Rosja wysłała wojsko do Wenezueli. Czy to zapowiedź wojny?

Kategorie: 

Źródło: Twitter

Podczas gdy Stany Zjednoczone nawołują do przewrotu w Wenezueli, Rosja postanowiła wysłać tam swoje wojsko, aby zamanifestować swoje poparcie dla tego państwa. Co więcej, władze w Caracas coraz śmielej postępują z współpracownikami „drugiego prezydenta” i nawet zatrzymują ich, zarzucając im działalność terrorystyczną.

 

Media donoszą, że dwa rosyjskie samoloty wylądowały w sobotę na głównym lotnisku w Caracas. Maszyny te przewoziły szefa sztabu rosyjskich wojsk lądowych, generała Wasilija Tonkoszkurowa, około 100 żołnierzy oraz 35 ton ładunku. Rosyjskie media piszą coś o „wymianie konsultacyjnej”, która raczej nie przypadkowo zbiega się w czasie z agresywną postawą Stanów Zjednoczonych wobec Wenezueli.

 

W ostatnich miesiącach, siły zbrojne Rosji i Wenezueli przeprowadziły wspólne manewry wojskowe. W grudniu, dwa rosyjskie bombowce Tu-160 wylądowały przy Caracas i była to oczywista demonstracja siły. Natomiast w styczniu pojawiły się niepotwierdzone informacje, według których Rosja wysłała najemników, którzy mieliby zapewnić bezpieczeństwo prezydentowi Nicolasowi Maduro.

Ostatni kryzys z pomocą humanitarną zakończył się tym, że Wenezuela nie wpuściła ani jednego transportu z sąsiedniej Brazylii i Kolumbii i zablokowała granice. Prezydent Maduro stwierdził, że Wenezuela przyjmuje pomoc humanitarną z Rosji.

 

Stany Zjednoczone ostrzegały, że jeśli Wenezuela aresztuje samozwańczego prezydenta Juana Guaidó to może liczyć się nawet z interwencją zbrojną. Tymczasem w zeszłym tygodniu, służby aresztowały jego dwóch bliskich współpracowników – szefa sztabu Roberta Marrero oraz ochroniarza Luisa Paeza. Oskarżono ich o działania sabotażowe.

 

MSW Wenezueli Nestor Reverol powiadomił, że rząd zamierza zlikwidować „komórkę terrorystyczną”. Chodzi oczywiście o opozycjonistów, którzy wspierani przez USA stale zachęcają armię i społeczeństwo do buntu, a według władz w Caracas, mogą nawet stać za ostatnią poważną awarią prądu, która dotknęła większość kraju. Jeśli służby będą dokonywać kolejnych zatrzymań, może to sprowokować reakcję Stanów Zjednoczonych. Wybuch wojny domowej w Wenezueli wciąż nie jest wykluczony.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Wania

Czego kupi 2 x wiecej ? Wódki

Czego kupi 2 x wiecej ? Wódki, papierosów, onuc . . . Bo napewno nie lekarstw, kosmetyków, telewizorów, komputerów, samochodów. A ceny zywnosci są podobne a nawet wyższe niż w Polsce. Dlatego w rosji, jest zwyczaj, że każda rodzina uprawia kawałek ziemi, gdzie uprawia głównie kartoszke i cebule. 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika MDG

Tak tak onuco Rosjanie jako

Tak tak onuco Biggrin Rosjanie jako jedyni na świecie zaginają matematykę i są w stanie za mniej kupić więcej Biggrin Typowy rusek na pewno za 500 zł kupi więcej onuc i walonek. Tudzież słoniny - bo tylko to ruskie produkują.

Reszte importują na potęgę więc baju baju o potędze. Ruskie to nędzarze świata, majaczące o potędze za 500 zł brutto na miesiąc. Tyle samo ile na Ukrainie wynosi pensja minimalna. A przecież według kacapskich trolli Ukraina to bieda, a ruskie potęga. Ale tylko u ruskich za 500 zł żyjesz jak król, a na Ukrainie już nie.

A w porównaniu do Polski to ruskie 500 zł jest więcej warte niż polskie 2000 zł hehheehhe takie majaki mają ruskie, ale po wychlaniu bojarysznika z wagonu Biggrin

Portret użytkownika Arya

MDG bełkoczesz strasznie. PKB

MDG bełkoczesz strasznie. PKB w Rosji liczone jako parytet siły nabywczej wynosi 28958 dolarów na osobę. Dla porównania ten sam wskaźnik w Polsce to 31430. Więc przeciętny Rosjanin żyje na podobnym poziomie co przecietny Polak.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika UPAdlina

Twój tępy ukro-baniak nie

Twój tępy ukro-baniak nie jest w stanie zrozumieć, że w jednym kraju za 100 dolarów możesz kupić sobie 5 biletów do kina, a w innym samochód. Wasza ukro-tępota jest legendarna. 
Tylko to produkują? A słyszał bander-troll, o silnikach rakietowych, tylko dzięki którym uSSman może oglądać kosmos i o których elon musk mówi w samych superlatywach? 

Widzi wielonickowy ukro-klown? No. 
Wspominasz o swojej ukrainie? Tak tam dobrze? To dlaczego 5 mln twoich ukro-ziomali wyjechało do Rosji za chlebem???? Potrafi to wyjaśnić ukro-bander-troll? Nie potrafi, prawda? 
No i widać, co Rosja zrobiła z uSSmanem w Syrii, aby rozumieć, że idzie nowe, ukro-bander-trollu, gdzie uSSman będzie już tylko lokalnym mocarstewkiem, a twoja nazi-bander-upaina rozpadnie się, ku uciesze sąsiadów. Poniał ukro-troll?

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika UPAdlina

Akurat w narkomanii, HIV,

Akurat w narkomanii, HIV, AIDS i coraz większej biedzie to potęgą jest wszechbankrut uSSmański. A ty nadal tępy bander-trollu nie możesz pojąć, że nie ilość ale wartość nabywcza pieniądza się liczy. Za bardzo to skomplikowane na ukro-baniak o IQ popielniczki, prawda? I dlatego jako nacja jesteście pośmiewiskiem świata.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika babka

Chce ci się pisać w kólko te

Chce ci się pisać w kólko te same bzdury? Liczy się nie tylko ile dostajesz ale też siła nabywcza pieniądza. Polscy emeryci dostają na rękę emerytury 800pln .Taka jest minimalna emerytura . Mogą zaszaleć a raczej oszaleć bo nie wiadomo na co wydać tyle kasy.

Portret użytkownika 23

Pułkownik komunistycznej

Pułkownik komunistycznej rosyjskiej czerwonej armii (Putinek), wysłał na pomoc swoim czerwonym braciom z Wenezueli wojsko, do mordowania Wenezuelczyków zbuntowanych przeciwko komunistom z rządu. To nic dziwnego, tak właśnie działają komuniści, jak coś jest nie po ich myśli, ludzie nie chcą być im poddani, nie chcą biedować, to czerwoni krwawo tłumią takie powstania. Tak było i jest nadal w Rosji, Chinach, Wenezueli, Korei Północnej, na Kubie, całej Afryce (tam gdzie macka komunizmu dorwała się do władzy).

Portret użytkownika UPAdlina

Komunizm tylko na niebiesko

Komunizm tylko na niebiesko to ty masz w hujnii gejropejskiej bander-trollu. Tam sobie lepiej popatrz.
Zbuntowani Wenezuelczycy? Tacu jak ci "zbuntowani" u was na nazi-majdanie w banderowskim kijowie, co? "Zbuntowani" za pieniądze cia, tak? Do kogo takie smętne tekściny bander-trollu? 
Krwawo tłumią powstania? A gdzie jesteś trollu, gdy tłumi się powstanie we francji? Dlaczego nie pokwikujesz tak żałośnie, jak teraz? Do cyrku ukro-klowny, bo tylko śmiech możecie wywołać swoimi wypocinami.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Gerwazy cięty na zdrajców

Przecież transporty Grupy

Przecież transporty Grupy Wagnera idą do Wenezueli od dłuższego czasu, a tu nagle takie halo, jakby to była rewelacja. Maduro za ochronę życia i swego stołka płaci złotem Wenezueli, więc samoloty puste do Moskwy nie wracają. 11 z 17 państw latynoskich nie chce Maduro na urzędzie [co wyraźnie było zadeklarowane przez tzw. Grupę z Limy jeszcze przed ponownym zaprzysiężeniem Maduro], nie chcą też zrobienia z Wenezueli rosyjskiej bazy strategicznej, więc podział w Ameryce Łacińskiej jest głęboki. Mają już dosyć tego "raju Maduro", który obciąża sąsiednie państwa. Szacunki mówią o 3 do 4 mln uchodzców, głownie z prowincji do sąsiednich państw - a to grozi rozszerzaniem chaosu i załamaniem kruchych gospodarek tych państw. Kryzys w Ameryce Łacińskiej jest głęboki i strukturalny - tu trzeba wiele pracy na ustabilizowanie Wenezueli i regionu. Do tego dochodzi USA, które wyraźnie chcą obalenia Maduro siłą. A Rosja tez chce utrzymać Maduro przy włladzy siłą - im bardziej będzie zależny od Rosji, tym łatwiej będzie Kremlowi przejąć kontrolę nad ropą Wenezueli i ustanowić bazę strategiczną. A że ludzie w Wenezueli, zwłaszcza na prowincji pozbawionej pomocy, walczą o kawałek chleba i codzienne przetrwanie... - Rosji z jej strategicznymi planami "ropa-baza" to nie obchodzi, a dla USA to świetny pretekst do mieszania w kotle Wenezueli...

Strony

Skomentuj