NASA przetestuje w kosmosie nowy system komunikacji, oparty o promieniowanie rentgenowskie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Fale radiowe są aktualnie głównym sposobem komunikowania się ze statkami kosmicznymi, ale technologia ta jest już przestarzała. Dlatego agencja NASA przetestuje na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej eksperymentalny system komunikacji, oparty o promieniowanie rentgenowskie.

 

W ramach projektu XCOM, NASA skorzysta z detektora NICER (Neutron Star Interior Composition Explorer), który znajduje się na zewnątrz stacji ISS. Instrument ten skanuje kosmos pod kątem emisji promieniowania rentgenowskiego, pochodzącego z gwiazd neutronowych.

 

W 2017 roku, inżynierowie z NASA wykazali, że detektor NICER potrafi wykorzystywać dane z pulsarów milisekundowych jako swego rodzaju „kosmiczne GPS”, precyzyjnie obliczając pozycję Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Możliwość odbierania sygnałów rentgenowskich oznacza, że NICER może posłużyć jako odbiornik w nowym systemie komunikacji.

Źródło: NASA

W najnowszym eksperymencie, agencja NASA skorzysta również z urządzenia MXS (Modulated X-ray Source), które wytwarza promieniowanie rentgenowskie. Instrument ten można szybko włączać i wyłączać, aby kodować wiadomości binarne w promieniowaniu X. Innymi słowy, MXS będzie służył jako generator wiadomości, a NICER jako odbiornik.

Urządzenie MXS - źródło: NASA/W. Hrybyk

Eksperymenty na stacji ISS odbędą się w najbliższych miesiącach. Jeśli zakończą się powodzeniem, „komunikację X” będzie można wykorzystać do przesyłania danych między statkami kosmicznymi. Nowy system komunikacji pozwoli na jeszcze szybszą transmisję danych, co ma duże znaczenie w przypadku dalekich misji kosmicznych. Promienie rentgenowskie, w przeciwieństwie do fal radiowych, mogą również penetrować plazmę, co oznacza, że naukowcy będą mogli pozostawać w ciągłym kontakcie ze statkiem kosmicznym, nawet gdy ten będzie przemieszczał się przez ziemską atmosferę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj