Głęboko fałszywa rzeczywistość. W co wierzyć, jeśli nie wiadomo, co jest prawdą?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Deepfake to tworzone przy udziale sztucznej inteligencji nagrania audio lub filmy, które są kłamstwem nieodróżnialnym od prawdy. Na takich filmach osoby w nich występujące mówią rzeczy, których nigdy w rzeczywistości nie powiedziały i robią rzeczy, których nigdy nie robiły. Nie da się przy tym dostrzec manipulacji.

Jest to tym bardziej  niepokojące, iż badania dowiodły, że fałszywe wiadomości rozchodzą się po Sieci o wiele szybciej i dalej niż informacje autentyczne. Masowa powszechność deepfake’ów może załamać zaufanie do całego systemu polityczno-naukowo-religijno-ekonomicznego. Jeśli nie wiadomo co jest prawdziwą wypowiedzią, a co nie, to jaki istnieje powód, by wierzyć komukolwiek?

 

W Internecie pojawiła się swego czasu demonstracja możliwości jednego z programów, w których Barack Obama „mówi”: „Wkraczamy w erę, w której nasi wrogowie będą mogli pokazać każdego, mówiącego cokolwiek, co będą chcieli”. Wyobraźmy sobie, że na deepfake’owym filmie Donald Trump wypowiada Rosji wojnę termojądrową.

Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy nikt nie będzie mógł się ustrzec przed ośmieszeniem. Każdy będzie zagrożony. Dość łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś w akcie zemsty tworzy filmy pornograficzne z nielubianymi koleżankami, kolegami, nauczycielami, sąsiadami itd. Politycy zostaną bohaterami filmów, w których wypowiadają stwierdzenia całkowicie sprzeczne z tym, co do tej pory głosili. Nikt też nie chciałby być ofiarą filmu ukazującego fakt, że oszukujemy każdego pracodawcę. Kto nam bowiem wtedy da zatrudnienie?

 

Upowszechnienie się narzędzi do tworzenia deepfake’ów oznaczać będzie upadek wszystkich autorytetów publicznych. Każdy bowiem może zostać trwale skompromitowany.

Amerykańska agencja DARPA próbuje rozwijać skuteczne narzędzia służące rozpoznawaniu deepfake’ów, ale inne agencje tworzą programy za pomocą których fałszywe filmy są coraz trudniej rozpoznawalne nawet dla algorytmów, których jedynym zadaniem jest odróżnienie prawdy od kłamstwa.

 

Ponadto, opracowana przez inżynierów z Nvidii sztuczna inteligencja tworzy ludzi, którzy w rzeczywistości nie istnieją, zaś w Chinach powstaje projekt zakładający stworzenie całego oddziału fikcyjnych prezenterów, którzy będą zapowiadać wiadomości w wielu językach świata przy minimalnym nakładzie kosztów. W niedalekiej przyszłości sztucznie tworzeni ludzie zastąpią także aktorów.

 

Jak będzie wyglądało nasze życie w świecie, w którym wszystko jest względne?

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika Arya

Z wiedzą też może być problem

Z wiedzą też może być problem. Wiedza jest "lepsza" niż wiara, bo jak coś wiemy, to nie musimy w to wierzyć, bo po prostu wiemy. Ale weźmy taki przykład. Jesteś chory i idziesz do lekarza. Lekarz ma wiedzę, więc przepisuje jakieś lekarstwa. Lekarstwa leczą symptomy, ale nie powodują, że znika przyczyna choroby i choroba może za jakiś czas wrócić. Tak więc lekarz wykorzystał swoją wiedzę, by nam pomóc, ale nie doszedl do prawdy, co jest przyczyną choroby. Pomiędzy wiedzą a prawdą nie możemy więc postawić znaku równości-to są dwie różne rzeczy. Mogą się wzajmenie "uzupełniać", lub "wykluczać". Zwróć uwagę na cudzysłów... Podam jeszcze drugi przykład, by lepiej to zobrazować. Istnieje coś takiego, co się nazywa splątaniem kwantowym. Wiemy, że jest, potrafimy dokonać jego pomiaru, ale nie wiemy dlaczego jest. Nie doszlismy do prawdy na temat tego zjawiska. 

Czasem się mówi, że coś jest zgodne z dzisiejszym stanem wiedzy. No ale kluczowe słowo to jest "dziś". Jutro może sie okazać, że nie jest to zgodne ze stanem wiedzy, bo dowiemy się czegoś nowego, co zburzy nasz obecny stan wiedzy.

To o czym piszę może ma nature trochę filozoficzną, lecz paradoksalnie faktem jest, że nie umniejsza to niczemu w prawidłowym rozumowaniu tych zagadnień,

 

Reasumując, wiara<wiedza<prawda. Można gdzieś tam jeszcze wstawić słowo "fakt". Czasem pomiędzy tymi słowami można postawić znak równości, ale nie zawsze, bo opisują one inne rzeczy. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Epiornis

"...Z wiedzą też może być

"...Z wiedzą też może być problem. Wiedza jest "lepsza" niż wiara, bo jak coś wiemy, to nie musimy w to wierzyć, bo po prostu wiemy. Ale weźmy taki przykład. Jesteś chory i idziesz do lekarza. Lekarz ma wiedzę..."

No to ma wiedzę... czy jej nie ma, skoro...

:...Lekarz wykorzystał swoją wiedzę, by nam pomóc, ale nie doszedl do prawdy, co jest przyczyną choroby..."

Czyli po prostu nie miał wiedzy, bo nas nie wyleczył?

Czy uważasz, że można samemu się wyleczyć... ba - nawet samemu nie dopuścić do choroby, jak się ma odpowiednią wiedzę? Wink

"...Pomiędzy wiedzą a prawdą nie możemy więc postawić znaku równości-to są dwie różne rzeczy..."

Jeśli jest to skuteczna wiedza - to jest to prawda. Skuteczność jest miarą wyznawanej PRAWDY. Jeśli nie jesteś skuteczny w życiu, to znaczy, że PRAWDA którą się posługujesz - jest nieaktulana i należy ją zmienić Smile

"...Podam jeszcze drugi przykład, by lepiej to zobrazować. Istnieje coś takiego, co się nazywa splątaniem kwantowym..."

Co to jest kwant? Czym jest elektron?

"...Jutro może sie okazać, że nie jest to zgodne ze stanem wiedzy, bo dowiemy się czegoś nowego, co zburzy nasz obecny stan wiedzy..."

Jutro może się okazać nowym początkiem Smile Coś nowego zawsze może uzupełnić PRAWDĘ. (?)

"...Reasumując, wiara<wiedza<prawda..."

TO PRAWDA. PRAWDA JEST NAJWYŻSZĄ WARTOŚCIĄ.

Za dużo by opisywać w podpisie...

5G - wara z tym od Polski.

POPROSZĘ O NIEPODWAŻALNY DOWÓD NA WIROWANIE I NA KULISTOŚĆ ZIEMI - I KASUJĘ KONTO Wink

paranoja - para no i ja Smile

Portret użytkownika Arya

Widzę, że sam doszedleś do

Widzę, że sam doszedleś do wniosku, że tzw. wiedza, nie zawsze oznacza to co to słowo znaczyć powinno. Dlatego napisałem, że z wiedzą też jest problem. Wiedza to tylko pewien "stan", który posiadamy w danym czasie. Tak samo fakt i wiara. Natomiast prawda to zawsze prawda Smile

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Za dużo by opisywać w podpisie...

5G - wara z tym od Polski.

POPROSZĘ O NIEPODWAŻALNY DOWÓD NA WIROWANIE I NA KULISTOŚĆ ZIEMI - I KASUJĘ KONTO Wink

paranoja - para no i ja Smile

Portret użytkownika Arya

Źródło nie płynie. Płynąć to

Źródło nie płynie. Płynąć to może wydobywająca się ze źródła woda, ale samo źródło po prostu jest w określonym miejscu. Natomiast my możemy płynać rzeką w kierunku źródła. W świecie duchowym jest dość podobnie. 

Co do pytania na jakiej Ziemi żyję, to chyba pytasz o jej kształt. To nie ma dla mnie większego znaczenia. Istotne jest to, ze jeśli coś się sprawdza, to stosuje to, a jeśli się nie sprawdza lub przestaje sprawdzać, to tego nie stosuję. Czy sprawdza się nawigacja w samochodzie? Dla mnie tak. I to niezaleznie od tego czy Ziemia jest kulą, czy jest płaska. Jesli nawigacja przestanie się sprawdzać z jakiegoś powodu, to przestanę jej uzywać, ale nadal nie musi mnie interesować czym jest to spowodowane.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Za dużo by opisywać w podpisie...

5G - wara z tym od Polski.

POPROSZĘ O NIEPODWAŻALNY DOWÓD NA WIROWANIE I NA KULISTOŚĆ ZIEMI - I KASUJĘ KONTO Wink

paranoja - para no i ja Smile

Portret użytkownika Arya

W sensie fizycznym źródło

W sensie fizycznym źródło zawsze jest w jakimś określonym miejscu. Jeśli nie wiemy gdzie, to wystarczy płynąć pod prąd rzeki by w końcu do niego dotrzeć. I bardzo podobnie jest w duchowości. Ale analogia do fizycznego źródła nie oddaje pełni tego czym jest Źródło duchowe. Czy Źródło jest wszędzię? I tak i nie. W sensie pola informacyjnego jest wszędzie, w sensie fizycznym nie, bo znajduje się na innej płaszczyźnie (w innym wymiarze). Podróż do Źródła to podróż naszej świadomości w wymiar duchowości. Nie do końca wiemy czym jest świadomość. Ale to nie jest przeszkodą, by podjąć duchową podróż. Tu jest kolejna analogia do fizycznego źródła-trzeba iść pod prąd. Trzeba odrzucić wszelkie stereoptypowe pojęcia na temat Boga, pojęcia religijne, społeczne i jakiekolwiek inne łącznie z ezoterycznymi. Ezoteryka to tylko alternatywa dla religii i podobnie jak religia ociera się o duchowość, ale tylko się o nią ociera. Już kilka razy pisałem, że możemy się nastawić na przepływ informacji ze Źródła. Tobie proponuję to samo. Nie da się opisać spraw duchowych korzystając z mentalnego narzędzia jakim jest nasz umysł. Jakby nie patrzeć to umysł jest o poziom niżej (choć poziomów samej duchowości może być i prawdopodobnie jest bardzo duża ilość, może nawet nieskończona). Ponad wiedzą i nawet samą prawdą jest doświadczenie. Doświadczenie jest w pewnym sensie największą prawdą. Ale trzeba uważać na iluzję. Zamiast prawdy możemy doświadczać iluzji, a nawet powiem że iluzji wciąź doświadczamy. Chcesz poznać PRAWDĘ, to musisz jej doświadczyć. Nie ma innej drogi. Mogę pisać i pisać na ten temat, ale jak sam tego nie doświadczysz, to nic to nie da....

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Kangur.

Zatem Survivus zapodaj

Zatem Survivus zapodaj niedowiarkom linka, gdzie będzie jeden udowodniony FAKT, że Ziemia jest kulką, nie chcę żadnych sfabrykowanych grafik, nie chcę żadnych wysnutych teorii dokonanych na podstawie obserwacji, nie chcę żadnej Twojej "logiki" tylko czysty, suchy, niemożliwy do podważenia FAKT.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Kangur.

Czemu, zamiast podać to, o co

Czemu, zamiast podać to, o co Cię poprosiłem Survivuś, piszesz o mnie, nieistotne jest, w co wierzę, a w co nie...czyżby nie było żadnego udowodnionego FAKTU ???  Biggrin

...czy to dla tego wciąż próbujesz mnie i innych ośmieszać, bo zamiast faktów są tylko teorie?...to by było nawet "logiczne".

Jeszcze raz proszę Cię o jeden udowodniony i niepodważalny FAKT, że Ziemia jest kulką, nie interesuje mnie Twoja logika, bo to nie jest żaden dowód ani FAKT, nie interesuje mnie grafika NASA, ani wysnute na podstawie obserwacji teorie.

Portret użytkownika SurvivorMan

Czemu? Odpowiedź jest

Czemu? Odpowiedź jest prozaiczna: Bo szkoda mi czasu kolego Smile Co mi z tego że najpierw zacznę od zdjęć, z których każde uznasz bez żadnej argumentacji za FAKE... Co mi z tego że stracę pół soboty na wymiemianie poraz kolejny zjawisk astronomicznych, następnie będę rzeczowo wyjaśniał jak one działają, a potem jeszcze wykażę, że każde kolejne zjawisko jakie wymienię, będzie logicznie się zazębiało z poprzednim Smile
Co mi z tego wszystkiego, jeśli Ty w ostatecznycm rozrachunku i tak wszystkiemu zwyczajnie zaprzeczysz, bez żadnych merytorycznych kontrargumentów, i ogłosisz oficjalnie na forum, że brak logiki jest ciekawszy od logiki, a SurvivorMan jak zwykle baaardzo się myli??? ROFL
Nie ma sensu robić kolejnego okrążenia pod kolejnym tematem Wink
Wszystko co czołowi youtubowi płaskoziemcy podają Wam do głów, jest, albo wyssanym z palca i obnażającym brak elementarnej wiedzy wywodem, albo manipulacją, albo zwyczajnym kłamstwem i robieniem z ludzi debili, jak to:
https://www.youtube.com/watch?v=pL4vpAgj4r0
O czym mam z Tobą rozmawiać, gdy wy twierdzicie, że Ziemia na zdjęciach NASA jest... DOKLEJONA, podając takie oto "dowody" jak na filmie w linku??? ROFL
Doklejona tak? ROFL

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Kangur.

Jeżeli raczysz mi w końcu

Jeżeli raczysz mi w końcu zapodać niepodważalny FAKT, nie będę w stanie temu zaprzeczyć, Ty jednak zamiast tego, nadal piszesz wyłącznie o mnie. Jeżeli nie jesteś w stanie zapodać takiego FAKTU, po prostu to napisz, zamiast wrzucać nic nieznaczące filmiki z YouTuba.

" Ziemia na zdjęciach NASA"...NASA sama przyznała, że zdjęcia poddawane są obróbce graficznej, co w tym momencie czyni z nich grafikę, już nie są zdjęciami i nie mogą stanowić dowodu...tak, jak Twoja "logika" nie jest żadnym dowodem.

" zdięcia tego typu są również poddawane duzo bardziej "dogłębnej" obróbce graficznej niz z reguły normalne dzienne fotki"

To, że uważasz, iż Ziemia jest kulką, nie jest dowodem, tylko Twoim przekonaniem, a to, że wciąż próbujesz ośmieszać innych, jest dowodem Twojej bezradności...bo nie ma jednoznacznego dowodu, potwierdzającego Twoje przekonania, tak jak nie ma jednoznacznego dowodu, potwierdzającego moje przypuszczenia.

 

Portret użytkownika SurvivorMan

Każde z tych zjawisk:

Każde z tych zjawisk:
 - PORY ROKU
 - FAZY KSIĘŻYCA
 - WSCHODY I ZACHODY SŁOŃCA
 - ZAĆMIENIA SŁOŃCA
 - ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA
 - WIDOCZNE GWIAZDOZBIORY NIEBA PÓŁNOCNEGO, INNE NIŻ NIEBA POŁUDNIOWEGO
 - "PORUSZANIE SIĘ" GWIAZD PRZY DŁUGIM CZASIE NAŚWIETLANIA, O KIERUNKU ODWROTNYM NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ NIŻ NA POŁUDNIOWEJ
 - EFEKT CORIOLISA
To tylko niektóre z wzajemnie się uzupełniających (a nie wykluczających się jak w przypadku modeli płaskiej Ziemi) zjawisk, których jednoczesne występowanie jest możliwe TYLKO NA KULISTEJ ZIEMI *dirol*

Do tego dochodzi cała masa potwierdzeń w życiu codziennym Kangurku... Przykładowo: Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego wszystkie kraje posiadające kosmodromy, budują je możliwie najbliżej równika, a każda rakieta wystrzeliwana w kosmos, startując leci zawsze w kierunku wschodnim???
Pewnie się nie zastanawiałeś nad tym FAKTEM *dirol* No to się z tym zapoznaj, bo ten FAKT także jest związany z kulistością Ziemi *dirol*
A obróbka graficzna którą mieszasz z fotomontażem, wcale nim być nie musi... Każdy kto zajmuje się fotografią, w tym ja, zawsze poddaje zrobione zdjęcia obróbce graficznej, ponieważ każda, nawet najlepsza optyka w aparatach, nie jest w stanie wiernie odwzorować obrazu rejestrowanego przez ludzkie oko. Zawsze dochodzi do przekłamań i trzeba niemal zawsze pogrzebać w parametrach takich jak poziomy, kontrast, saturacja, czy popracować z temperaturą barwową zdjęcia, cieniami, albo odszumić... Jednym słowem, trzeba dokonać obróbki graficznej! Takie życie Wink
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Kangur.

" A obróbka graficzna którą

" A obróbka graficzna którą mieszasz z fotomontażem, wcale nim być nie musi...." zatem chciałbym zobaczyć oryginalne fotki, i porównać z tymi "obrobionymi"... wtedy nie będę już miał w tym temacie żadnych wątpliwości.

 - PORY ROKU
 - FAZY KSIĘŻYCA
 - WSCHODY I ZACHODY SŁOŃCA
 - ZAĆMIENIA SŁOŃCA
 - ZAĆMIENIA KSIĘŻYCA

...powyższe zjawiska w żaden sposób nie wykluczają się na modelu płaskiej Ziemi, ale zaciekawiło mnie jedno:

-"PORUSZANIE SIĘ" GWIAZD PRZY DŁUGIM CZASIE NAŚWIETLANIA, O KIERUNKU ODWROTNYM NA PÓŁKULI PÓŁNOCNEJ NIŻ NA POŁUDNIOWEJ...muszę to sprawdzić, bo przyznaję, że w to się nie zagłębiałem.

Strony

Skomentuj