Nowa technologia pozwoli na tworzenie węgla z CO2

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Australijscy naukowcy opracowali przełomową technologię, która pozwala zamieniać dwutlenek węgla w węgiel w formie stałej. Nowa metoda jest tania i efektywna i pozwoli w przyszłości ograniczyć obecność CO2 w atmosferze.

 

Współczesne metody polegają zwykle na sprowadzeniu dwutlenku węgla do postaci ciekłej i wtłoczeniu go pod ziemię. Rozwiązania tego typu są jednak ryzykowne, ponieważ może nastąpić wyciek.

Naukowcy z Royal Melbourne Institute of Technology postanowili więc zamienić CO2 w ciało stałe – konkretniej w węgiel. Poprzednie próby wymagały zastosowania ekstremalnie wysokich temperatur, co jest po prostu niepraktyczne. Jednak zespół opracował nowe rozwiązanie, które pozwala wytwarzać węgiel z CO2 w temperaturze pokojowej.

 

Naukowcy rozwiązali ten problem, wykorzystując ciekły metal jako katalizator. Konkretniej chodzi o stop galu, indu, cyny i ceru. Badacze rozpuścili dwutlenek węgla w zlewce wypełnionej płynem elektrolitowym i niewielką ilością ciekłego metalu, który następnie poddano działaniu prądu elektrycznego. CO2 powoli przekształcił się w płatki węgla, które same oddzieliły się od ciekłego metalu, umożliwiając ich ciągłą produkcję. Jedyne produkty uboczne tego procesu to płatki węgla i czysty tlen.

 

Jest to pierwszy ważny krok, który pozwoli składować zawarty w atmosferze dwutlenek węgla pod ziemią. Proces jest tani i wydajny, a przechowywanie go w stanie stałym eliminuje ryzyko wycieku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zenek12345

Wyjaśnię.

Wyjaśnię.

Nie znam właściwości fizycznych tego stopu ale wiem, że aby otrzymać taki stop trzeba roztopić wszystkie pierwiastki, wiec trzeba podgrzać skladniki powyżej 232 stopni C. Nie wiem czy zrobili to Ci naukowcy czy kupili gotowy stop. Nie obchodzi mnie to. Nie da sie tego zrobic w temp. pokojowej.

 

Portret użytkownika ☯

Gdybyś nie wagarował i choć

Gdybyś nie wagarował i choć odrobinę myslał, to wiedziałbyś, że wystarczy, żeby jeden skladnik był w stanie płynnym. Posluzy jako "rozpuszczalnik" dla drugiego. Czyli stop galu z cyną można uzyskać w temp. prawie pokojowej.

Portret użytkownika Kangur.

@ zenek12345 Temperatura

@ zenek12345 Temperatura topnienia cyny wynosi 215-230 °C, zatem jak najbardziej w warunkach domowych, możesz stworzyć stop wymieniony w artykule.

Właśnie to sprawdziłem, rozpuściłem cynę w garnku na kuchence indukcyjnej...garnek szlag trafił...teraz nie wiem, czy czekać aż żona wróci z pracy, czy spieprzać z domu...

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Easy Rider

No pięknie - stop galu, indu,

No pięknie - stop galu, indu, cyny i ceru, tylko ile CO2 powstanie w trakcie wytwarzania tego stopu i jakie będą tego koszty, bo przecież to są pierwiastki rzadkie? A co dalej z tym wytworzonym węglem - chyba nie do spalenia, bo znowu CO2? Jakaś paranoja!

CO2 to gaz życiodajny, z którego żydostwo zrobiło gaz śmiercionośny. Bez CO2 nie byłoby roślinności, człowiek nie byłby w stanie żyć, gdyż bez obecności tego gazu w organizmie,  hemoglobina nie mogłaby oddawać tlenu do komórek.

Strony

Skomentuj