Czy ludzkość ma szansę osiągnąć wyższe poziomy rozwoju cywilizacyjnego?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Odkryte w ostatnim czasie tajemnicze gwiazdy, KIC 8462852 oraz EPIC 204278916, zelektryzowały cały świat astronomiczny. Po raz pierwszy w historii rozważano czy zanik jasności nie jest dowodem na istnienie obcej cywilizacji. W tym kontekście wspomniano hipotetyczą konstrukcję, tak zwaną sferę Dysona, która miałaby zostać wybudowana wokół gwiazdy przez obcą cywilizację typu II w skali Kardaszowa. 

 

Skala ta powstała w 1964 roku za sprawą rosyjskiego astrofizyka, Mikołaja Kardaszowa. Według jej założeń, poziom rozwoju obcej cywilizacji zależy od tego ile energii jest w stanie zużyć. Określa to jednocześnie jej rozprzestrzenianie we wszechświecie.

 

Według Kardaszowa, zdolność pozyskania energii i kroczący wraz z tym postęp technologiczny są ze sobą nieodłącznie związane. Kierując się takim kryterium, rosyjski uczony zaproponował następującą skalę rozwoju danej inteligentnej cywilizacji. 

Typ 0: Kultura Subglobalna - Taka cywilizacja polega na spalaniu drewna, wegla i innych paliw kopalnych, a rozwój technologii uzależniony jest od pozyskanych rud metali. Jeśli taka cywilizacja zdoła się dostać poza swoją planetę, to do napędu swoich statków kosmicznych używa reakcji chemicznych. Według tej klasyfikacji, nasza cywilizacja osiągnęła właśnie taki poziom. Umiemy opuścić naszą planetę, ale poruszamy się w kosmosie tak powoli, że o jakiejkolwiek eksploracji czegoś więcej niż najbliższej okolicy Układu Słonecznego, nie ma jeszcze szans. 

Typ I: Kultura Planetarna - To cywilizacja, do której poziomu rozwoju dopiero aspirujemy. Osiągnięcie tego poziomu oznacza, że będziemy w stanie wykorzystać wszystkie zasoby naszej planety. Odpowiada to energii 10/15 watów. Naukowcy przewidują, że o ile coś temu nie przeszkodzi, na przykład wojna, to poziom cywilizacji typu I powinniśmy osiągnąć za 100 do 200 lat. 

Typ II: Kultura Gwiezdna - Taka cywilizacja jest na znacznie wyższym poziomie rozwoju niż nasza. Ziemianie mają szansę dorównać dopiero za 1000 do 2000 lat. W tym przypadku mówimy o zdolności do wykorzystania energii gwiazdy, na przykład za pomocą sfery Dysona. Umownie odpowiada to wielkości przynajmniej 10/26 watów. Przykładem wyobrażenia takiej cywilizacji jest serial Star Trek. Zakłada się zatem zdolność takich istot do podejmowania podróży międzygwiezdnych. 

Typ III: Kultura Galaktyczna - To już zupełnie inna liga. Cywilizacja taka jest w stanie pozyskać energię galaktyki, czyli jakieś 10 miliardów razy więcej niż cywilizacja typu II. Ziemianie mogą osiągnąć ten poziom za 100 tysięcy do miliona lat rozwoju. Taka cywilizacja jest w stanie samodzielnie kolonizować całą galaktykę i pozyskiwać energię z miliardów gwiazd. Jej przykładem w popularnej serii Star Trek jest rodzaj zwany Borg.

Typ IV: Kultura Wszechświata - Trudno pojąć ten poziom rozwoju. Cywilizacja tego typu jest w stanie poruszać się w całym wszechświecie, pozyskując energię z trylionów gwiazd. Istoty te byłyby w stanie prowadzić projekty o iście gargantuicznej skali. Z naszego punktu widzenia posiedliby zdolności niemal boskie. Na przykład, mogliby manipulować czasoprzestrzenią, w tym spowolnić, a nawet odwrócić entropię, osiągając w ten sposób nieśmiertelność. Rozważa się też czy taka cywilizacja nie byłaby w stanie istnieć wewnątrz horyzontu zdarzeń w supermasywnych czarnych dziurach, znajdujących się w centrum wielu galaktyk.

 

Typ V: Kultura Multiświata - Tego typu cywilizacja to dla nas zupełna abstrakcja. Wiemy tylko, że jest ona zdolna do obcowania z innymi wszechświatami, nie tylko ze swoim macierzystym. W grę wchodzi skaknie między światami zawierającymi różne formy materii, inne prawa fizyki czy też inaczej skonstruowaną czasoprzestrzeń. Niewątpliwie dla nas istoty zdolne do czegoś takiego miałyby status niemal boski. 

 

Trzeba przyznać, że to nieco zastanawiające, iż nasza ziemska cywilizacja, którą uważamy za tak bardzo rozwiniętą, na skali Kardaszowa uważana jest za dopiero rozpoczynającą swój rozwój. Nie wiadomo też czy Ziemianom dane będzie dokonać takiego rozwoju, bo skłonności naszego gatunku do samozniszczenia są wystarczająco silne, aby wątpić w to, że uda nam się awansować chociaż na poziom reprezentowany przez cywilizację typu I.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika kluge

A ten artykuł jest o czym? O

A ten artykuł jest o czym? O skali Kardaszewa? O tym można przeczytać na Wikipedii. Kurde... zaczyna się fajnie a później jak zwykle... przydały by się jakieś tezy, lub próby odpowiedzi, a tu nic tylko kopiuj wklej. Może by tak: A jak by wysłać w kierunku tych gwiazd pytanie do współ istniejących o cokolwiek to co by odpisali? lub może spróbować wyjaśnić przygaszania tych gwiazd, a tu tylko techniki manipulacji aby jacyś naiwni (ja chyba też) kliknęli.

To nie hejt, tylko po prostu ocena tego artykułu.  W skali od 2 do 5 na 2. A jeśli autor jest z pokolenia  gimnazjalistów to wystawiam 1.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

NIestety prawda jest taka że

NIestety prawda jest taka że ludzie są narazie niczym farma bydła dla innych cywilizacji. Dla nich jestesmy albo jak zwierzęta ,albo jak masa do kontroli. Każda z nich przybywa lub przebywa tu w innym celu. Niektóre ich cele są takie ,o których napewno nie chcielibyśmy wiedzieć. Tak czy siak ,ci co byli dobrzy ,lub ci co nas stworzyli juz tu nie są. Wszystko sie wali, taka jest prawda. Komuś zależy, byśmy się nie rozwinęli ,dlatego raczej będzie regres cywilizacyjny ,aniżeli dalszy rozwój. Zostanie tylko elita i ,lub masa robotnicza oraz roboty. Taka jest przykra rzeczywistość...

Portret użytkownika rechotek

Cywilizacja to

Cywilizacja to odpowiedzialność za siebie, rodzinę, społeczność, miasto, kraj, świat. Pokażcie mi polityka, urzędnika, bankowca odpowiedzialnego w tej skali. Ze świecą szukać, dlatego dużo jeszcze czasu upłynie nim ludzie zaczną działać a nie tylko udawać, że zależy im na dobru wspólnym. Konkurencja to najgorsza forma motywacji do działania na polu rozwoju, sprawdzała się tylko w sporcie ale do czego to prowadzi? Sami widzicie.

Portret użytkownika finktank

Przysłowia są mądrością

Przysłowia są mądrością narodu i jest takie dobre przysłowie: myślał indyk o niedzieli a w sobotę łeb mu ścieli, skończy się tak że każdy dostanie chip do mózgu i będzie robił co mu lord Rotschild kazde, a z opornymi autonomiczne drony i roboty bojowe zrobią porżadek, w roku 3000 na ziemi bedzie max 5-10 milionów ludzi scisła elita, plus służace im roboty i sztuczna inteligencja

Portret użytkownika Holg

Panie (anonim) zaznaczę jedno

Panie (anonim) zaznaczę jedno przysłowami Ludzkości Pan nie zbawisz ZIEMI, ale sam Pan widzi postęp jest w zastraszającym tempie i nie da się tego powstrzymać ja jestem niestety za żeby tak technologia poszła na przud ku szaremu człowiekowi niż mieli by wykorzystywać to wojskowi, ale dziękuje za uwagę.

 

Świat jest piękny, tylko niektórzy ludzie są nieobliczalni.

Portret użytkownika Holg

Ludzie mieszkający na naszej

Ludzie mieszkający na naszej planecie muszą sobie uświadomić jedno każda WOJNA rasistowska, religijna, polityczna czy finansowa powinna być inaczej rozwiązana, a tu najważniejsza jest mentalność polityków i ludzi w społeczeństwie,

1. Religia - dzieli ludzi, a WIARA łączy tą całą egzystencję.

2. Polityka - jest niby kontrolowana przez nas (wybory:-) ), ale to rządzącym trzeba wskazać właściwy kierunek (żadnych wojen i niepotrzebnych sankcji wobec danego kraju) tylko trzeba się dogadać, a nie jak wróg z wrogiem.

Przejdźmy lepiej na inny poziom jak nas OBCA Cywilizacja zaatakuje to wtedy (mam taką nadzieję, że WSZYSTKIE kraje i WSZYSCY LUDZIE zaangażują w obronie naszego domu zwaną ZIEMIA

3. Finanse - ja osobiście nie wiem co to jest dług centralny wiem jednak jedno eksploracja naszej planety jest tak wysoce zaawansowana i nie efektywna, że technologia jakby się napatoczyła z obcej cywilizacji to coś by z tego było, tak to są roszczenia finansowe między krajami i bitwa o kasę zamiast działać wspólnie finansowo i iść do przodu

Podsumowując cały czas zmieniamy naszą planetę na mniej dla nas sprzyjające warunki i ja nie uważam czy ktoś jest Muzułmaninem, Hindusem, Chinach, Buddą, Katolikiem, Chrześcjianinem, wiele by tu wymieniać trzeba przede wszystkim myśleć pozytywnie, bo to co czeka nasze przyszłe pokolenie to im współczuję NIE RÓBMY IM TEGO ! ! !

Świat jest piękny, tylko niektórzy ludzie są nieobliczalni.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj