Odkryto nieoczekiwane połączenie między jelitami i mózgiem

Kategorie: 

Źródło: Flickr/biologycorner/CC BY-NC 2.0

Naukowcy nieoczekiwanie dokonali zaskakującego odkrycia. Wyniki badań sugerują, że w ludzkim mózgu mogą osiedlać się bakterie jelitowe. Potwierdzają to zaprezentowane niedawno zdjęcia mikroskopowe wysokiej rozdzielczości, na których widać bakterie jelitowe penetrujące i osiedlające się w zdrowych komórkach mózgowych.

 

Od dawna mówi się, że układ jelitowy to nasz drugi mózg, ponieważ zawiera miliony neuronów i potrafi funkcjonować niezależnie od „głównego” mózgu. Co więcej, znajduje się tam drugie największe w naszym organizmie skupisko komórek nerwowych. Kilka miesięcy temu, naukowcy z Flinders University dokonali pierwszej przełomowej obserwacji aktywności neuronalnej w mysich jelitach – podczas pracy mięśni jelit zauważono wypalanie się neuronów.

 

Teraz badacze z Uniwersytetu Alabama w Birmingham przypadkowo mogli dokonać sensacyjnego odkrycia. Neuroanatom Rosalinda Roberts i jej zespół analizowała różnice między mózgami osób zdrowych i chorujących na schizofrenię. W tym celu pobrała tkanki mózgowe osób tuż po ich śmierci i przyglądała im się pod mikroskopem.

 

Około 5 lat temu, Courtney Walker z tego samego zespołu badawczego zauważyła tajemnicze obiekty w tkankach mózgowych, przypominające pałeczki, lecz ignorowała je. Jednak Rosalinda Roberts podzieliła się tym odkryciem z resztą zespołu i zaczęto prowadzić badania. W 2018 roku, bakteriolog dostarczył jej wyniki analizy – okazało się, że te dziwne obiekty to bakterie. Co więcej, znaleziono je we wszystkich tkankach mózgowych, które należały do osób zdrowych i chorych na schizofrenię.

Źródło: Rosalinda Roberts/Courtney Walker/Charlene Farmer

Rosalinda Roberts zaczęła prowadzić kolejne badania. Najpierw przebadała zdrowe mózgi myszy. Pobrała tkanki tuż po śmierci zwierząt i również odkryła w nich bakterie. Następnie sprawdziła mózgi myszy, które były hodowane bez kontaktu z mikroorganizmami i nie znalazła w nich żadnych bakterii.

 

Zespół przeprowadził sekwencjonowanie RNA bakterii, które znaleziono w ludzkich mózgach. Okazało się, że należą one do trzech typów bakterii jelitowych: Firmicutes, Proteobakterii i Bacteroidetes. Oczywiście nikt nie ma pojęcia, w jaki sposób przedostały się one z jelit do mózgu i właśnie na tym polega cała zagadka. Nie wiadomo również, czy mogą one wywierać pozytywny lub negatywny wpływ na mózg i jego funkcjonowanie oraz czy istnieje jakaś różnica między bakteriami, które znaleziono w mózgach ludzi zdrowych a tych, które znajdowały się w mózgach chorych na schizofrenię.

 

Naukowcy zauważyli, że omawiane bakterie jelitowe chętniej osiedlają się w astrocytach – największych komórkach glejowych, które oddziałują i wspierają neurony. Drobnoustroje skupiają się przede wszystkim przy końcach astrocytów, które otaczają naczynia krwionośne w barierze krew-mózg. Większą populację bakterii jelitowych zauważono również wokół długich włókien projekcyjnych neuronów, które otoczone są tzw. mieliną – białą tłuszczową substancją. Możliwe, że obecność tłuszczu i cukru przyciąga te bakterie.

Mózgi osób zmarłych rzadko poddawane są badaniom z pomocą mikroskopu elektronowego, dlatego nikt dotychczas nie zauważył bakterii w ludzkim mózgu. Jednak naukowcy nie wykluczają, że poddane analizie tkanki mózgowe mogły zostać zwyczajnie zanieczyszczone bakteriami. Oczywiście potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić, w jaki sposób te drobnoustroje dotarły do mózgu.

 

Jeśli okaże się, że ludzki mózg faktycznie jest zamieszkały przez bakterie jelitowe, będziemy mieli do czynienia z wielkim odkryciem. To tylko potwierdzi, że nasz „drugi mózg” w układzie jelitowym bardzo blisko współpracuje z „głównym” mózgiem. Z pewnością zrewolucjonizuje to medycynę i być może pozwoli opracować nowe terapie dla ludzi z chorobami psychicznymi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Walimłot

To co ci naukowcy do tej pory

To co ci naukowcy do tej pory robili z tymi mikroskopami, że dopiero teraz znaleźli bakterie w mózgu? Badają neurony i ich połączenia a bakterii nie widzieli??? Jak to się potwierdzi, to nie będzie największe odkrycie, to będzie największa kompromitacja nauki w historii !

Portret użytkownika Rasta4Peace

Jestem jednocześnie dumny jak

(New episode od book: Moja pierwsza wypocina - Ocena Twoja, Tytuł i Ta Mina)
Premiera rok 2091 Kwiecień. Smile

Jestem jednocześnie dumny jak i niewyobrażalnie szczęśliwy, że nasi naukowcy poczynili tak wielki postęp kosztownego jak i cennego zrozumienia tego, co tacy jak ja tzn. ci którzy z podziwem czytają o tych jak wielkich - odkryciach.
Jestem dumny że swoją ciężką pracą, i swoim udziałem podatkowym, przyczyniam się do tych pytań które NIGDY bym nie zadał - Cóż za magia sprawia że jeden vódki pić nie może nawet raz na rok, drugi za to pija codzień i pracuje lepiej szybciej i coraz dokłądniej, a przy tym rozbawia rozkochuje wokół wszystkich?
Czemu gdy zawyżam cene otwieranego z kobietą wina, dziesieć czy więcej razy - dodając jego historie powstania jak i wartościową chwile - w której ją uzyskałem czy sentyment lat gdy go nie otwierałem aż do teraz... Kobieta staje się swą kwintesencją namiętności której nie znała? Tym samym ja odkrywam nowe granice i możliwości swojego kolokwialnie mówiąc "wkładu" w daną chwile która może być zawsze to bardziej zaskakująca?
A przy pysznym zapomnianym już, jabłuszku sandomierskim, odczuwam jej suchość w...
Jamie ustnej z powodu odmowy jabcoka? 
Dzięki naszej pracy już za 100 czy 200 lat otrzymamy informacje które są bez-precedensowym wynikiem najlepszych trunków, najzdrowszego i nieskazitelnego pożywienia którym ów te nad-umysły są karmione.
Pozwólcie więc teraz otworze zacny napój lisiej nazwy co ma 7% noi super cene, gdyż zasmakował mi swym smakiem, aromatem ostatnimi czasy. Zaprosze kompana, przyżądze pysznie jak i tanio smakujące porcje, nie znanego lecz sycącego mięsa, dumnie i "strzelimy" lisów wartych 20 może więcej monet.
W ten pokaże mu ten mój komentarz i znów usłysze: Piotrek ja niewiem, czasem myśle że jednak pij czasem vódke, tak dla zbicia rutyny i powalenia mojej głowy w sposób prosty jak i jutro nie znany nam obu :) 
A ja odpowiem jak odpowiadam zwykle - 
Nie dzięki, po vódzie mi odpier****la, twoja jak i wielu innych mina - Daje mi 100% spełnienia, rozrywki. Jak zawsze  - W niskiej cenie i jakości mi danej jak zawsze - Wartej dla wielkich umysłów i ich odkryć - Kto wie ziomek... Może już jutro odkryją, że gdybyśmy nakarmili ich własnymi  tfu "inteligętnymi w swojej wypowiedzi" ozorami jakieś znane nam zwierze, stało by się ono przydatnym, genialnym i nie chciwym odkrywcą wiedzy - Kotem Genialnym a jednak Cynicznym który w końcu nam powie, czemusz to niektóym świnki w ząbki kują, a nam coś ciągle deszcz w oczy pada gdy maciora w brudzie, rodzi w poświęceniu i pracuje, pomimo swojej czystej natury którą pierwotnie posiada.
Ot pukasz dobrze więc WLAZ!
Szynka Lis i do błota ! Pozdrawiam heeeeeeeee to zabiłem nude - Dobra robota

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika Kościuszko

Jeśli po kilkudziesięciu

Jeśli po kilkudziesięciu latach badań, przy dziesiątkach a może setkach ośrodków na całym świecie i setek tysięcy naukowców, którzy badali ten organ dopiero teraz odkrywają tam obecność bakterii... To coś poszło nie tak. 

Pytanie ile jeszcze ciekawych rzeczy "nauka" ot tak sobie zignorowała. 

Portret użytkownika Rasta4Peace

Wpierw podniosą nam podatki -

Wpierw podniosą nam podatki - ich fundusze. A później pokażą nam w jaki sposób nasze mózgi jelitowe można szybciej rozwijać w edukacje jak mózgi głowy - długą twardą ruzgą bez pomocy dydaktyczno-nawilżająch, nauka od poniedziałku do piątku, by jelity mózgowe były wykształcone tak  by godnie przekazać wiedze dalej :) 

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Skomentuj