Zidentyfikowano nowy rodzaj neuronów występujących w ludzkim mózgu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Międzynarodowy zespół naukowców zidentyfikował nowy rodzaj neuronu, który prawdopodobnie jest unikalny dla ludzi. Odkrywcy zastanawiają się, czy opisane komórki nerwowe mogą w jakiś sposób wpływać na nasze zachowania i wyróżniać nas od zwierząt, ponieważ neurony te zostały wykryte tylko w ludzkim mózgu.

 

Nowe komórki mózgowe zostały nazwane neuronami różanymi ze względu na ich specyficzny wygląd. Są to neurony hamujące, które tworzą synapsy z neuronami piramidowymi – pierwszorzędowymi neuronami pobudzającymi w korze przedczołowej. Neurony różane będą przedmiotem przyszłych badań, podczas których być może uda się ustalić spełniane przez nich funkcje.

Źródło: Uniwersytet w Segedynie

Odkrycia dokonano podczas analizy próbek tkanki mózgowej dwóch mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, którzy jeszcze za życia zgodzili się przekazać swoje ciała dla nauki. Co ciekawe, neuronów różanych nie udało się odnaleźć u myszy, ani u żadnych innych zwierząt laboratoryjnych. To oznacza, że albo te komórki faktycznie są unikalne dla ludzi, albo posiadane modele zwierząt są wadliwe.

 

Naukowcy zamierzają dokładnie przebadać neurony różane, sprawdzić, jakie funkcje spełniają, czy mogą brać udział w rozwoju chorób neurologicznych oraz czy można je znaleźć w mózgach innych zwierząt. Wyniki badań zostały opisane na łamach czasopisma Nature Neuroscience.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Medium

Co ciekawe, neuronów różanych

Co ciekawe, neuronów różanych nie udało się odnaleźć u myszy, ani u żadnych innych zwierząt laboratoryjnych. To oznacza, że albo te komórki faktycznie są unikalne dla ludzi, albo posiadane modele zwierząt są wadliwe.

A może po prostu tak się zachowują komórki układu nerwowego po śmierci? Zwijają się w różyczkę.

Portret użytkownika Medium

Odkrycia dokonano podczas

Odkrycia dokonano podczas analizy próbek tkanki mózgowej dwóch mężczyzn w wieku powyżej 50 lat, którzy jeszcze za życia zgodzili się przekazać swoje ciała dla nauki.

Musieli o tym zdecydować za życia, gdyż po śmierci ciała nie da się już wyrazić swojej woli Wink

Skomentuj