Głęboko fałszywa rzeczywistość. W co wierzyć, jeśli nie wiadomo, co jest prawdą?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Deepfake to tworzone przy udziale sztucznej inteligencji nagrania audio lub filmy, które są kłamstwem nieodróżnialnym od prawdy. Na takich filmach osoby w nich występujące mówią rzeczy, których nigdy w rzeczywistości nie powiedziały i robią rzeczy, których nigdy nie robiły. Nie da się przy tym dostrzec manipulacji.

Jest to tym bardziej  niepokojące, iż badania dowiodły, że fałszywe wiadomości rozchodzą się po Sieci o wiele szybciej i dalej niż informacje autentyczne. Masowa powszechność deepfake’ów może załamać zaufanie do całego systemu polityczno-naukowo-religijno-ekonomicznego. Jeśli nie wiadomo co jest prawdziwą wypowiedzią, a co nie, to jaki istnieje powód, by wierzyć komukolwiek?

 

W Internecie pojawiła się swego czasu demonstracja możliwości jednego z programów, w których Barack Obama „mówi”: „Wkraczamy w erę, w której nasi wrogowie będą mogli pokazać każdego, mówiącego cokolwiek, co będą chcieli”. Wyobraźmy sobie, że na deepfake’owym filmie Donald Trump wypowiada Rosji wojnę termojądrową.

Wielkimi krokami zbliża się moment, kiedy nikt nie będzie mógł się ustrzec przed ośmieszeniem. Każdy będzie zagrożony. Dość łatwo wyobrazić sobie sytuację, gdy ktoś w akcie zemsty tworzy filmy pornograficzne z nielubianymi koleżankami, kolegami, nauczycielami, sąsiadami itd. Politycy zostaną bohaterami filmów, w których wypowiadają stwierdzenia całkowicie sprzeczne z tym, co do tej pory głosili. Nikt też nie chciałby być ofiarą filmu ukazującego fakt, że oszukujemy każdego pracodawcę. Kto nam bowiem wtedy da zatrudnienie?

 

Upowszechnienie się narzędzi do tworzenia deepfake’ów oznaczać będzie upadek wszystkich autorytetów publicznych. Każdy bowiem może zostać trwale skompromitowany.

Amerykańska agencja DARPA próbuje rozwijać skuteczne narzędzia służące rozpoznawaniu deepfake’ów, ale inne agencje tworzą programy za pomocą których fałszywe filmy są coraz trudniej rozpoznawalne nawet dla algorytmów, których jedynym zadaniem jest odróżnienie prawdy od kłamstwa.

 

Ponadto, opracowana przez inżynierów z Nvidii sztuczna inteligencja tworzy ludzi, którzy w rzeczywistości nie istnieją, zaś w Chinach powstaje projekt zakładający stworzenie całego oddziału fikcyjnych prezenterów, którzy będą zapowiadać wiadomości w wielu językach świata przy minimalnym nakładzie kosztów. W niedalekiej przyszłości sztucznie tworzeni ludzie zastąpią także aktorów.

 

Jak będzie wyglądało nasze życie w świecie, w którym wszystko jest względne?

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera


Komentarze

Portret użytkownika Marcin Malik

W dzisiejszych czasach należy

W dzisiejszych czasach należy pięlęgnować wolne media, dlatego że jest to wymierający gatunek. Ludzie myślą, że są wolni bo mogą pojechać do Grecji, ale tak na prawdę jesteśmy obserwowani. Myślą, że wybrali swojego kandydata, ale kto sfinansował jego wybory aby w ogóle doprowadzić go do tego poziomu?

Np. moje konto na Facebooku jest często blokowane za publikowanie prawdy i konserwatywnych poglądów. Z jednej strony można obwiniać słaby algorytm Facebooka, dlatego że jeśli 100 tys lewaków zacznie się skarżyć na dany wpis, to Facebook automatycznie go usunie. Jednak są dowody że Facebook regularnie odbiera "likes" prawicowym stronom i zaniża je w wynikach wyszukiwania. 

Facebook jednak też zdaje sobie sprawę, że jest obserwowany. Ostatnio anty-Polacy doprowadzili do usunięcia mojego wpisu, jednak potem FB go przywrócił i przeprosił. Nie możemy dac się zastraszyć i musimy walczyć o swoje.

Radzę poczytać książki Georga Orwella na temat kreującej się rzeczywistości.

Podróżnik. www.kompas.travel.pl

Portret użytkownika hyh

Wiara , nadzieja , milosc i

Wiara , nadzieja , milosc i gnoza czyli wiedza , to ostatnie ukrywa Kosciol uznajac tylko pierwsze trzy cnoty.

Wiara to podstawa bez niej czlowiek jest zagubiony zarowno w Boga jak i w zycie , ludzi , ze jest potrzebny drugiemu czlowiekowi.

Nadzieja to cos co daje nam szanse na przetrwanie w sytuacjach krytycznych utraty zdrowia , bycia w sytuacji pozornie bez wyjscia. katastrof , wojen , trudne czasy , ucisk itd.

Milosc to milosc do blizniego , ktory jest taki sam jak ty , ma to samo DNA , jest podobny z wygladu , zachowan , emocji. Milosc to laska od Boga , kto nie zna milosci jest nieszczesliwy. Kochanie to nie jest jeszcze milosc. Kochac mozna zwierzeta ludzi ale milowac juz nie. Milowanie to laska ktora daje sile , przebaczac milowac wroga

Gnoza czyli wiedza - to rzecz ktora powoduje ,ze ludzie sie rozwijaja i tworza dla dobra swojego gatunku swiat w ktorym powinna byc wiedza wykorzystana dla dobra innych ludzi . Niestety wiedza jest dzisiaj cenna i opanowuja ja nieliczni , czesto to wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie , wiedza tajemna dostepna dla wybranych. Dzieki wiedzy nastepuje postep w zyciu czlowieka. Poniewaz tym co maja wiedze zalezy by inni byli glupi szczegolnie rzadzacym ... to mamy co mamy stado patoli i baranow ktorzy nie maja szans na rozwoj wiedzy ktora by mogla dac innym szczescie. I tutaj brak wiary klania sie najbardziej poniewaz patole nie wierza w nic , sa jak choragiewka na wietrze i dostosowuja sie do warunkow prymitywnych czyli podstawowych warunkow do przezycia . Ktos kto zna piramide MASLOWA wie ze ten rusek odkryl potrzeby nizsze tj fizjologiczne i wyzsze polegajace na rozwoju swojej osobowosci i docenianiu tego u innego czlowieka.

Cos z tego co mi wiadomo idiotow w POlsce jest juz 90 proc. Kiedys tyle bylo katolikow zanim zaczeli odchodzic w imie EU i innych zludzen Zachodu od wiary.  Czy te 90 proc idiotow wywodzi sie z katolicyzmu ? To moze byc ciekawy temat na artykul.

 

Portret użytkownika hyh

Do plaskozjebow : czy do

Do plaskozjebow : czy do Ameryki Pln dociera sie przez Rosje czy przez Antarktyde ?

czy Antarktyda jest na poludniu tej plaskiej Ziemi czy jest dokola Ziemi ?

Czy nie mozna przeleciec nad tymi gorami Antarktydy ktora wg was zapewne otacza cala Ziemie dookola i sprawdzic co jest za nimi ? Tylko nie pierdolcie ze wojsko was zestrzeli bo by musialo ich tam byc miliard by otoczyc cala Ziemie i jej gory lody i chuj wie co jeszcze wymyslicie by tam nie dotrzec... Moze tam jest gowno plywajace ktore zaslania wam horyzont

Dlaczego nikt nie zrobi z was prostego doswiadczenia i sciagnie teleskopem z wysokosci 4000 m Czomolungme? Boicie sie wejsc na szczyt peruwianski i przyblizyc obraz Czomolungmy ?

Teleskopem przyblizycie Ksiezyc z odleglosci wiekszej niz odleglosc Czomolungmy od And..

Portret użytkownika Bardzom ciekaw

Portal Trzeciego Rzymu, jest

Portal Trzeciego Rzymu, jest najbardziej ROSYJSKIM, PRAWOSŁANYM, PATRIOTYCZNYM portalem na świecie, a ty Upadlenkow jesteś zwykłym kremlowskim satnistycznym zaprzedańcem Chabadu i Berla Łazara, zdrajcą Rosjan i Słowian. Nic cię tak nie kompromituje jak gadanie o "rusofobii" PRADZIWYCH ROSJAN z "Trzeciego Rzymu" - to już nie jest IQ <50, tylko IQ<0. W sumie dobrze - wszyscy mogą po owocach zobaczyć krecią robotę satanistów, podszywających sie pod Rosję i Słowain.

Portret użytkownika UPAdlina

Ten portal o którym

Ten portal o którym dziamgoczesz ukro-ana(para)lityku jest tak "rosyjski i patriotyczny", jak "polskie i patriotyczne" są tvn24 albo TVPis. One też przez pewne środowiska są "ostoją polskiego patriotyzmu". Nie rozśmieszaj mnie więc ukro-trollu. I nie pień się tak, jak krem do golenia ukro-ciemnoto, bo już ci mówiłem, że nie zainstalujecie nam w Polsce swojego obłędu rusofobicznego. Ja uważam, że rosyjski i patriotyczny jest 'sputnik". Poniał ukro-troll? I co na to ukro-ana(para)lityk? Hehehehehe! A swoich ukro-"rosjan" z "trzeciego rzymu" pozdrów ode mnie w nazi-kijowie, hehehehehe! Najlepiej kopem w zad, hehehehehe! 
Co do kompromitacji, to aż dziw bierze, że po swoich kompromitacjach między innymi w temacie "lądowania chińskich brygad aero-mobilnych na polskich lotniskach" (buhahahahaha!) w ogóle poruszasz ten temat. Szczyt debilizmu. 
Co do kreciej roboty, to twoja piana i frustracja jest spowodowana tym, że wasza nazi-banderowska ruso-putino-fobiczna propaganda i krecia robota odbijają się od polskiej przestrzeni jak piłka od ściany, hehehehehe! I stąd te wasze kwiki. Ale ani te kwiki, ani wasze podszywanie się pod Polaków niczego nie zmienią. Kwiczcie więc sobie, a muzom, hehehehehe!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika IGM

Niebezpieczeństwa z udziałem

Niebezpieczeństwa z udziałem zaawansowanych programów są takie, że wszystkim zarządza człowiek, człowiek, który od wieków nie zmienił mentalnie swego postrzegania świata, człowiek jest najsłabszym ogniwem w cyberświecie, na wszystkim chce zbić majątek a jeszcze próbuje zaszkodzić ludziom, których nie lubi lub ze zwykłej głupoty. To jest ta puszka Pandory, którą ludzkość otrzymała w posagu - ogrom wiedzy, którą można wykorzystać do budowy ale i do zniszczenia aż do unicestwienia siebie i świata. Człowiek mimo swej długiej historii nie poznał dobra i zła i na przemian przechodzi z jednej płaszczyzny do drugiej myśląc, że tak ma być bo jest tego twórcą a to nieprawda, rozwój umysłu można karmić w celu rozwoju a można też cofnąć do tego sprzed tysiącleci. Jeszcze nigdy ludzkość nie była tak odpowiedzialna za siebie jak teraz, przekroczenie tej niewidzialnej dla oczu granicy ale jakże mocno dostrzegalnej z poziomu umysłu, będzie jak przekroczenie strumienia, niby wszystko będzie wygladać tak samo ale to będzie jak wkroczenie na terytorium obcego państwa broniącego bezlitośnie swoich granic. Rozwój mierzony pazernością zawsze jest zdany na niepowodzenie.

5G - wara z tym od Polski.

A ZIEMIA WCIĄŻ PŁASKA!! ONA W DALSZYM CIĄGU NIE WIRUJE!!

POPROSZĘ O NIEPODWAŻALNY DOWÓD NA WIROWANIE I NA KULISTOŚĆ - I KASUJĘ KONTO Wink

paranoja - para no i ja Smile

Portret użytkownika Jaskiniowiec

Ostatnie zdanie jest w deche

Ostatnie zdanie jest w deche

 

jak wyglada Wasze życie w którym wszystko jest względne ?

Przypomnę tylko jeszcze prawo karmy, - jeśli kłamiesz lub oszukujesz się świadomie lub mniej na zasadzie automatów, wydruków, przekonań na przykład jedząc wędlinę nawet nie myślisz już ze zabijasz bo to tylko plasterek padliny - to i tak będziesz oszukany - nawet wchodząc do sklepu z extra super zdrowa rzywnoscia, kupisz jakiś chłam - bo karma zawsze ale to zawsze działa i to jest piękne i prawdziwe 

Portret użytkownika SurvivorMan

W co wierzyć? W co się chce!

W co wierzyć? W co się chce! W Krasnoludki, Potwora Spaghetti, demokrację czy... Płaską Ziemię...
Bo WIARA (pomijając kwestie związane z religią), to zgodnie z definicją słownikową "przekonanie, że coś jest słuszne, prawdziwe, wartościowe lub że coś się spełni" Smile Niestety jest tu haczyk, a tkwi on w słowie "przekonanie*dirol*
PRZEKONANIE to inaczej przeświadczenie że coś jest słuszne, lub wyrobiony pogląd na coś...
Niestety... Przekonanie nie ma nic wspólnego z udowodnionym FAKTEM, bo to że ktoś jest o czymś przeświadczony, nie oznacza że ma rację! Słowa "przeświadczenie" i "racja", nie moga być stosowane zamiennie *dirol*
I dlatego WIARĘ należy zostawić dla Bogów, ewentualnie do spraw ziemskich typu: "wierzę że wygram szóstkę w totka" Wink
Ale gdy poruszamy się w codziennej rzeczywistości, należy opierać się na FAKTACH, niezależnie od dziedziny życia!
Jeśli na stole leży jakaś teza na dany temat i jest ona podparta szeregiem wzajemnie wspierających się dowodów, to jest to FAKT! Natomiast jeśli na stole leży teza, której towarzyszą puste stwierdzenia, typu: "jest tak no bo tak jest, a Ty się mylisz", ewentualnie są jakieś próby merytorycznej argumentacji, lecz są nielogiczne i(lub) wzajemnie się wykluczają gdy zestawi się ze sobą kilka z nich, to jest to WIARA...
 FAKT i WIARA nie mają ze sobą nic wspólnego... Właściwie to... WZAJEMNIE SIĘ WYKLUCZAJĄ *dirol*
Dlatego opierajmy się na FAKTACH! Tak będzie lepiej dla wszystkich Smile

 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Arya

Z faktem jest jeden problem.

Z faktem jest jeden problem. Otóz fakt nie zawsze oznacza prawdę. Słowo "fakt" może być używane do manipulacji. Jeśli jednak jesteśmy świadomi mechanizmu w jaki się to odbywa, to już ciężej będzie nas zmanipulować. W sumie to myśle, że mainstream podaje nam wiele faktów, ale nie dostrzegamy w tym manipulacji, bo... Podam przykład. Kowalski mówi, że Nowak jest totalnym idiotą. I to, że Kowalski tak powiedział jest faktem. Natomiast prawda może być taka, że Nowak jest bardzo inteligentną osobą. Tak więc uważajcie na "fakty".

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

5G - wara z tym od Polski.

A ZIEMIA WCIĄŻ PŁASKA!! ONA W DALSZYM CIĄGU NIE WIRUJE!!

POPROSZĘ O NIEPODWAŻALNY DOWÓD NA WIROWANIE I NA KULISTOŚĆ - I KASUJĘ KONTO Wink

paranoja - para no i ja Smile

Strony

Skomentuj