Kategorie:
Niemieccy biolodzy wykazali, że ruch drogowy przyczynia się do rozprzestrzeniania niebezpiecznych nasion chwastów, uważanych za rośliny inwazyjne.
Autorzy artykułu opublikowanego w Journal of Applied Ecology, wykazali, że ruch pojazdów jest w stanie powodować, że znajdujące się na skraju dróg nasion są rozprowadzane do kilkudziesięciu metrów w każdą stronę, co przyspieszenia rozprzestrzenianie się chwastów.
Andreas Lemke i jego współpracownicy z Uniwersytetu Technicznego w Berlinie, przeprowadzili serię doświadczeń umieszczając sto kolorowych barwników fluorescencyjnych na nasionach ambrozji bylicolistnej - inwazyjnego i niebezpiecznego chwasta, który może powodować silne reakcje alergiczne. W warunkach naturalnych, jej nasiona rzadko znajdują się dalej niż metr od rośliny macierzystej, ale działalność człowieka daje im niespodziewany impuls rozwojowy.
Nasiona ambrozji znajdujące się na skraju szos zyskują dodatkowej zdolności rozprzestrzeniania się na skutek podmuchów wiatru spowodowanych przejazdem pojazdów. Po 48 godzinach eksperymentu okazało się, że nasiona znalazły się nawet kilkudziesięciu metrów od pierwotnej lokalizacji. Rekordowo przemieściły się o 71 metrów, a nawet na drodze o nieznacznym ruchu aż o 40 metrów. Jak można było oczekiwać chwasty rozprzestrzeniają się przeważnie zgodnie z kierunkami ruchu.
Wszystko to, zdaniem naukowców, po raz pierwszy w wiarygodny sposób potwierdza wkład motoryzacji w rozprzestrzenianie się roślin inwazyjnych na skutek ruchu drogowego. Prowadzi to do konkluzji, że wysiłki w celu zwalczania rozprzestrzeniania się tych gatunków powinny być skoncentrowany głównie w pobliżu dróg.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Skomentuj