Dziury w oprogramowaniu sieci komórkowych 4G i 5G mogą pozwolić przestępcom na podsłuchiwanie twoich rozmów

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

W powszechnej opinii standard 5G miał być bezpieczniejszy od wszystkich poprzednich. Szybko okazało się to jednak nieprawdą, jako że naukowcy odkryli luki, które mogą umożliwić nieuprawnionym osobom dostęp do cudzych rozmów telefonicznych.

Zespół naukowców z University of Iowa uważa, że po raz pierwszy udało się odkryć tak poważną lukę w zabezpieczeniach zarówno sieci 4G, jak i 5G. Pomimo zapewnień, że w nowych standardach zastosowano skuteczniejsze systemy obronne, naukowcy uważają, że zabezpieczenia w dalszym ciągu nie są wystarczające. Jeden z nich przyznał, że każda osoba mająca niewielką wiedzę na temat protokołów komunikacyjnych sieci komórkowych mogłaby przeprowadzić taki atak.

Podczas sympozjum poświęconego bezpieczeństwu sieci w San Diego naukowcy zaapelowali do międzynarodowego stowarzyszenia GSM o dokonanie zmian w komunikacji mobilnej. Konkretne problemy zostały już zgłoszone, lecz do tej pory nie naprawiono wadliwych zabezpieczeń.

 

Stowarzyszenie wydało jedynie lakoniczny komunikat, że "współpracuje z 3GPP (wspólny projekt kilku organizacji, mający na celu rozwój systemów telefonii komórkowej), aby rozważyć opcje wykrywania nadużyć i wprowadzić zmiany w obowiązujących standardach". 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika hevy

A ja to bym chciał by ktoś

A ja to bym chciał by ktoś mnie podsłuchiwał...byłbym przynajmniej usłyszany. Notabene podsłuchujący po 5 minutach by zrezygnował albo by się powiesił.... z nudów. Czego normalni ludzie mają się obawiać? 

Portret użytkownika muchomorowyczlowiek

do hevy (anonim) 

do hevy (anonim) 

"Czego normalni ludzie mają się obawiać? "

ano np. rozmawiasz ze od ciotki odkupujesz stary kredens za miesiąc ciocia ma tel od urzedu skarbowego że ma do zaplacenia kare i podatkek od sprzedanego kredensu

zresztą mając takie podejście niewolnika to dosz sobie w tylek sonde wsadzić bo nic nie masz do ukrycia 

Portret użytkownika Nicco

Argument słaby. Nikt nie

Argument słaby. Nikt nie wykorzystuje tylnych furtek do tak błahych powodów. Gdyby tak było, to żaden przestępca (obojętnie jakiej rangi) by się nie uchował. Ponadto masowe wykorzystywanie tylnych furtek wzbudziłoby w ludziach masowe protesty przeciwko władzy, więc te siłą rzeczy korzystałyby z nich później w bardziej konkretnych celach, by się nie wychylać. W dodatku więcej crackerów zaczęłoby ich szukać i wykorzystywać do własnych celów. Doszłoby też do tego, że znaleźliby się ludzie, co wynaleźliby jakieś aplikacje, czy urządzenia chroniące prywatność ludzi i zwiększyłoby to ogólną świadomość w kwestii bezpieczeństwa na masową skalę, a ta i tak już dość się zwiększyła.
Z pewnością w końcu mniej ludzi korzystałoby z tych sieci, a jeśli już to do wysyłania zaszyfrowanych wcześniej przez siebie plików.

To jest ograniczenie prywatności i z tego powodu należy to piętnować.

Skomentuj