Naukowcy domagają się zakazu budowy autonomicznych robotów bojowych

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Laurie Lee/CC BY-NC 2.0

Militaryzacja sztucznej inteligencji postępuje w zastraszającym tempie. Co gorsza, nikt tak naprawdę nie kontroluje tego procesu. Mocarstwa mogą swobodnie rozwijać autonomiczne śmiercionośne systemy uzbrojenia, które będą odgrywać istotną rolę w przyszłych wojnach.

 

Naukowcy co najmniej od kilku lat wzywają do prawnego uregulowania kwestii autonomicznych robotów bojowych. Systemy zbrojeniowe, wyposażone w zaawansowaną sztuczną inteligencję, mogą podejmować wiele ważnych decyzji na polu walki. Dotychczas jeszcze żaden kraj (przynajmniej oficjalnie) nie stworzył robota, który może samodzielnie decydować o zabijaniu ludzi, ale ten dzień i tak wkrótce nadejdzie.

Eksperci ds. sztucznej inteligencji twierdzą, że uzbrojone autonomiczne maszyny mogą zawsze ulec awarii i zachowywać się w nieprzewidywalny sposób. Można także przejąć kontrolę nad robotem w wyniku cyberataku i posłużyć się nim do wywołania totalnego chaosu.

Alarmistyczne prognozy padły ostatnio na konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu Nauk (AAAS) w Waszyngtonie. W sumie aż 89 organizacji pozarządowych z 50 państw świat domaga się międzynarodowego traktatu, który zakaże prac nad autonomicznymi śmiercionośnymi systemami uzbrojenia.

 

Problem tkwi w tym, że światowe mocarstwa, zapędzone w wyścigu zbrojeń, nie mają zamiaru rezygnować z możliwości, jakie daje sztuczna inteligencja. Nikt nie sprawuje nad tym kontroli, a pierwsze konflikty zbrojne z udziałem uzbrojonych robotów są coraz bliżej.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika PrawNIK

" uzbrojone autonomiczne

" uzbrojone autonomiczne maszyny mogą zawsze ulec awarii"

To już miało miejsce. Parę lat temu w trakcie prezentacji wielolufowego autnomiczngo uniwarslnego systmu uzbrojenia (plot i cele naziemne) z niznanych przyczyn komputer przełączył się z planowanego zwalczania celów powietrznych na zwalczanie celów naziemnych i rozstrzelał większość ze znajdujących się na trybunie dla obserwatorów gości. Sorry nie pamięatam gdzie to było ale było to ładnych parę lat temu i prezentację robiła jakaś zachodnia firma.

Portret użytkownika Czasy  ostateczne

 Sztuczna inteligencja zwróci

 Sztuczna inteligencja zwróci sie przeciwko   twórcom! Inwigilacja juz jest! Wprowadzają agendy nawet w Polsce! 

Szukaj Prawdy! 

 Amightywind Misja,która poucza o Świętości i czasach końca,nawróć sie juz dziś,bo jutro moze byc za późno. Czytaj Pismo Święte znajdziesz odpowiedzi w Proroctwach, BÓG przemawia przez Proroków.

katolicyzm Cię nie zbawi a pociągnie do piekła -szukaj prawdy! Znajdziesz ja w Amightywind 

Portret użytkownika euklides

Ludzie z sektora IT obejmą

Ludzie z sektora IT obejmą wkrótce władzę fiansową (kryptowaluty), polityczną (systemy informatyczne), oraz militarną (bojowe systemy AI). Czeka nas rebelia cyber-anarchistyczna, która doprowadzi do powstania nowej siły i globalnego przetasowania.

Portret użytkownika Arya

Co Ty bredzisz? Nie wiadomo

Co Ty bredzisz? Nie wiadomo kto wymyślił kryptowaluty. To może być robota służb, bo jednoznacznych dowodów nie ma. Finansjera przystosowuje kryptowaluty pod swoje potrzeby-JP Morgan właśnie stworzył własny token, a za nim pójdą kolejne banki. Nawet jeśli krypto to oddolna robota, to i tak finansjera jest w stanie przejąć całą branże. Zobacz jak niska jest kapitalizacja krypto (w dniu dzisiejszym 135 miliardów dolarów) w porównaniu do innych rynków. Taka niska kapitalizacja dla finansjery to jest pryszcz. Gdy wejdą regulacje, to owszem kapitalizacja może iść w biliony, ale to będą pieniądze zainwestowane przez instytucje finanswowe, a nie Kowalskiego z Nowakiem. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj