Megalodony mogły wymrzeć z powodu białych rekinów

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Jak sugerują autorzy najnowszych badań, gigantyczne pradawne rekiny  megalodony mogły zniknąć, nie będąc w stanie wytrzymać konkurencji z mniejszymi „krewnymi" - wielkimi białymi rekinami.

 

Megalodony (Carcharocles megalodon lub Otodus megalodon) to pradawne rekiny żyjące, jak się uważa, w okresach miocenu i pliocenu. Według niektórych naukowców rekiny te mogły osiągnąć długość do 15 metrów i ważyć więcej niż 35 ton. Przyjmuje się, że megalodony wyginęły 2,5-3 miliona lat temu, ale trudno jest ustalić, z czym dokładnie wiąże się wymieranie tych starożytnych morskich drapieżników.

 

W najnowszych badaniach opublikowanych w czasopiśmie Peer Journal autorzy sugerują, że ich mniejsi „krewni” Carcharias Carcharodon, wielkie białe rekiny (te żyjące do dnia dzisiejszego drapieżniki) są winne wyginięcia gigantycznych rekinów. Wielkie białe rekiny pojawiły się, jak sądzą naukowcy, około sześciu milionów lat temu, a rozprzestrzeniły się około dwa miliony lat później.

 

Autorzy pracy opartej na analizie różnych danych sugerowali, że megalodony zniknęły wcześniej niż przypuszczano, tj. około 3,6-4 mln lat temu. Zgodnie z hipotezą naukowców, wyginięcie gigantów morskich jest związane z rywalizacją z dużymi białymi rekinami. Te ostatnie były oczywiście słabsze od dorosłych osobników z Otodus megalodon, ale mogły z łatwością konkurować z młodymi osobnikami i, biorąc pod uwagę zmniejszenie liczby zwierząt stanowiących pokarm megalodonów, zaczęły dominować.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika dziki kon

Gdyby okazało się, ze

Gdyby okazało się, ze populacja tych pięknych ssaków gdzieś się uchowała, ścierwo nic nie warte zwane dalej człowiekiem, zaczęłoby polować na nie w imie jakichś totalnie nic niewartych pobudek.

Skomentuj