Na Filipinach, w żołądku zmarłego wieloryba znaleziono niemal 40 kg plastiku

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Miliony ton plastiku trafiają każdego roku do oceanów, więc nikogo nie powinno zaskakiwać, że morskie zwierzęta pochałaniają wiele szkodliwych odpadów. Tym razem D' Bone Collector Museum na Filipinach poinformowało, że w żołądku zmarłego wieloryba znajdowało się niemal 40 kilogramów plastiku. Zwłoki ssaka zostały odnalezione w sobotę u wybrzeży doliny Mabini Campostela.

Prezes i założyciel D' Bone Collector Museum, znajdującego się w filipińskim mieście Davao, Darrell Blatchley, przyznał, że był zszokowany ilością plastiku pochłoniętego przez zwierzę. We wnętrznościach wieloryba zidentyfikowano m.in. 16 woreczków ryżowych, cztery torby na banany i bardzo wiele reklamówek zakupowych. Muzeum, które konserwuje zwłoki martwych zwierząt i przechowuje je w celach edukacyjnych, poinformowało, że była to największa ilość plastiku kiedykolwiek znaleziona w żołądku wieloryba.

 

Blatchley dodał, że plastik pochłonięty przez ssaka zaczął się zwapniać, prowadząc tym samym do osadzania się w organizmie twardej jak skała mieszaniny wapnia i fosforu. Sekcja zwłok wykazała, że zwierzę umarło z powodu wychudzenia i odwodnienia, ponieważ odpady utrudniały mu jedzenie i picie. Wieloryb miał również wymiotować krwią, zanim ostatecznie doszło do zgonu.

Źródło: D' Bone Collector Museum

Coraz więcej ekologów i obrońców praw zwierząt domaga się wprowadzenia zakazu używania plastikowych toreb jednorazowego użytku, zwracając uwagę na tragiczne skutki gromadzenia się odpadów w oceanach. Szacuje się, że rocznie do akwenów wodnych trafia około 8,8 miliona ton plastiku. Blatchley uważa, że na Filipanach sytuacja prezentuje się szczególnie niekorzystnie, ponieważ w ciągu ostatnich 10 lat jego grupa zidentyfikowała 57 wielorybów i delfinów, które zmarły w wyniku zatrucia odpadami. Prezes muzeum ma nadzieję, że najnowsze zdarzenie zwróci uwagę społeczeństwa i skłoni do wprowadzenia zmian, zanim będzie za późno.

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.

loading...


Komentarze

Strony

Skomentuj