Japońscy naukowcy pracują nad przywróceniem do życia mamutów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Imponujące kudłate stworzenia z długimi zakrzywionymi kłami ostatnio kroczyły po Ziemi w epoce lodowcowej. Po wielu tysiącach lat mamuty mogą jednak po raz kolejny pojawić się na naszej planecie. Japońscy naukowcy twierdzą, że zrobili wielki krok w kierunku przywrócenia do życia tych wymarłych zwierząt.

Japońscy naukowcy wydobyli szpik kostny i tkankę mięśniową ze szczątków mamuta o nazwie Yuka, które przez około 28000 lat leżały zamrożone w syberyjskiej wiecznej zmarzlinie. W pierwszym etapie prac zespół badaczy z Uniwersytetu Kindai w Osace potwierdził autentyczność próbek przy użyciu techniki sekwencjonowania genomu. Następnie naukowcy wstrzyknęli jądra komórkowe z wymarłej tkanki mięśniowej mamuta do jaj mysich komórek. 

Jak podano w czasopiśmie naukowym Scientific Reports, aktywność biologiczna wykryta w mysich komórkach obejmowała formowanie się struktury, która rzekomo zwykle poprzedza proces podziału komórek. Jeden z autorów badania, Kei Miyamoto, nie krył zadowolenia, twierdząc, że "zrobiono znaczący krok w kierunku przywrócenia mamutów do życia". Przed naukowcami wciąż jednak sporo pracy, ponieważ teraz trzeba przenieść badania do etapu podziału komórkowego.

Japończycy współpracują również z rosyjskimi naukowcami, którzy próbują sklonować wymarłego mamuta przy użyciu techniki znanej jako transfer jądrowy komórek somatycznych. Poza samym ożywieniem stworzenia, badaczom przyświeca również inny cel, a mianowicie zdobycie nowej wiedzy Jak wyjaśniono w raporcie, "starożytne gatunki stanowią źródło bezcennych informacji na temat genetycznych podstaw ewolucji i czynników związanych z wyginięciem". Przypomnijmy, że wedle obecnych ustaleń mamuty wyginęły wraz z końcem epoki lodowcowej, głównie z powodu rosnących temperatur i polowań naszych przodków.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Epiornis

Rola Japonii podczas II wojny

Rola Japonii podczas II wojny światowej.

Fałszywa flaga.

Hiroszima, Nagasaki, Pearl Harbour.

Japonia ma też tajemnicze powiązania z Finlandią Smile

Głosuj przeciw
-23

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika Epiornis

Ci sami, co mnie mieli

Ci sami, co mnie mieli nauczyć o Ziemi kuli?

Na polskim też we mnie nie krzewili tego, że ten język jest najbardziej skomplikowany na Świecie. Niech mi nikt nie próbuje pisać o węgierskim...

Pełnym zdaniem - Ziemia jest płaska Smile

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika Kangur.

Właśnie z tamtąd wróciłem...

Właśnie z tamtąd wróciłem... Jasiuuuu

sam zobacz Biggrin

https://zapodaj.net/images/a80e2e9fb4017.jpg

 

Zanim następnym razem zaczniesz udzielać swych niezwykle cennych rad innym, weź pod uwagę to, że każdy ma prawo do własnego zdania i poglądów.

A teraz zamiast zajmować się innymi, zajmij się sobą i wypad na spacer, możesz wziąć rowerek.

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Strony

Skomentuj