Zmarła jedna z ostatnich samic nosorożca białego północnego. Gatunek znalazł się jeszcze bliżej wyginięcia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ogród zoologiczny w Giza, znajdujący się w okolicy Kairu, poinformował o śmierci samicy białego nosorożca północnego o imieniu Zizi. Zwierze należało do jednego z ostatnich osobników tego gatunku.

 

Zizi była 54 letnią samicą gatunku ekstremalnie zagrożonego wyginięciem. Przybyła do Zoo w Egipcie 22 października 1983 roku z Czech z Zoo Dvůr Králové, gdzie długo znajdowało się kilka osobników tego ginącego podgatunku białych nosorożców. Białe nosorożce żyją zwykle od 35 do 50 lat zatem zdaniem zoologów Zizi była sędziwą staruszką raczej niezdolną do reprodukcji. 

Rzadki nosorożec zmarł w środę, 20 marca 2019. Władze ogrodu zoologicznego zastanawiają się, czy jej śmierć nie ma związku z tym, że w grudniu ubiegłego roku w Zoo w Gizie rozpoczęła się kampania szczepień dla zwierząt, aby chronić je przed pospolitych chorobami. Przyjęto jednak ostatecznie, że Zizi umarła ze starości.

Nosorożec Północny to gatunek dosłownie na skraju wyginięcia. W 2015 roku znajdowały się 4 osobniki. trzy samice, w tym Zizi i samiec Sudan, który przebywał większość życia w czeskim ogrodzie zoologicznym. Sudan nie żyje od 2018 roku, a teraz dołączyła do niego Zizi. Na świecie pozostają tylko samice Najin i Fatu, które znajdują się w afrykańskim rezerwacie Ol Pejeta

Naukowcy mają nadzieję uratować białego nosorożca północnego przed wyginięciem, używając samic południowych nosorożców białych jako surogatek. Proces in vitro byłby prowadzony za pomocą nasienia przechowywanego w Berlinie i jajeczek pobranych chirurgicznie od samic z Ol Pejeta.

 

Jak wiadomo w Azji sproszkowany róg nosorożca uważany jest za skuteczny afrodyzjak. Z tego powodu na cały świecie wybije się te zwierzęta w celu pozyskania rzekomo magicznego w działaniu rogu. Walka z kłusownikami jest syzyfową pracą, bo popyt na specyfik jest ogromny. 

 


 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Max 1983

A czemu??Bo człowiek tak

A czemu??Bo człowiek tak sobie wymyślił??Bo wywyższamy się nad innymi gatunkami ,choć tak naprawde jesteśmy największymi szkodnikami w historii planety??Niszczymy gatunki i planete na której żyjemy i kiedyś zniszczymy sami siebie.

Coś ci powiem, dziś w nocy minie dokładnie 4 rocznica śmierci mojej psinki.Umierała(tak umierała)mi na rękach.W jej oczach widziałem wszystko to co widzę w oczach umierających ludzi.Była najsłodszą istotką jaką znałem ,lepszą od większości ludzi których poznałem.Nie było w niej zła ,chęci krzywdzenia innych ,była za to czysta miłość do ludzi z którymi spędziła życie.

Jej śmierć przeżyłem ciężko ,tak jak śmierć bliskiej osoby.Pożegnałem ją tak godnie jak umiałem ,nie zakopałem w dole na ogrodzie, a poddałem kremacji we Wroclawiu.

Dla mnie ona umarła a nie zdechła...prędzej ty zdechniesz, przynajmniej w mojej opinii.

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj