Troje pacjentów zostało rzekomo wyleczonych z wirusa HIV

Kategorie: 

Wirus HIV - Źródło: Internet

Świat obiegła zaskakująca wiadomość. Naukowcy opisali właśnie dwa nowe przypadki wyleczenia z wirusa HIV. Obaj pacjenci mieli przeszczep szpiku kostnego od dawcy, który cierpiał na rzadką mutację genu CCR5. Czy to oznacza, że zdobędziemy wreszcie lekarstwo na tego wirusa?

 

Wirus HIV atakuje komórki układu odpornościowego, które powstają w szpiku kostnym. Pierwszy w historii przypadek wyleczenia z wirusa miał miejsce w 2007 roku. Amerykanin Timothy Ray Brown zachorował na ostrą białaczkę szpikową. „Berliński pacjent” przeszedł przez chemioterapię, po czym otrzymał przeszczep szpiku kostnego od dawcy, który był naturalnie odporny na wirusa HIV właśnie dzięki mutacji CCR5.

 

W kolejnych miesiącach od tego zabiegu odkryto, że Brown został wyleczony z wirusa HIV. Pacjent mógł odstawić leki antywirusowe i do dziś pozostaje zdrowy. Dotychczas był to jedyny taki przypadek w historii medycyny.

Jednak w poniedziałek, świat obiegła informacja o drugim pacjencie wyleczonym z HIV, który cierpiał na chłoniaka Hodgkina i również otrzymał przeszczep szpiku kostnego od dawcy z mutacją CCR5. „Londyński pacjent” nie przyjmuje leków antywirusowych od 18 miesięcy i wszystko wskazuje na to, że został wyleczony z HIV.

 

Jeszcze tego samego dnia, podczas Konferencji nt. Retrowirusów i Infekcji Oportunistycznych w Seattle, niemieccy naukowcy ogłosili kolejny przypadek wyleczenia z wirusa. Pacjent z Düsseldorfu ma dokładnie taką samą historię - już od 3 miesięcy nie przyjmuje leków i nie stwierdzono u niego obecności wirusa HIV. Co więcej, naukowcy monitorują stan kilku kolejnych pacjentów, którzy są po przeszczepach szpiku kostnego od dawców z mutacją CCR5. Gdy przestaną już przyjmować leki antywirusowe przekonamy się, czy terapia pozwoliła wyeliminować HIV z ich organizmów.

Naukowcy twierdzą, że przeszczepu szpiku kostnego nie można stosować jedynie dla samego wyleczenia z wirusa HIV, gdyż zabieg niesie ze sobą poważne ryzyko i jest stosowany jedynie w ostateczności. Jednak wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej opracowania skutecznego leku na wirusa HIV, a tym złotym środkiem może być terapia genowa.

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika stankus

lekarstow na hiv istnieje od

lekarstow na hiv istnieje od dawna kazdy wirus wychodowany w laboratorium na szczepionke na wypadek zarazenia ,ale ta informacja jest tylko dla wybranych ludzi:)wiec jesli ktos jest swiadomy to zdaje sobie sprawe z tego:)

Portret użytkownika Piotrek

Homofobi  oraz nominalni

Homofobi  oraz nominalni chrześcijanie  będą niepocieszeni i nijak nie ukoi ich żalu oraz złości świadomość ,  że burdele,  aborcja i Domy Dziecka są wynalazkiem dobrych (bezgrzesznych) heteroseksualistow , a nie złych  gejów. 

 

P.S.

Na szczęście bezstronna żółtaczka , czy  kiła upodobala sobie w równym stopniu , tak  heterosapiens ,  jak i homosapiens , wszak w sferze w/w  chorób jest rozwiazlosc,  a nie orientacja seksualna rozwiazlych. 

Strony

Skomentuj