Trwa bezprecedensowa flauta na Słońcu. Mimo to astrofizycy oczekują na kolejne maksimum cyklu słonecznego

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Ostatnimi czasy na naszej dziennej gwieździe wciąż obserwujemy względną ciszę, rejestrujemy tylko rozbłyski klasy B oraz małych rozmiarów dziury koronalne, które powodują małe burze geomagnetyczne na naszej planecie. Astrofizycy twierdzą jednak, że wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ oczekiwane jest maksium aktywności Słońca.

W ciągu ostatnich trzech tygodni na Słońcu nie zmieniło się wiele, pojawiają się pojedyńcze aktywne rejony, które są w stanie wygenerować najwyżej słabe rozbłyski klasy C.

Aktualnie na Słońcu znajdują się dwa aktywne rejony, które jednak posiadają konfigurację magentyczną niesprzyjającą gwałtownym zjawiskom solarnym. Raczej nie są w stanie wygenerować rozbłysków powyżej klasy C. W najbliższych dniach nie należy się również spodziewać burzy geomagnetycznej spowodowanej dziurą koronalną, gdyż akutalnie nie obserwujemy otworów koronalnych, które mogłyby omiatać Ziemie strumieniem naładowanych cząstek.

 

Podgląd na stan dziur koronalnych

Na południu tarczy słonecznej widać obecnie powoli rosnącą dziurę koronalną, która w najbliższych dniach może stać się na tyle obszerna, że dojdzie do znaczącej emisji. Jednak na ten moment nie jest ona w stanie spowodować silnego wiatru słonecznego który byłby w stanie wpłynąć na naszą magnetosferę.

 

Od momentu gdy ludzkość rozpoczęła naukowe obserwacje Słońca ustalono, że podlega ono pewnym regularnym cyklom. Zidentyfikowano dotychczas 24 jedenastoletnie cykle naszej dziennej gwiazdy. Przedostatni zakończył się w 2008 roku i od drugiej połowy 2009 roku, zaczęto rejestrować nowy wzrost aktywności słonecznej, co uznano za zwiastun trwającego do teraz, 24-tego, cyklu słonecznego. Spodziewano się, że szczyt aktywności Słońce osiągnie pod koniec roku 2012, ale nic takiego nie wystąpiło. Naukowcy sugerują, że obecnie na znany nam 11-letni cykl aktywności nałożyło się jakieś długookresowe wahanie, które jeszcze nie zostało zidentyfikowane przez astrofizyków.

 

Od 2015 roku obserwujemy stały spadek, który może potrwać jeszcze przynajmniej do 2019 r. Jeśli cykl słoneczny nadal istnieje i ma 11 letni okres, to niedługo powinien się zacząć kolejny okres zwiększonej aktywności słonecznej. 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika Kangur.

aha...tymczasem mam za oknem

aha...tymczasem mam za oknem przepiękną słoneczną pogodę, pora na spacerek. Papa

 

Żyć bezpiecznie, bez ryzyka?

Słuchać jak zegarek tyka?

Bez pośpiechu, bez hałasu,

mniej mieć wzruszeń – więcej czasu?

Nie dać się losowi zmęczyć,

podtekstami się nie dręczyć?

Zacząć nowe, zamknąć stare,

mieć ochotę ponad miarę.

Wcale z sobą się nie nudzić,

iść z uśmiechem, nie marudzić.

Tyle mam do nadrobienia,

Siwy włos smak życia zmienia.

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Felipesku

Nie rozumiem czego sie

Nie rozumiem czego sie spodziewaja... zaleznosc miedzy Ziemią i Sloncem nie jest do konca poznana... moim zdaniem Słońce "wie", że należy teraz czekać. Moze byc to podyktowane magnetyzmem Ziemi... ale również nieznanymi nam jeszcze drogami. 

Strony

Skomentuj