Czas może być tylko złudzeniem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Istnienie czasu wydaje się być czymś zupełnie normalnym i realnym, gdyż żyjemy z dnia na dzień, funkcjonujemy, chodzimy do pracy czy szkoły a gdy kładziemy się spać - budzimy się następnego dnia. Samo istnienie czasu prawdopodobnie jest jedynie zakodowane w naszych umysłach a jak twierdzą naukowcy, czas sam w sobie tak naprawdę nie istnieje.

 

Stare powiedzenie o czasie, który ucieka, wydaje się dobrze opisywać jego właściwość. Jednak, gdy powstała ogólna teoria względności Einsteina, która opisuje prawa fizyki na dużą skalę, nagle okazało się, że to co nam się wydaje może być dalekie od prawdy.

 

Fizyka kwantowa próbuje opisać zależności najmniejszych nawet cząstek we Wszechświecie, a jej osiągnięciem jest między innymi teoria dualizmu korpuskularno-falowego, stwierdzająca, że światło jest zarówno falą jak i cząstką. Przez wiele lat fizycy próbowali łączyć ze sobą obowiązujące ustalenia naukowe poszukując teorii wszystkiego, która bez względu na skalę układu opisuje wszystko we Wszechświecie, jako ze sobą powiązane - od cząsteczek do galaktyk.

Już ponad 40 lat temu, wyprowadzono równanie Wheelera-DeWitta, z którego wynikało, że czasu jako takiego nie ma. Jednak ich odkrycie przez długi czas wydawało się zbyt kontrowersyjne, bo nikt nie mógł tego pojąć jak to możliwe, że czas nie istnieje na poziomie materii.

 

Nasz przywiązany do „szkiełka i oka” sposób postrzegania świata jest też podstawowym problemem w zrozumieniu koncepcji świata bez czasu. To co obserwujemy i to, co subiektywnie postrzegamy jako "czas" jest w rzeczywistości efektem wymiernych globalnych zmian w świecie wokół nas. Im bardziej zagłębimy się w świat atomów, protonów i fotonów, zrozumiemy, że pojęcie czasu staje się coraz mniejsze.

 

Według naukowców zegary, które towarzyszą nam na co dzień, z fizycznego punktu widzenia nie mierzą jego upływu, tylko pomagają nam w organizacji naszego życia. Teoria o nieistniejącym czasie jest nieco szokująca i trzeba sobie umieć to jakoś uporządkować, ponieważ w przeciwnym wypadku zadziała typowy psychologiczny mechanizm wypierania.

 

Gdy jednak zdamy sobie sprawę z istnienia takich zjawisk jak superpozycja kwantowa, czy splątanie kwantowe, to zrozumiemy, że bez nas czas nie ma prawa istnieć i upływać, bo dopiero fakt świadomej obserwacji tego jak staje się Wszechświat powoduje, że odczuwamy coś takiego jak upływający czas.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Arya ,ja nigdy pisaniem bzdur

Arya ,ja nigdy pisaniem bzdur się nie zajmuję . To że nie masz bazy pojęciowej do zrozumienia tego co opisuję , znaczy tylko że tak jak on tego tekstu nie pojął , tak ty tamtych jeszcze nie możesz pojąć . Ci co sie z mną zgadzają , to nie moi wyznawcy, klakierzy ani fani , tylko tacy do których moje słowa docierają .

Portret użytkownika diony

czacha dymi od tych ich

czacha dymi od tych ich dedukcji,,,czyli ze jak nie będziemy zwracać uwagi na jakiś przedmiot to czas nie będzie go dotyczył ? ok niech to będzie gazeta nie patrzmy na nią,,ciekawe czy po 100 latach zżółknie nieco,,,czy będzie jak nowa,,,ciekawe czy uda im się zbudować kiedyś ten super szybki komp kwantowy,,,

Portret użytkownika R

Kolejne brednie

Kolejne brednie pseudonaukowcow. Czas to ruch. Jeśli zatrzymacie ruch, to czas przestanie płynąć, bo nie da go się zmierzyć. To co jest w tym artykule to bredzeniem gimbow bez szkoły. 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Ludzka Świadomość

Ciekawe ciekawe... w sumie

Ciekawe ciekawe... w sumie często wydaje mi się, że tydzień jest tygodniowi nie równy pod względem upływu czasu.

Jesteśmy niewolnikami czasu który sami w pewien sposób okresliliśmy, a to raczej nasz zegar biologiczny powinien być jego wyznacznikiem a nie zegar kosmiczny. Tylko nasuwa się pewien problem, który pracodawca to zaakceptuje i jak mu wytłumaczymy, że czas jest pojęciem względnym, a ósma to nie ósma tylko jeszcze siódma;-) hehe

Portret użytkownika The Bird

Kilka razy osobiście doznałem

Kilka razy osobiście doznałem tak zwanego,,przedwypadkowego" zwolnienia czasu, ciężko to określić słowami, jednak  w niespełni sekundzie istniała możliwość na podjęcie decyzji o przetrwanie,  chodzi tylko o faktyczne zagrożenie życia.

 

Czekam na dzień, w którym Japonia upomni Polskę do wypłat odszkodowań za Hiroszimę i Nagasaki.

Portret użytkownika kolo21

Dlatego nie raz czas wydaję

Dlatego nie raz czas wydaję się dużo wolniej płynąć niż zazwyczaj. A czasem zatrynia i nie obejrzymy się, a jest już wieczór lub fajrant:) Czas nie istnieję, tylko zmiany jakie zachodzą wokół nas i w nas samych. Świetny artykuł i wyjaśnia że podróże w "czasie" są nie możliwe, bo go nie ma.

kolo21

Portret użytkownika Max 1983

To kwestia twojego mózgu::

To kwestia twojego mózgu::)Lekcja WF'U zawsze uciekała szybko, zwłaszcza jak nauczyciel miał wszystko w dupie i rzucił piłke a sam na cmika poszedł::)A lekcje matematyki....o Jezu ile to trwało.Tak samo mecz w telewizji, słaby i nudny się dłuży ,dobre spotkanie ligi angielskiej śmiga że nawet nie wiesz kiedy się zakończyło.Czas płynie zawsze tak samo, ale nasz mózg w zalezności od tego jakich emocji doznajemy i w jakim stanie psychicznym jesteśmy(fizycznym też)odbiera jego upływ innaczej.

Zobacz co się dzieje jak np jesteś chory, masz powiedzmy 40 stopni i ból gardła.Noc wtedy sprawia wrażenie nie kończącej się.Wyczekujesz ranka a tu dupa .Uśniesz na chwilę, ale masz wrażenie że spałeś długo, patrzysz z nadzieja na zegarek że już ranek ....a tu nadal druga w nocy::)

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Strony

Skomentuj