeby pojsc do przodu. 

 

nie wierze ze ten news ma cokolwiek wspolnego z prawda, a nawet gdyby mial to takie trzesienia to sie wokol kopalni nawet w PL zdarzaja. zreszta idea pracy takiej elektrowni nie polega na wyciaganiu czegokolwiek spod ziemi, po prostu wymiennik ciepla - pompa ciepla, byc moze jakis niedoskonaly projekt, bo przeciez sa dzialajace tego typu elektrownie na swiecie.

smutna rzeczywistosc...

Portret użytkownika PrawNIK

Nareszcie dotarło? Od dawna

Nareszcie dotarło? Od dawna powtarzam że zasada zachowania energii dotyczy także kożystania z odnawialnych źródeł energii.

Zastosowanie na olbrzymią skalę technologii pozyskiwania energii słonecznej będzie miało wpływ na pogodę tak jak ma na nią wpływ betonowanie miast i wycinka lasów.

Skomentuj