Prywatna fundacja chce zbudować wielką stację kosmiczną ze sztuczną grawitacją

Kategorie: 

Źródło: Gateway Foundation

Grupa entuzjastów kosmosu zamierza zrealizować pomysł, który narodził się na początku XX wieku. Chodzi o zastosowanie siły odśrodkowej celem wywołania sztucznej grawitacji. Zespół z Gateway Foundation uważa, że ludzkość jest już gotowa, aby wybudować wielką stację kosmiczną i wprowadzić powyższy pomysł w życie, jednak na ten cel potrzeba ogromnej sumy pieniędzy.

 

Koncepcja wykorzystania siły odśrodkowej dla wytworzenia sztucznej grawitacji w kosmosie pojawiła się po raz pierwszy w 1903 roku. Zaproponował ją rosyjski naukowiec i jeden z pionierów kosmonautyki, Konstantin Ciołkowski, a w latach 50. spopularyzował ją Wernher von Braun, niemiecki konstruktor rakiet.

Wielka stacja kosmiczna miałaby kształt koła i obracałaby się wokół własnej osi, aby wytworzyć sztuczną grawitację. Pozwoliłoby to wyeliminować problemy, związane z negatywnym wpływem braku grawitacji na zdrowie astronautów. Stan nieważkości osłabia kości, powoduje zanik mięśni i wywołuje szereg innych dolegliwości.

 

Okrągła stacja kosmiczna byłaby znacznie większa od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i mogłaby być stale zamieszkiwana przez ludzi. Na jej pokładzie znalazłyby się moduły mieszkalne i dokujące oraz kapsuły ewakuacyjne.

Zespół z Gateway Foundation zamierza zrealizować tę wizję. Przyszła obracająca się stacja będzie funkcjonować niczym kosmiczne miasto i pomoże w misjach na Księżyc i Marsa. Realizacja tego projektu będzie wymagała ogromnych zasobów finansowych.

Wybudowanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i utrzymanie jej w latach 1998-2015 pochłonęło aż 150 miliardów dolarów. Więc skąd wziąć pieniądze na jeszcze większą i bardziej zaawansowaną technologicznie stację Gateway?

Grupa entuzjastów zamierza organizować loterie i pobierać opłaty od członkostwa z nadzieją, że zdobyte w ten sposób środki pozwolą rozpocząć budowę przyszłej stacji. W kolejnych etapach projektu, zespół z Gateway Foundation będzie liczył na wsparcie państw i prywatnych firm. Poszczególne moduły będą wynajmowane korporacjom i agencjom kosmicznym oraz miliarderom. Nikt jednak nie wie, kiedy ta ogromna stacja powstanie i czy w ogóle do tego dojdzie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Easy Rider

Coś tu nie po kolei z fizyką.

Coś tu nie po kolei z fizyką.

Obracająca się stacja kosmiczna nie wytworzy żadnej grawitacji, tylko siłę odśrodkową, działającą wyłącznie na elementy wykonujące ruch obrotowy, tj. konstrukcję stacji oraz przedmioty związane z nią na trwale. Natomiast siła ta nie będzie działać na człowieka przebywającego wewnątrz tej stacji w stanie nieważkości, musiałby on być na trwale przymocowany do konstrukcji stacji, czyli sytuacja byłaby taka, jakby cały czas przebywał na karuzeli. Jak długo byłby w stanie w tej pozycji wytrzymać, nie mówiąc już o wykonywaniu jakichkolwiek sensownych czynności?  Mało tego - gdyby oderwał się od tego mocowania, to stanowiłby poważne zagrożenie dla siebie i nnych członków załogi oraz sprzętu, gdyż zacząłby w nie uderzać!  

Czyli znowu ktoś ma nas za idiotów?

Portret użytkownika Dr Piotr

Masakra, czy Ty się podstaw

Masakra, czy Ty się podstaw fizyki nie uczyłeś, czy piszesz, żęby ludzi wkurwiać i trollować tu? A jak siadasz na karuzeli to muszą Cię do czegoś trwale na niej przymocowywać - NIE - przypinasz się tylko dla bezpieczeństwa, żeby nie wypaść, podobnie w samochodzie biorącym ostrzej zakręt. Siła odśrodkowa, czyli udawana grawitacja w tym przypadku, działają identycznie. Stała prędkość obortowa stacji zostanie dobrana odpowiednio, żeby symulować ziemską grawitację, stacja nie będzie wirować jak zwariowane karuzele w lunaparku. Odpowiednie rozłożenie sprzętu w modułach stacji tak, żeby podłoga stacji była prostopadle do siły odśrodkowej sprawi, że będziesz czuł się jakby na Ciebie działała grawitacja, która podobnie jak siła odśrodkowa działa w dół...ot i cały problem i wyjaśnienie.

Zauważ, że podobnie jak wywoływanie grawitacji poprzez siłę odśrodkową, działa oszukiwanie grawitacji i wywoływanie sztucznego stanu nieważkości poprzez odpowiedni lot samolotu po paraboli w dół, na pewno widziałeś takie filmiki z wnętrza samolotów wykonujących taki manewr. Podczas odpowiednio szybkiego opadania samolotu po praboli w dół, szybkość opadania niweluje siłę grawitacji skierowaną w dół i masz poczucie nieważkości.

Pzdr

Portret użytkownika mirmił

Gdybyś jeszcze przypomniał

Gdybyś jeszcze przypomniał sobie jak w sposób poprawny i czytelny oraz zrozumiały wyrażać swoje myśli za pomocą pisma byłoby wspaniale bo to coś nabazgrał to jakiś bełkot w którym ciężko odnaleźć logiczny sens. Uczyłeś ty się w szkole , czy tylko chodziłeś na lekcje ?

Portret użytkownika kabaret

Prawda najprawdziwsza,

Prawda najprawdziwsza, ciekawe co zrobią kolejne nierządy z szydowskim oszczerstwem, ale skoro ukrywają co Polacy myślą o całej sprawie to o pieniądzach z odszkodowań możemy zapomnieć. Polską rządzą alfonsy czyli obce służby i polityczne prostytutki.

Portret użytkownika baca

fakty są take:

fakty są take:

naukowcy powiedzieli że...

- trzeba zebrać parę bilionów i zbudować wielka stację kosmiczną, która się obraca i wytwarza sztuczną grawitację żeby mogli żyć tam ludzie...

- tuż obok Ziemi która jest jeszcze wieksza stacją kosmiczną, która sie obrca i wytwarza sztuczna grawitację żeby mogli żyć tam ludzie...

wychodzi więc jak zawsze: niby chcą budować coś co jest kopią natury ale ze jako to już dawno za darmo mamy... chodzi tak naprawdę o to co nas różni: my mamy parę bilionów a naukowcy nie ....

 

 

 

Portret użytkownika 3plabc

Był taki film Elizjum... więc

Był taki film Elizjum... więc odgrzewane kotlety. Niech próbują i kasę marnują, nie ma w kosmosie takiego kamienia, pod którym byli by wstanie się schować... hehehe.

Ps. A ja buduję własną "gwiazdę śmierci"... co więcej, mam zamiar zdążyć przed Trumpem... ;P

Strony

Skomentuj