Stany Zjednoczone nie chcą bazy wojskowej „Fort Trump” w Polsce mimo oferty jej sfinansowania przez nasz kraj

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Polski rząd wręcz nalega, aby Stany Zjednoczone zwiększyły swoją obecność wojskową na terenie naszego kraju i wybudowały stałą bazę wojskową „Fort Trump”. Polacy podobno gotowi są wydać 2 miliardy dolarów, aby ściągnąć obce wojska, zamiast zainwestować tę kwotę w polską armię. Jednak coraz więcej wskazuje na to, że Stany Zjednoczone tak naprawdę nie są zainteresowane tą propozycją.

 

Nazwa „Fort Trump” została nadana przez samego prezydenta Andrzeja Dudę, który we wrześniu 2018 roku przekonywał USA do zwiększenia swojej obecności wojskowej w naszym kraju. Prezydent Duda zaproponowały wtedy, że Polska zapłaci za bazę 2 miliardy dolarów, czyli ponad 7,6 miliarda złotych.

 

Powyższa kwestia wywołała bardzo mieszane reakcje nie tylko w Polsce i USA, ale też w krajach Europy, oraz w samej organizacji NATO. Krytycy projektu „Fort Trump” uważają, że stała amerykańska baza wojskowa na terytorium naszego kraju może niepotrzebnie sprowokować Rosję. Stany Zjednoczone przypomniały o rotacyjnej obecności wojsk amerykańskich i dodały, że kwota dwóch miliardów dolarów nie pokryje wszystkich kosztów, związanych z budową bazy.

Tymczasem w samej Polsce zaczęto mówić, że stała baza wojskowa USA nie jest nam potrzebna i raczej nie przyniesie bezpieczeństwa. Kornel Morawiecki stwierdził, że kwestia ta powinna raczej zostać omówiona i rozwiązana między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.

 

W tym tygodniu, do Warszawy przybył Podsekretarz Obrony USA John Rood, aby omówić z polskimi urzędnikami sprawę stałej bazy wojskowej „Fort Trump”. Po spotkaniu dowiedzieliśmy się, że Stany Zjednoczone mają dla nas „konkretną propozycję”. Oficjalnie wiemy, że jeśli Warszawa przyjmie tę tajemniczą ofertę to Polska i Stany Zjednoczone będą kontynuować rozmowy.

Rzecz w tym, że nikt nawet nie wspomniał, iż chodzi o stałą bazę wojskową. Co więcej, portal Defense One zacytował wypowiedź anonimowego urzędnika Pentagonu, który jest zaznajomiony z przebiegiem negocjacji. Według tego źródła, Stany Zjednoczone składają Polsce inną ofertę, która zakłada zwiększenie rotacyjnej obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju. Rzecznik Departamentu Obrony powiadomił, że wszelkie szczegóły w tej sprawie pozostaną tajne dopóki strony nie osiągną finalnego porozumienia.

 

Odmowę Stanów Zjednoczonych można odebrać na różne sposoby. Stała baza wojskowa USA faktycznie mogłaby drażnić Rosję, a „zaoszczędzone” pieniądze można przecież zainwestować w rozwój polskiej armii. Z drugiej strony, czy odmowa ta sugeruje, że USA nie będą chciały chronić Polski podczas ewentualnej wojny?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

jakby nie było agentów

jakby nie było agentów NIEMIECKICH  i ŻYDOWSKICH, działających w intrygach miedzynarodowych rządu II RP ORAZ POTAKUJĄCYCH im pożytecznych idiotów, nie byłoby 01-09-1939. To oczywiste.

 Gdyby Polska zawarła sojusz nawet z tą stalinowską ZSRR, Niemcy nigdy by nie rozpoczęli II W.Ś.

 To też oczywiste.

Portret użytkownika ftahn88

Żołnierze USA w "Polin" nie

Żołnierze USA w "Polin" nie są po to aby bronić nas przed Rosją.Ich zadanie to realizacja USA-izraelskich interesów w regionie. Pilnowanie aby tubylcza agentura(zwana szumnie klasą polityczną,rządem itd.) robiła dokładnie to co rozkazali ich zamorscy władcy.W razie odstępstw,"szaleństw" czy innych wygłupów będą w pierwszym szeregu "bratniej pomocy" sił "koalicji międzynarodowej" niosącej  uciemiężonemu proletariatowi tzn.społeczeństwu zdobycze socjalizmu ptfu, demokracji.

Portret użytkownika NIEDŹWIEDŹ

Idioci pierdoleni!!! Niech ci

Idioci pier******!!! Niech ci amerykanie im do dupy najlepiej wejdą!!! Jetesmy ,jak to MAR kiedyś pisał ,niczym dziwka na arenie międzynaordowej ,obsługujemy najgorsze mędy tego świata. Polska i tak jest spisana na straty 15 mln niewolników ma zostać. Jak w izraelu zacznie się robic gorąco, to żydki przylecą tutaj . Kamienice i strzeżone osiedla już czekają! Jak to mówili kiedyś "WASZE ULICE NASZE KAMIENICE" Do tego należy dołączyć masowe ogłupianie Polaków. A jak by się ktoś tu buntował, to wyślą amerykańców na ulice, i tyle się skończy bunt. Na ten kraj jest już za późno. My jako grstka nic nie zrobimy.

Portret użytkownika rechotek

My też nie chcemy obcych

My też nie chcemy obcych wojsk w Polsce, których nazywa się naszymi przyjaciółmi a przecież żadna polityka nie rządzi się przyjaźnią tylko własnym interesem. Ponad 40 lat trwało by odeszli poprzedni okupanci, teraz znów ktoś wciąga ten kraj w spiralę uzależnień od obcyh wojsk i ich polityki.

Portret użytkownika antyżyd

Celem strategicznym

Celem strategicznym polskojęzycznych żydów z PO-PIS od czasu wejścia do NATO jest zniszczenie Rosji.Bez zmiany tego celu nigdy nie da się z Rosją unormowac stosunków dyplomatycznych.Takich celów niemają Węgry,Finowie,Czechy,Słowency,Bługarzy i mają z Rosją normalne stosunki dyplomatyczne oparte na obustronnych korzyściach.

Portret użytkownika Max 1983

W pierwszym zdaniu artykułu

W pierwszym zdaniu artykułu jest błąd!!.Polski rząd nie nalega, bo to by znaczyło że ma jakieś możliwosci wywierania presji.Polski rząd się płaszczy, a wersji dla dorosłych liże rowa i robi ...łaskę od wielu lat zreszta.

Gdyby Bóg był doskonały i nieomylny ,to po świecie by nie chodziło tylu kretynów.

Strony

Skomentuj