Rosja przyjęła ustawę o karaniu za fake news i obrazę władz

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Coraz więcej państw na świecie decyduje się karać za szerzenie fałszywych szkodliwych informacji w sieci. Rosja nie zamierza pozostawać w tyle i przyjęła własną ustawę, która nie tylko wprowadza kary za tzw. fake news, ale też za obrazę urzędników państwowych.

 

13 marca, Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, przyjęła wspomnianą wcześniej ustawę i zgodnie z przewidywaniami, została podpisana już w poniedziałek przez prezydenta Władimira Putina.

 

Przyjęta ustawa zakazuje świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji, które mogą wyrządzić szkody dla zdrowia i życia Rosjan, szkodzić bezpieczeństwu i naruszać porządek społeczny. Za złamanie tego przepisu czeka kara w wysokości 1,5 miliona rubli (tj. ponad 87 tysięcy złotych).

Nowe prawo zakazuje również stosowania obraźliwego lub wulgarnego języka wobec władz oraz rażącego braku poszanowania dla symboli państwowych, konstytucji, instytucji rządowych i społeczeństwa pod groźbą kary w wysokości 300 tysięcy rubli (tj. ponad 17 tysięcy złotych) oraz 14 dni pozbawienia wolności. Ustawa nakazuje blokowanie stron i usuwanie publikacji, które będą naruszać powyższe przepisy.

 

Władze Rosji twierdzą, że nowe regulacje są potrzebne, a wiele państw przyjęło już podobne przepisy. Kwestia ta wywołała jednak sprzeciw ze strony Rady ds. Praw Człowieka ONZ i dziennikarzy. Krytycy twierdzą, że rząd będzie mógł ograniczać wolność słowa i cenzurować nieprzychylne wypowiedzi, co w połączeniu z planem odizolowania rosyjskiego internetu od globalnej sieci brzmi jeszcze bardziej niepokojąco.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Medium

Tak, to dlaczego twój

Tak, to dlaczego twój ulubiony KGBowiec nie wprowadzi kar za zdradę interesów narodowych, tylko wprowadza kary za krytykę siebie?

Czy to zawoalowana mowa o Putinie? O jakiej krytyce siebie piszesz?

Co do kar za zdradę interesów narodowych, to cała władza okupowanego kraju jest zdrajcami, to nie jest takie proste. No ale masz, dziś rano poszła zajawka o ustąpieniu dwóch gubernatorów. Świadomych ludzi nie ma co karać, jeśli w porę wejdą na dobre tory.

Portret użytkownika euklides

A co grozi urzędnikowi, który

A co grozi urzędnikowi, który okrada obywatela nazywając to opodatkowaniem i trzyma go w niewoli? Co grozi rządowi za rozgłaszanie fake news, np., że bez państwowej służby zdrowia ludzie będą umierać na ulicach? Albo, że bez finansowania państwowej oświaty ludzi nie będzie stać na edukację?

Zresztą, co ja będę wytykał hipokryzję instytucji, która rości sobie prawo do zestrzeliwania samolotów cywilnych, które się zgubiły, ale sama rości sobie prawa do ostentacyjnego i celowego naruszania przestrzeni powietrznej innych krajów, na nawet przeprowadzania bombardowań i innych operacji o charakterze zbrodniczym.

Strony

Skomentuj