Trwa bezprecedensowa flauta na Słońcu. Mimo to astrofizycy oczekują na kolejne maksimum cyklu słonecznego

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Ostatnimi czasy na naszej dziennej gwieździe wciąż obserwujemy względną ciszę, rejestrujemy tylko rozbłyski klasy B oraz małych rozmiarów dziury koronalne, które powodują małe burze geomagnetyczne na naszej planecie. Astrofizycy twierdzą jednak, że wkrótce sytuacja ta ulegnie zmianie, ponieważ oczekiwane jest maksium aktywności Słońca.

W ciągu ostatnich trzech tygodni na Słońcu nie zmieniło się wiele, pojawiają się pojedyńcze aktywne rejony, które są w stanie wygenerować najwyżej słabe rozbłyski klasy C.

Aktualnie na Słońcu znajdują się dwa aktywne rejony, które jednak posiadają konfigurację magentyczną niesprzyjającą gwałtownym zjawiskom solarnym. Raczej nie są w stanie wygenerować rozbłysków powyżej klasy C. W najbliższych dniach nie należy się również spodziewać burzy geomagnetycznej spowodowanej dziurą koronalną, gdyż akutalnie nie obserwujemy otworów koronalnych, które mogłyby omiatać Ziemie strumieniem naładowanych cząstek.

 

Podgląd na stan dziur koronalnych

Na południu tarczy słonecznej widać obecnie powoli rosnącą dziurę koronalną, która w najbliższych dniach może stać się na tyle obszerna, że dojdzie do znaczącej emisji. Jednak na ten moment nie jest ona w stanie spowodować silnego wiatru słonecznego który byłby w stanie wpłynąć na naszą magnetosferę.

 

Od momentu gdy ludzkość rozpoczęła naukowe obserwacje Słońca ustalono, że podlega ono pewnym regularnym cyklom. Zidentyfikowano dotychczas 24 jedenastoletnie cykle naszej dziennej gwiazdy. Przedostatni zakończył się w 2008 roku i od drugiej połowy 2009 roku, zaczęto rejestrować nowy wzrost aktywności słonecznej, co uznano za zwiastun trwającego do teraz, 24-tego, cyklu słonecznego. Spodziewano się, że szczyt aktywności Słońce osiągnie pod koniec roku 2012, ale nic takiego nie wystąpiło. Naukowcy sugerują, że obecnie na znany nam 11-letni cykl aktywności nałożyło się jakieś długookresowe wahanie, które jeszcze nie zostało zidentyfikowane przez astrofizyków.

 

Od 2015 roku obserwujemy stały spadek, który może potrwać jeszcze przynajmniej do 2019 r. Jeśli cykl słoneczny nadal istnieje i ma 11 letni okres, to niedługo powinien się zacząć kolejny okres zwiększonej aktywności słonecznej. 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23
Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika Stary Żuk

Ty,tego się nie spodziewałem.

Ty,tego się nie spodziewałem. Przecież jest napisane że na chłopski rozum. Jeżeli coś jest na chłopski rozum to nie może być napisane w sposób normalny bo chłop narmalności nie pojmuje.Tak więc osoba pisząca w/w post chcąc żeby post był zrozumiany przez jak najwiekszą ilość społeczeństwa która przecież z chłopstwa się wywodzi,napisała go w sposób prawidłowy. Tak powaznie to lubię Twoje komentarze.

Portret użytkownika 3plabc

Szczerze to z tego co

Szczerze to z tego co pamiętam (a było to 2 lata temu w "majakach" ;P) prawdopodobnie do Cyryla i Metodego jest czas żeby powypierać własne uwarunkowanie, a potem już tacy zostaniemy... bez odbioru. ;P

PS. Kto nie kuma ma pecha... złe pecha ;P

Strony

Skomentuj