Według naukowców korzystanie z Facebooka powoduje zmiany w mózgu

Kategorie: 

Źródło: Internet

Łatwy dostęp do internetu sprawia, że wielu ludzi bardzo często zagląda do swoich ulubionych serwisów społecznościowych - zarówno w dzień, jak i w nocy. To nie pozostaje bez wpływu na nas samych. Naukowcy odkryli nietypowy związek między korzystaniem z serwisów społecznościowych a wielkością jądra półleżącego.

 

Jądro półleżące to jedno z jąder podstawowych mózgu. Jest to niewielka struktura, która znajduje się głęboko w środku mózgu i jest częścią tzw. układu nagrody, tj. głównego systemu motywującego nasze zachowanie, a także stanowi podstawę biologiczną takich zjawisk jak natręctwa i uzależnienia.

Źródło: Flickr/biologycorner/CC BY-NC 2.0

Naukowcy z niemieckiego Universität Ulm zaprosili do swojego badania 85 osób - 46 mężczyzn i 39 kobiet. Z pomocą rezonansu magnetycznego zeskanowano ich mózgi, aby zbadać ich strukturę. Następnie za zgodą uczestników na ich smartfonach zainstalowano aplikację, która mierzy jak długo przebywają oni na Facebooku i jak często zaglądają na ten serwis społecznościowy w okresie 5 tygodni.

Badacze odkryli, że osoby, które częściej zaglądały i dłużej przebywały na Facebooku miały zwykle mniejszą ilość substancji szarej w jądrze półleżącym. Na dzień dzisiejszy naukowcy nie mają pojęcia czy jest to przyczyna czy rezultat korzystania z Facebooka, lecz przyszłe eksperymenty być może pozwolą rozwiać te wątpliwości. Uczeni sprawdzą czy nadmierne używanie smartfona celem wejścia na serwis społecznościowy może stanowić uzależnienie behawioralne.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące.


Komentarze

Portret użytkownika Roni Tornado

Dla czego ? - odpowiadając na

Dla czego ? - odpowiadając na pytanie postawione w tym memie - bo filmy to fikcja wymyślana dla dostarczania rozrywki. Nakręcić film można o dosłownie wszystkim co się jest w stanie wymyślić, tak samo wszystko można "przelać" na papier. Zresztą męska część społeczeństwa nie chciała by oglądać czegoś, dzie to facet jest poszkodowany i pokazywany jako ofiara. Dla czego ? Bo zwykle cierpią na megalomanię.

 

 

Portret użytkownika Posejdon36

Każdy przed każdym się chwali

Każdy przed każdym się chwali co to on nie jest i co to on nie ma i dlatego każdy każdego wkurza i dołuje . Gdyby człowiek byl jak obcy z innej planety to taki gejsbook mialby sens ale ziemia to czarnogród , ludzie nie potrafią być dla siebie dobrzy i po prostu się na wzajem wyniszczają psychicznie. Nie dorośliśmy jeszcze do tego by być razem a gejsbook jest tego przykładem i testem na człowieczeństwo, więdz się nie dziwcie że wojsko nie chce mam lemingom głupim pokazać zaawansowanej technologi .

Portret użytkownika MiamiVibe

Coś w tym jest. Teraz po

Coś w tym jest. Teraz po prostu jestem przekonany, że ludzkość to zwykłe bydło i trzoda, ponieważ można go zmanipulować i wmówić dosłownie wszystko, zarówno przez religie, agencje państwowe, czy korporacje. Bez problemu można ludziom wmówić, idźcie i mordujcie się z tatmtymi, kupujta to i tamto, choć to bzdety, kłóćcie się, nienawidźcie tamci z tamtymi itd. itp. Skoro ludziska są głupie, to w pełni zasługują na wszystko negatywne co ich spotyka. 

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Skomentuj