Francja będzie pierwszym krajem, który zakazał stosowania pestycydów zabójczych dla pszczół

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

W maju 2018 r. Unia Europejska zakazała stosowania trzech pestycydów, ściśle związanych ze spadkiem populacji pszczół. Francja poszła jednak jeszcze o krok dalej i podniosła poprzeczkę w staraniach o ratowanie życia owadów.

Zgodnie z unijnym rozporządzeniem zakazano stosowania takich pestycydów jak klotianidyna, imidaklopryd i tiametoksam, należących do grupy neonikotynoidów. Francja poszła jednak o krok dalej i zakazała również tiakloprydu oraz acetamiprydu.

Wiele badań donosi, że neonikotynoidowe pestycydy atakują centralny układ nerwowy owadów, co prowadzi do utraty zdolności pamięci oraz zmniejszenia płodności. Pszczoły, które tracą zmysł orientacji i nie mogą znaleźć drogi powrotnej do ula są skazana na pewną śmierć. Wykazano również, że pestycydy negatywnie wpływają na motyle, ptaki i inne owady.

Można się zastanawiać, dlaczego Francja wyprzedza resztę świata w walce o ochronę populacji pszczół. Być może dlatego, że pestycydy zabijające owady przetestowano po raz pierwszy właśnie na francuskich polach w latach 90. XX wieku. W 1994 r. tamtejsi rolnicy byli świadkami katastrofy przez wielu opisywanej jako "dywan martwych pszczół".

 

Około 400 tysięcy pszczelich rodzin zmarło wówczas na przestrzeni kilku dni. Od tego czasu we Francji pojawiła się grupa dążąca do ochrony owadów. Ekolodzy z całego świata zapewne mają nadzieję, że inne kraje podążą wytyczonym szlakiem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj