Mapy Google ujawniły tajne lokalizację rakiet Patriot na Tajwanie

Kategorie: 

Źródło: Google Maps

Rząd Tajwanu z pewnością nie jest zadowolony z ostatniej aktualizacji aplikacji Google Maps, w której ujawniono lokalizację arsenału państwa. Wszyscy, na czele z wrogimi Chinami, mogli dowiedzieć się, gdzie znajdują się m.in. rakiety Patriot.

Ministerstwo Obrony w Taipei zwróciło się z prośbą do Google'a o usunięcie bądź zamazanie zdjęć, które w najdrobniejszych szczegółach ujawniły lokalizację rakiet. Tajwan argumentuje swój wniosek troską o bezpieczeństwo narodowe. Minister obrony narodowej próbował ratować sytuację w trakcie specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej, mówiąc, że zdjęcia są prawdopodobnie nieaktualne, ponieważ wojsko stale zmienia położenie bazy, aby zmylić i oszukać wroga.

 

Minister dodał, że specjalna grupa współpracuje z Google, aby w przyszłości wzmocnić kamuflaż tajwańskiego arsenału i nie dopuścić do podobnych "wycieków". Mapy wyeksponowały dotychczas tajną bazę rakietową w Xindian, wyposażoną w rakiety Patriot typu ziemia-powietrze oraz lokalizację Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Wywiadu Wojskowego. Wyrzutnie rakiet i amunicja zostały przedstawione tak dokładnie, że zorientowany w temacie obserwator może błyskawicznie je zidentyfikować.

Szkodliwa dla Tajwanu ekspozycja jest podobno jedynie dziełem przypadku, lecz w przeszłości przedstawiciele tej wyspy mieli już styczność z korporacją Google, gdy w 2016 roku prosili o ocenzurowanie instalacji wojskowych na Morzu Południowochińskim. Warto przypomnieć, że Pekin uważa Tajwan za zbuntowaną prowincję, która ostatecznie musi zostać ponownie zintegrowana z Chinami.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika zan

Ten news jest niedorzeczny.

Ten news jest niedorzeczny. Chiny mają swój własny zwiad satelitarny i to dużo lepszy niż mapy googla. Z map googla mogą skorzystać zacofane państwa III świata niedysponujace własnym zwiadem satelitarnym (np. Polska, Sudan itd.) albo grupy zbrojne, bojownicy, terroryści, powstańcy itd.

Skomentuj