Pierwsze rezultaty poszukiwania śladów obcych cywilizacji wokół gwiazdy KIC 8462852 - Tabby

Kategorie: 

Źródło: Internet

Gwiazda KIC 8462852, zwana też Tabby, już od dłuższego czasu zadziwia astronomów nieregularną zmiennością swej jasności obserwowaną w relatywnie w krótkim okresie czasu. Fenomen ten zdumiał ekspertów, którzy do dziś spierają się o to, co może być przyczyną tak nietypowego zachowania się odległej gwiazdy. Wśród hipotez znajduje się i ta, która zakłada, że dziwne przygasanie gwiazdy to skutek działania jakiejś pozaziemskiej cywilizacji.

 

 

Pierwsza hipoteza odnośnie tego, co wpływa na spadki jasności tej gwiazdy zakładała, że może się tam znajdować wielki rój komet, które przysłaniają okazjonalnie część tarczy gwiazdy. Jednak formalnie jest to tak samo prawdopodobna teoria jak ta, wedle której wokół gwiazdy KIC 8462852 powstała jakaś sztuczna struktura, sfera Dysona, stworzona przez zaawansowaną cywilizację o stopniu rozwoju znacznie większym niż nasz. 

Aby spróbować ustalić czy jest w tym ziarnko prawdy astronomowie zaczęli przyglądać się niezwykłej gwieździe w poszukiwaniu sygnałów które mogą świadczyć o istnieniu w tamtym miejscu obcej cywilizacji. Zespół astronomów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (University of California, Berkeley SETI Research Center) przeprowadził ostatnio badania tego obiektu w celu wykrycia takich śladów obecności pozaziemskiej technologii.

 

Naukowcy przeanalizowali 177 wysokiej rozdzielczości zdjęć widma gwiazdy Tabby wykonane przez teleskop Automated Planet Finder w Lick. Badanie obejmowało zakres długości fali od 374 do 970 nanometrów. Przedmiotem poszukiwań były ślady lasera o mocy ponad 24 MW, co stanowi dolną granicę czułości urządzenia przy odległości do gwiazdy wynoszącej 1470 lat świetlnych. Zaprojektowany specjalnie algorytm dokonał analizy spektrum piksela po pikselu w celu znalezienia trudnych do zaobserwowania linii emisyjnych, które mogą wystąpić podczas emisji światłą laserowego.

W rezultacie, badania okazało się, że zdefiniowano 58 ewentualnych sygnałów, które mogą być interpretowane jako działalność pozaziemskich cywilizacji. Odkrycie to wydawało się na tyle sensacyjne, że specjaliści nie dali mu wiary i zaczęli poszukiwać racjonalnych rozwiązań. Naukowcy przeprowadzili dalszą analizę danych, które pozwoliły na zweryfikowanie, czym są te sygnały. Zasugerowano interakcję promieniowania kosmicznego, blask atmosferycznym lub przypadkowe zmiany w widmie gwiazdy. Ustalono, że sygnały te nie mają nic wspólnego z promieniowaniem laserowym i najprawdopodobniej, ich źródła są zjawiskami naturalnymi.

 

Mimo to w pracy opublikowanej w repozytorium naukowym arxiv autorzy badania przyznają, że tajemnice tego obiektu nie zostały jeszcze do końca poznane i konieczne sa kolejne badania widma zarówno gwiazdy KIC 8462852 jak i innych gwiazd, co będzie możliwe dzięki opracowanej przez nich metody analizy z wykorzystaniem odpowiednich algorytmów.

 

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jasna Planeta

Dziękuję Adminowi za ciekawy

Dziękuję Adminowi za ciekawy artykuł. Zapewne wszyscy mamy swoje teorie na temat stworzenia życia. Najpopularniejsze mnie nie interesowały, ponieważ były dla mnie prymitywne i przestarzałe czyli też nie mogły mieć materialnego wpływu na obecny wizerunek świata. Zaś zawsze intuicyjnie czułem, że jest inaczej, ale brakowało mi racjonalnego wytłumaczenia. Było tak aż natrafiłem na stronę www.rael.org. Chociaż ja osobiście zacząłem od przetłumaczonych notatek Rael Maitreya. W trakcie ich lektury wszystkie kawałki wiedzy, którą miałem niczym puzzle wskoczyły na swoje miejsce. Pisze tam, że wszędzie jest inteligentne życie, nawet w nas, tylko obecny poziom nauki nie jest w stanie tego udowodnić empirycznie. A "Elohim czyli Ci co przybyli z Nieba" czekają aż wybudujemy im Ambasadę. Po przybycie udowodnią stworzenie  przez nich większości organizmów na Ziemi i rozwiną technologicznie zapraszający ich kraj. Owszem nadal mój umysł budzi wątpliwości, że to czego nie widziałem może nie mieć miejsca. Jednakże pewne zdarzenie widziało 50 innych osób w jednym nieprzypadkowym miejscu gdzie doprowadził ich ten, kto spisał wspomniane Przesłanie. Jeśli nawet Cię to nie zainteresuje to jak podeślesz znajomym idealistom adres tej strony, to być może będą Ci bardzo, bardzo wdzięczni. Pa.

Portret użytkownika piotr p

Czy isnieją kosmici?

Czy isnieją kosmici?

Ziemia jest częścią kosmosu, znajduje się w kosmosie. Jeśli założymy, że na Ziemi żyją Ziemianie to żyja oni również w kosmosie a więc są kosmitami. Jednakże to załozenie jest błędne bo na Ziemi nie żyją Ziemianie więc nie istnieją kosmici z tego samego powodu – błąd nazwy. Nasza planeta jest zamieszkała przez jej mieszkańców: ludzi, zwierzęta, ptaki itd. Mieszkańcy Ziemi są jednocześnie mieszkańcami kosmosu. Jeśli zapytamy „czy kosmos jest zamieszkały”, to odpowiedź będzie brzmiała „tak” gdyż na pewno istnieją mieszkańcy Ziemi. Kiedy zapytamy „czy w kosmosie istnieją różne cywilizacje” to odpowiemy „tak”, bo na Ziemi istnieją przynajmniej cztery cywilizacje, z których trzy tj. turańska, żydowska, bizantyjska walczy z cywilacją łacińską. Kiedy zapytamy „czy kosmos zmieszkują inne żywe istoty niż ludzie” to znowu odpowiemy „tak” bo kosmos zamieszkują również kury, kaczki, świnie. Zatem za każdym razem, kiedy zadajemy pytanie o istnienie czegoś poza Ziemią to pytamy o istnienie tego co jest na Ziemi. Pytanie o istnienie czegoś, gdzieś tam w oddali jeśli to coś ma się pod nosem jest nielogiczne. Pozostaje rozstrzygnąć ostatnie pytanie, „czy w kosmosie istnieją obcy, czli byty podobne do ludzi”. Tu też odpowiedź będzie brzmiała „tak”, bo obok Homo Sapiens czyli człowieka rozumnego istnieją ludzie nierozumni np. homo seksualiści, banderowcy, islamiści, talmudyści, masoni, globaliści itd. Tak więc, mimo że nie istnieją kosmici to ataki obcych się zdarzają i są poważnym zagrożeniem życia na Ziemi.

p { margin-bottom: 0.25cm; line-height: 120%; }

Skomentuj