Odkryto nieoczekiwane połączenie między jelitami i mózgiem

Image

Źródło: Flickr/biologycorner/CC BY-NC 2.0

Naukowcy nieoczekiwanie dokonali zaskakującego odkrycia. Wyniki badań sugerują, że w ludzkim mózgu mogą osiedlać się bakterie jelitowe. Potwierdzają to zaprezentowane niedawno zdjęcia mikroskopowe wysokiej rozdzielczości, na których widać bakterie jelitowe penetrujące i osiedlające się w zdrowych komórkach mózgowych.

 

Od dawna mówi się, że układ jelitowy to nasz drugi mózg, ponieważ zawiera miliony neuronów i potrafi funkcjonować niezależnie od „głównego” mózgu. Co więcej, znajduje się tam drugie największe w naszym organizmie skupisko komórek nerwowych. Kilka miesięcy temu, naukowcy z Flinders University dokonali pierwszej przełomowej obserwacji aktywności neuronalnej w mysich jelitach – podczas pracy mięśni jelit zauważono wypalanie się neuronów.

 

Teraz badacze z Uniwersytetu Alabama w Birmingham przypadkowo mogli dokonać sensacyjnego odkrycia. Neuroanatom Rosalinda Roberts i jej zespół analizowała różnice między mózgami osób zdrowych i chorujących na schizofrenię. W tym celu pobrała tkanki mózgowe osób tuż po ich śmierci i przyglądała im się pod mikroskopem.

 

Około 5 lat temu, Courtney Walker z tego samego zespołu badawczego zauważyła tajemnicze obiekty w tkankach mózgowych, przypominające pałeczki, lecz ignorowała je. Jednak Rosalinda Roberts podzieliła się tym odkryciem z resztą zespołu i zaczęto prowadzić badania. W 2018 roku, bakteriolog dostarczył jej wyniki analizy – okazało się, że te dziwne obiekty to bakterie. Co więcej, znaleziono je we wszystkich tkankach mózgowych, które należały do osób zdrowych i chorych na schizofrenię.

Image

Źródło: Rosalinda Roberts/Courtney Walker/Charlene Farmer

Rosalinda Roberts zaczęła prowadzić kolejne badania. Najpierw przebadała zdrowe mózgi myszy. Pobrała tkanki tuż po śmierci zwierząt i również odkryła w nich bakterie. Następnie sprawdziła mózgi myszy, które były hodowane bez kontaktu z mikroorganizmami i nie znalazła w nich żadnych bakterii.

 

Zespół przeprowadził sekwencjonowanie RNA bakterii, które znaleziono w ludzkich mózgach. Okazało się, że należą one do trzech typów bakterii jelitowych: Firmicutes, Proteobakterii i Bacteroidetes. Oczywiście nikt nie ma pojęcia, w jaki sposób przedostały się one z jelit do mózgu i właśnie na tym polega cała zagadka. Nie wiadomo również, czy mogą one wywierać pozytywny lub negatywny wpływ na mózg i jego funkcjonowanie oraz czy istnieje jakaś różnica między bakteriami, które znaleziono w mózgach ludzi zdrowych a tych, które znajdowały się w mózgach chorych na schizofrenię.

 

Naukowcy zauważyli, że omawiane bakterie jelitowe chętniej osiedlają się w astrocytach – największych komórkach glejowych, które oddziałują i wspierają neurony. Drobnoustroje skupiają się przede wszystkim przy końcach astrocytów, które otaczają naczynia krwionośne w barierze krew-mózg. Większą populację bakterii jelitowych zauważono również wokół długich włókien projekcyjnych neuronów, które otoczone są tzw. mieliną – białą tłuszczową substancją. Możliwe, że obecność tłuszczu i cukru przyciąga te bakterie.

Image

Mózgi osób zmarłych rzadko poddawane są badaniom z pomocą mikroskopu elektronowego, dlatego nikt dotychczas nie zauważył bakterii w ludzkim mózgu. Jednak naukowcy nie wykluczają, że poddane analizie tkanki mózgowe mogły zostać zwyczajnie zanieczyszczone bakteriami. Oczywiście potrzebne są kolejne badania, aby potwierdzić, w jaki sposób te drobnoustroje dotarły do mózgu.

 

Jeśli okaże się, że ludzki mózg faktycznie jest zamieszkały przez bakterie jelitowe, będziemy mieli do czynienia z wielkim odkryciem. To tylko potwierdzi, że nasz „drugi mózg” w układzie jelitowym bardzo blisko współpracuje z „głównym” mózgiem. Z pewnością zrewolucjonizuje to medycynę i być może pozwoli opracować nowe terapie dla ludzi z chorobami psychicznymi.

 

0
Brak ocen

O połączeniu jelit i mózgu już wiadomo od dawna. Dlatego wieprzowina jest tak tania i dostępna dla gojów.

0
0

Od dawna wiadomo, skąd myślicie wzięło się gadanie typu „posrało cię?”

0
0

Jeśli po kilkudziesięciu latach badań, przy dziesiątkach a może setkach ośrodków na całym świecie i setek tysięcy naukowców, którzy badali ten organ dopiero teraz odkrywają tam obecność bakterii... To coś poszło nie tak. 

Pytanie ile jeszcze ciekawych rzeczy "nauka" ot tak sobie zignorowała. 

0
0

Dodane przez Kościuszko (niezweryfikowany) w odpowiedzi na

Wpierw podniosą nam podatki - ich fundusze. A później pokażą nam w jaki sposób nasze mózgi jelitowe można szybciej rozwijać w edukacje jak mózgi głowy - długą twardą ruzgą bez pomocy dydaktyczno-nawilżająch, nauka od poniedziałku do piątku, by jelity mózgowe były wykształcone tak  by godnie przekazać wiedze dalej :) 

0
0

(New episode od book: Moja pierwsza wypocina - Ocena Twoja, Tytuł i Ta Mina)

Premiera rok 2091 Kwiecień. :)

Jestem jednocześnie dumny jak i niewyobrażalnie szczęśliwy, że nasi naukowcy poczynili tak wielki postęp kosztownego jak i cennego zrozumienia tego, co tacy jak ja tzn. ci którzy z podziwem czytają o tych jak wielkich - odkryciach.

Jestem dumny że swoją ciężką pracą, i swoim udziałem podatkowym, przyczyniam się do tych pytań które NIGDY bym nie zadał - Cóż za magia sprawia że jeden vódki pić nie może nawet raz na rok, drugi za to pija codzień i pracuje lepiej szybciej i coraz dokłądniej, a przy tym rozbawia rozkochuje wokół wszystkich?

Czemu gdy zawyżam cene otwieranego z kobietą wina, dziesieć czy więcej razy - dodając jego historie powstania jak i wartościową chwile - w której ją uzyskałem czy sentyment lat gdy go nie otwierałem aż do teraz... Kobieta staje się swą kwintesencją namiętności której nie znała? Tym samym ja odkrywam nowe granice i możliwości swojego kolokwialnie mówiąc "wkładu" w daną chwile która może być zawsze to bardziej zaskakująca?

A przy pysznym zapomnianym już, jabłuszku sandomierskim, odczuwam jej suchość w...

Jamie ustnej z powodu odmowy jabcoka? 

Dzięki naszej pracy już za 100 czy 200 lat otrzymamy informacje które są bez-precedensowym wynikiem najlepszych trunków, najzdrowszego i nieskazitelnego pożywienia którym ów te nad-umysły są karmione.

Pozwólcie więc teraz otworze zacny napój lisiej nazwy co ma 7% noi super cene, gdyż zasmakował mi swym smakiem, aromatem ostatnimi czasy. Zaprosze kompana, przyżądze pysznie jak i tanio smakujące porcje, nie znanego lecz sycącego mięsa, dumnie i "strzelimy" lisów wartych 20 może więcej monet.

W ten pokaże mu ten mój komentarz i znów usłysze: Piotrek ja niewiem, czasem myśle że jednak pij czasem vódke, tak dla zbicia rutyny i powalenia mojej głowy w sposób prosty jak i jutro nie znany nam obu :) 

A ja odpowiem jak odpowiadam zwykle - 

Nie dzięki, po vódzie mi odpier****la, twoja jak i wielu innych mina - Daje mi 100% spełnienia, rozrywki. Jak zawsze  - W niskiej cenie i jakości mi danej jak zawsze - Wartej dla wielkich umysłów i ich odkryć - Kto wie ziomek... Może już jutro odkryją, że gdybyśmy nakarmili ich własnymi  tfu "inteligętnymi w swojej wypowiedzi" ozorami jakieś znane nam zwierze, stało by się ono przydatnym, genialnym i nie chciwym odkrywcą wiedzy - Kotem Genialnym a jednak Cynicznym który w końcu nam powie, czemusz to niektóym świnki w ząbki kują, a nam coś ciągle deszcz w oczy pada gdy maciora w brudzie, rodzi w poświęceniu i pracuje, pomimo swojej czystej natury którą pierwotnie posiada.

Ot pukasz dobrze więc WLAZ!

Szynka Lis i do błota ! Pozdrawiam heeeeeeeee to zabiłem nude - Dobra robota

0
0

"...i wszystko jasne...: jest tutaj takie stadko baranów co wierzy dupą w to, co oko nie widziało... AMR

uderz w stół to minusy sie posypią... :))

0
0

odkryła w tkance mózgowej dziwne pałeczki ale je zignorowała xD naukowiec pierwsza klasa

0
0

To co ci naukowcy do tej pory robili z tymi mikroskopami, że dopiero teraz znaleźli bakterie w mózgu? Badają neurony i ich połączenia a bakterii nie widzieli??? Jak to się potwierdzi, to nie będzie największe odkrycie, to będzie największa kompromitacja nauki w historii !

0
0