Emmanuel Macron zapowiada jak zreformować Unię Europejską

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Już w maju odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Wydarzenie to będzie mieć duże znaczenie dla przyszłości naszego kontynentu i całej Unii Europejskiej, która podzieliła się na dwa obozy – wschodni i zachodni. Prezydent Francji ogłosił, że należy wprowadzić liczne reformy, aby zapewnić przetrwanie obecnej Unii i uniezależnić ją od wpływów światowych mocarstw.

 

Emmanuel Macron postanowił przemówić do „obywateli Europy”, zamieszczając swój artykuł na łamach gazet we wszystkich państwach członkowskich. W swojej publikacji przekonuje, że Unia Europejska potrzebuje zmian, aby zachować jedność w obliczu eksplozji nacjonalizmu i eurosceptyzmu, który prawdopodobnie jest podsycany z zewnątrz.

Francuski przywódca wspomniał o Brexicie twierdząc, że nikt nie powiedział obywatelom Wielkiej Brytanii, jak będzie wyglądać ich przyszłość poza UE i jak poważne spowoduje to problemy. Jeśli kolejne państwa zechcą opuścić Unię Europejską, zarówno one jak i cała struktura ulegną osłabieniu i staną się podatne na wpływy wielkich mocarstw.

Dlatego plan Macrona zakłada, aby Unia Europejska sama stała się mocarstwem, ale w tym celu potrzebna jest jedność. W swoim artykule zaproponował między innymi utworzenie Europejskiej Agencji Ochrony Demokracji, która chroniłaby państwa członkowskie przed cyberatakami i szkodliwymi fałszywymi informacjami, a także zakazałaby finansowania partii politycznych z zagranicy.

 

Kolejna propozycja zakłada powołanie Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Wewnętrznego do ochrony granic UE. Emmanuel Macron chce również utworzyć Europejski Bank Klimatyczny, który pozwoli ograniczyć stosowanie pestycydów i zredukować emisję CO2 do zera; Europejską Inspekcję Sanitarną dla kontroli żywności, ochrony przed środowiskami lobbystycznymi i wydawania niezależnej oceny na temat substancji niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia, oraz przyjęcie europejskiej płacy minimalnej, dostosowanej do każdego państwa.

 

Obawy Macrona wynikają z nadchodzących wyborów do europarlamentu, które mogą zapewnić ugrupowaniom nacjonalistycznym i eurosceptycznym jeszcze większą siłę. Z jednej strony, wschodnia Europa, przynajmniej oficjalnie, stawia na siłę państw narodowych i podobno dąży do likwidacji lub przemiany UE, a tym samym może osłabić kontynent. Natomiast zachodnia Europa postuluje dalszą integrację, która ostatecznie doprowadzi do powstania superpaństwa z rządem w Brukseli i z własnymi siłami zbrojnymi. W każdym scenariuszu, państwa narodowe tak czy inaczej pozostaną zależne od innych ośrodków władzy – nieważne, czy będzie to Bruksela, czy Waszyngton, Moskwa, czy Pekin.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ixi

"że nikt nie powiedział

"że nikt nie powiedział obywatelom Wielkiej Brytanii, jak będzie wyglądać ich przyszłość poza UE" - brzmi jakby UE istniała od początku świata. Nikt też nie powiedział że to będzie unia polityczno-ideologiczna.

Portret użytkownika Marian Wojtasik

Reforma nie reformująca

Reforma nie reformująca niczego. Jedność w jego mniemaniu to większy podział, a i o równości gospodarczej nie ma mowy.

Co tam wkleje jeszcze raz:

Anglicy obok Francuzów są najbardziej wiarołomnymi narodami w naszej historii. Anglia ze swoimi Królami, Lordami, ser, Niemcy mają von, ale nie mają pojęcia o honorze. Honor jest im obcy. Pewnie dlatego tak bardzo uciskają Słowian - jesteśmy im solą w oku z naszym potencjałem myślowym który przewyższa ichniejszych specjalistów - wojna toczy się między jasną stroną (dlatego jesteśmy na wschodzie), a ciemną (zachodem) przypadek? Nie kochani czytelnicy nie ma przypadków, są tylko nie przemyślane decyzję, ot co.  W tych czasach chcą z nas zrobić szpice dla ich celów, tylko tylko, że... "nie rzucim ziemi skąd nasz ród nie damy pogrześć mowy polski my naród Polski Ród Królewski szczep Piastowy nie damy by nas gębił wróg" Naród Polski się budzi najgorszy mokry sen, zboczenców z zachodu.

Portret użytkownika inzynier magister

dobre wieści !!!

dobre wieści !!! "Najbardziej istotne jest teraz oprócz oczywistego oddania głou, żebyśmy teraz MY, nauczeni tym jak przebiegały wybory w Gdańsku, poświęcili swój czas przy wyborach i pilnowali czy nie dochodzi do fałszerstw. Zapisujcie się do komisji wyborczych i pilnujcie kart do głosowania i pieczątek!"

Jakubiak dołącza do Konfederacji Propolskiej! - konferencja w Sejmie 06.02.2019

https://www.youtube.com/watch?v=K_7VUhKnrMg

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Montezuma

Wierz mi, jakby w Polsce co 2

Wierz mi, jakby w Polsce co 2 tygodnie robioi takie szopki, to Bruksela nie miałaby się o co spinać, bo nie byłoby o co, dosłownie ...., a świat zapomniałby już o naszym narodzie, a język nasz dołączyłby do łaciny i aramejskiego, obudź się i zacznij myśleć sam, bo ciągle klepiesz tu to samo jak bot, a wydaje mi się, że nawet nie rozumiesz co mówisz

Portret użytkownika Montezuma

Wierz mi, jakby w Polsce co 2

Wierz mi, jakby w Polsce co 2 tygodnie robioi takie szopki, to Bruksela nie miałaby się o co spinać, bo nie byłoby o co, dosłownie ...., a świat zapomniałby już o naszym narodzie, a język nasz dołączyłby do łaciny i aramejskiego, obudź się i zacznij myśleć sam, bo ciągle klepiesz tu to samo jak bot, a wydaje mi się, że nawet nie rozumiesz co mówisz

Strony

Skomentuj