Niesamowita zorza polarna widziana nad Islandią

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Na niesamowitej fotografii uwieczniono nietypową zorzę polarną, która pojawiła się na niebie nad Islandią. Zdjęcie zrobione przez Jingyi Zhanga zostało 18 lutego wybrane przez NASA astronomicznym obrazem dnia.

Na fotografii widać wirującą zieloną zorzę polarną nad mrocznym i śnieżnym krajobrazem Islandii. Szczególną uwagę zwraca nietypowy kształt zjawiska, które wyraźnie przypomina smoka. Zorza polarna powstaje, gdy szybko poruszające się cząsteczki Słońca uderzają w ziemskie pole magnetyczne. Zderzają się wówczas z atomami tlenu i azotu w naszej atmosferze, a produktem finalnym reakcji jest uwolnienie cząstek światła, zwanych fotonami.

 

Zorze polarne najczęściej są widoczne na wysokich północnych i południowych szerokościach geograficznych. Przeważnie mają zielony kolor, lecz czasami mogą też objawiać się w odcieniach czerwieni, błękitu, fioletu, różu czy bieli. Zjawiska są zbyt słabe, by można było je zobaczyć w świetle dziennym. Zorze występują nie tylko na Ziemi, ale również na innych planetach, np. Jowiszu czy Saturnie.

Choć zorze polarne same w sobie są pięknym zjawiskiem do obserwowania, to dla naukowców stanowią też spore problemy. Burze słoneczne, które wyzwalają zorze, mogą zakłócać transmisje radiowe na Ziemi i operacje salitetarne w kosmosie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Epiornis

:fool: :fool: :fool:

Głupek Głupek Głupek

 

Dlaczego to zjawisko występuje? W teorii wiadomo. Na Ziemi kuli Wink

 

W rzeczywistości jednak... nadal szukamy... wyjaśnienia jednego spójnego nie ma - podejrzewamy, że to może być coś naprawdę ale to naprawdę ważnego.

https://www.youtube.com/watch?v=-efuJQX6-xk

https://www.youtube.com/watch?v=HL_a_lsgmCc

 

Od siebie - aurora borealis? Widziałem na własne oczy wielokrotnie. Za kołem podbiegunowym na północy. Zjawisko piękne - jakby naprawdę "ktoś" w czasie rzeczywistym malował po niebie.

Aurora australis? Nie widziałem. Nie znam nikogo, kto by widział. Widziałem jedynie nagrania. Jest ich trochę w internecie. Są również nagrania od NASA Wink Czy to zjawisko rzeczywiście istnieje? Logiką i teorią płaskiej Ziemi nie da się wykluczyć. Nie wiem - nie wypowiadam się na ten temat.

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Skomentuj