W Chinach przeprowadzono pierwszą teleoperację mózgu z wykorzystaniem sieci 5G

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Sieć 5G jest bardzo powoli wdrażana w różnych krajach świata. Tymczasem w Chinach już wykorzystano najnowszy standard telefonii komórkowej do przeprowadzenia pierwszej na świecie teleoperacji mózgu.

 

Telechirurgia to nic innego, jak operacja wykonywana zdalnie przy pomocy robota chirurgicznego. Przeprowadzane w ten sposób zabiegi oferują istotne korzyści – chirurg nie musi przebywać w tym samym pomieszczeniu, co pacjent, dzięki czemu operację można wykonać nawet z odległości tysięcy kilometrów.

 

Jednak aby telechirurgia stała się możliwa i rozpowszechniona, potrzebne są nie tylko zaawansowane roboty medyczne, ale też bardzo szybki przesył danych. Nadchodząca sieć 5G różni się od technologii poprzedniej generacji wielokrotnie szybszym transferem i to właśnie dzięki niej będziemy mogli korzystać z dobrodziejstw telechirurgii.

W Chinach przeprowadzono właśnie taki zabieg. Dr Ling Zhipei z pomocą robota chirurgicznego wszczepił neurostymulator pacjentowi, który w tym czasie przebywał w pekińskim szpitalu 301 (szpital Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej). Chirurg wykonywał wszystkie czynności z kliniki, położonej na wyspie Hajnan, około 3 tysiące km od szpitala 301.

 

Zabieg trwał 3 godziny i zakończył się powodzeniem. Telechirurgia nie byłaby możliwa bez udziału szybkiej sieci 5G, którą przygotowała korporacja Huawei. Dr Ling Zhipei stwierdził, że nowa technologia wyeliminowała wszelkie opóźnienia, które normalnie pojawiają się przy sieci 4G, dzięki czemu operacja wyglądała mniej więcej tak, jakby pacjent był w tym samym pomieszczeniu.

 

Sieć 5G pozwoli znieść wszelkie ograniczenia w kwestii wykonywania zdalnych zabiegów. Najlepsi na świecie chirurdzy mogliby operować pacjentów z innych krajów. W Chinach przeprowadzono już kilka takich zabiegów i wygląda na to, że Państwo Środka chce zostać w tej kwestii światowym liderem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu

loading...


Komentarze

Strony

Skomentuj