Proces starzenia ludzkich komórek może być odwracalny. Czy naukowcy są w stanie stworzyć eliksir młodości?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Odwracanie procesu starzenia się jest możliwe, choć wciąż pozostaje to poza naszym zasięgiem. Nie chodzi tylko o to, abyśmy żyli dłużej – ważne jest również zachowanie zdrowia. Nie byłoby sensu przedłużać swojego życia mając świadomość, że będziemy dłużej zmagać się z różnymi chorobami. Jednak badania nad długowiecznością trwają w najlepsze, a podczas najnowszego eksperymentu udało się odwrócić proces starzenia w ludzkich komórkach.

 

Wielu naukowców postrzega proces starzenia się jako postępujący spadek funkcji organizmu i łączy go z większością powszechnych chorób przewlekłych, takich jak nowotwór, cukrzyca czy otępienie. Istnieje wiele powodów, dla których nasze komórki i tkanki przestają funkcjonować, lecz biolodzy zaczynają się bardziej skupiać na gromadzeniu starzejących się komórek.

 

Komórki senescentne to starsze komórki, które nie tylko nie funkcjonują tak, jak powinny, ale także zagrażają sąsiednim komórkom. Badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że usuwanie tych starych dysfunkcyjnych komórek poprawia wiele cech starzenia, np. opóźnia pojawienie się zaćmy.

 

Wciąż nie do końca wiadomo, dlaczego komórki starzeją się, ale naukowcy przypuszczają, że za senescencję mogą odpowiadać uszkodzenia DNA, ekspozycja na stan zapalny i uszkodzenia cząsteczek ochronnych na końcu chromosomów. Niektórzy sugerują również, że jedną z przyczyn starzenia komórkowego może być utrata naszej zdolności do włączania i wyłączania genów we właściwym czasie i we właściwym miejscu.

 

Wraz z wiekiem tracimy zdolność do kontrolowania tego, jak regulowane są nasze geny. Każda komórka w organizmie zawiera wszystkie informacje potrzebne do życia, ale nie wszystkie geny włączają się we wszystkich tkankach lub przy wszystkich warunkach. Jest to jeden ze sposobów, w jakim komórka serca różni się od komórki nerkowej, pomimo faktu, że zawierają przecież te same geny.

 

Gdy gen jest aktywowany przez sygnały z wnętrza lub z zewnątrz komórki, powstaje wiadomość molekularna (RNA), która zawiera wszystkie informacje niezbędne do stworzenia tego, co tworzy dany gen. Obecnie wiemy, że ponad 95% naszych genów faktycznie może wytwarzać kilka różnych rodzajów wiadomości, w zależności od potrzeb komórki.

 

Grupa około 300 białek, nazywanych czynnikami splicingu, decyduje o tym, jaki rodzaj wiadomości powstaje w danym czasie. W miarę starzenia się, możemy zmniejszyć liczbę tych czynników splicingowych, a wtedy starzejące się komórki staną się mniej zdolne do włączania i wyłączania genów w odpowiedzi na zmiany w ich otoczeniu. Naukowcy z Uniwersytetu w Exeter wykazali, że w próbkach krwi osób starszych, a także w izolowanych ludzkich komórkach senescentnych, poziomy tych istotnych regulatorów zmniejszają się.

 

Uczeni poszukiwali metod, które pozwolą na ponowne włączenie czynników splicingowych. Podczas najnowszych badań wykazano, że traktując stare komórki chemikaliami, które uwalniają niewielkie ilości siarkowodoru, udało się zwiększyć poziomy niektórych czynników splicingowych i odmłodzić stare komórki ludzkie. Siarkowodór jest cząsteczką, która naturalnie występuje w naszych organizmach. Naukowcy udowodnili, że związek ten poprawia kilka cech, związanych z wiekiem chorób wśród zwierząt.

 

Ponieważ siarkowodór w dużych ilościach może być toksyczny, badacze zastosowali tzw. molekularny kod pocztowy, dzięki czemu dostarczyli związek chemiczny bezpośrednio do mitochondriów – struktur, które wytwarzają energię w komórkach. W ten sposób można było wprowadzić mniejsze dawki siarkowodoru dokładnie tam, gdzie był on potrzebny i zminimalizowano ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki zastosowanym narzędziom molekularnym będzie można w przyszłości całkowicie usuwać ludzkie komórki senescentne, co daje nadzieję na jednoczesne zwalczenie wielu chorób związanych z wiekiem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Max 1983

Tak mnie nie chwal bo później

Tak mnie nie chwal bo później się rozczarujesz haha::)Toczy się wemnie walka, bo z jednej strony zawsze bardzo zawierzałem rozumowi który mówi mi by odrzucić wszystko czego nauka nie potwierdza ,a z drugiej strony ....i ta cała nauka i medycyna już mnie wiele razy zawodziła, więc czemu mam jej nadal ufać.Zresztą w moim życiu się już kilka rzeczy (raczej smutnych)zadziało i nadal dzieje których nie można racjonalnie wyjaśnić, więc staram się bardziej otworzyć na rzeczy które kiedyś wyśmiewałem.

Prawda jest jednak taka że ile byśmy nie gadali to na końcu nikt nie może być w 100% pewny że ma racje .....dowiemy się po śmierci kto był bliżej prawdy.Swoją droga ostatnio mam tak że co raz bardziej jestem tej śmierci ciekaw ,pewnie to zmęczenie zyciem .Tyle o tym myślę i rozmawiam że zaczynam być po prostu cholernie ciekawy co tam jest i czy w ogóle coś jest.A co do reinkarnacji ,to wiesz na necie znajdziesz filmiki potwierdzające wszystko .Spotkania z Ufo ,rozmowy ze zmarłymi ...wizyty w niebie i piekle.To jest kwestia na ile wierzysz tym co to mówią, na ile oni są przekonujący.

 

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Kangur.

Walka, którą teraz toczysz,

Walka, którą teraz toczysz, jest niezwykle ważna...dla Twojej przyszłości.

Zastanów się, czemu w Twoim życiu, akurat teraz, dzieje się tak wiele rzeczy...?...czy czasem przyczyną nie jest właśnie rosnąca w Tobie świadomość...może te smutne rzeczy dzieją się po to, by odwrócić Twoją uwagę ...albo wręcz zatrzymać zmiany?

Co do filmiku, bardzo dobrze, że nie wierzysz we wszystko, co jest w internecie, ale możesz, jak będziesz miał czas, sprawdzić, czy autor fantazjuje, czy nie...ja sprawdziłem. Również nie wierzę we wszystko, co ludzie  wrzucają do sieci, ale warto jest, nad niektórymi rzeczami głębiej się zastanowić.

"Czytaj wszystko, słuchaj każdego. Nie dawaj wiary niczemu, dopóki nie potwierdzisz tego własną wnikliwą analizą"

William Cooper

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Max 1983

Wylew nie oznacza śmierci

Wylew nie oznacza śmierci ,zresztą nawet śmierć kliniczna nie oznacza śmierci.Jeśli ktoś umrze i zostanie to stwierdzone przez odpowiednie osoby przygotowane do tego, a potem nagle ożyje i powie gdzie był i co widział, to uwierzę.Póki co to tylko fantazje mózgu znajdującego się w ciężkim stanie ...coś jak sny.Pewnie tez rodzaj procesów obronnych mózgu...taki słodki narkotyk który nam zapodaje .Szczerze jednak zazdroszcze tym ludziom którzy byli fizycznie na granicy życia i śmierci i mieli te wizje ,nieba itp.Nawet jeśli to tylko wytwory ich mózgów to zapewne żyje im się teraz łatwo, a śmierc to dla nich coś może nawet porządanego.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Max 1983

A wiesz ilu "zmarło"

A wiesz ilu "zmarło" ,stwierdzili to lekarze i się nawet w trumnach budzili??Wszyscy wracali zaświatów??...Często tylko po to by się w trumnie obudzić i umierać w przerażeniu(chyba nie ma wiele gorszych rzeczy jak obudzenie się w trumnie)Może jednak to wina lekarzy a czasem zagadek naszego ciała?że ktoś wydaję się martwy ale żyje.

Trwam na tej planecie tylko dlatego że wierzę iż zobacze jej koniec .To będzie ostatnia i zarazem najpiękniejsza rzecz jaką zobaczę.

Portret użytkownika Medium

Jednego znam osobiście.

Jednego znam osobiście. Kto inny w czasie regresji hipnotycznej był pochowany żywcem, tj. obudził się w trumnie.

Moja babcia żyła w lęku przed pochowaniem żywcem. Może i jej w przeszłych żywotach coś podobnego się przydarzyło? W każdym razie do żadnej chłodziarki przed pogrzebem nie trafiła, ciało leżało w domu.

Strony

Skomentuj