Chiny chcą wybudować pierwszą elektrownię słoneczną w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chiny chcą wynieść energetykę odnawialną na nowy poziom. Lokalne media ujawniły, że naukowcy pracują nad pierwszą elektrownią słoneczną, która zostanie umieszczona na orbicie okołoziemskiej. Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można produkować większe ilości czystej energii praktycznie bez żadnej przerwy.

 

Plany zakładają dostarczenie instalacji na orbitę na wysokość 36 tysięcy km nad powierzchnią Ziemi. W ten sposób, promienie słoneczne będą docierały bezpośrednio do paneli słonecznych, pomijając atmosferę.

Orbitalna farma słoneczna będzie mogła pracować przez całą dobę. Wygenerowana energia będzie przesyłana na stację naziemną z pomocą mikrofal lub lasera. Chodzi o to, aby Chiny mogły stale generować i otrzymywać zieloną energię.

Elektrownia słoneczna na orbicie będzie wielokrotnie wydajniejsza od współczesnych naziemnych farm fotowoltaicznych. Jednak realizacja tego projektu nie będzie łatwa. Naukowcy szacują, że przyszła elektrownia będzie ważyła około tysiąc ton, tj. 2,5 raza więcej od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dlatego rozważa się zastosowanie robotów i druku 3D, aby można było wybudować elektrownię w kosmosie. Wysyłanie całej instalacji za jednym razem może być bardzo ryzykowne.

 

Prace nad pierwszą kosmiczną elektrownią słoneczną rozpoczęły się w mieście Chongqin. Eksperymentalna wersja zostanie wysłana do stratosfery w latach 2021-2025. W 2030 roku rozpoczną się prace nad farmą słoneczną o mocy 1 megawata. Chiny chcą jako pierwsze zrealizować projekt tego typu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Amant

Co do orbity geostacjonarnej

Co do orbity geostacjonarnej się zgodzę, ale taka Wikipedia podaje właśnie odległość ok. 36 km od powierzchni Ziemi.

"Orbita geostacjonarna – orbita okołoziemska, która zapewnia krążącemu po niej satelicie zachowanie stałej pozycji nad wybranym punktem równika Ziemi. Orbita geostacjonarna jest orbitą kołową, zawartą w płaszczyźnie równika. Przebiega na wysokości 35 786 km nad równikiem (42 160 km od środka Ziemi). Prędkość ciała na orbicie geostacjonarnej wynosi około 3,08 km/s, a czas okrążenia przez niego Ziemi jest równy 23 godziny 56 minut i 4 sekundy, czyli dokładnie tyle, ile trwa doba gwiazdowa.

Orbita geostacjonarna jest szczególnym przypadkiem orbity geosynchronicznej."

Portret użytkownika Ewelina

W tytule oraz artyklue

W tytule oraz artyklue zapomniano o cudzysłowiu - powinno być "elektrownia".
Swoją drogą pewne Imperium w pewnej sadze też budowało dużą elektrownię orbitalną, która miała dostarczać energię do wybranych światów w postaci wiązki jonowej/laserowej z tym, że zapomniano poinformować odbiorców o konieczności posiadania stosownej instalacji odbiorczej w wyniku czego "uszkodzeniu" uległa planeta Alderaan Wink
 

Skomentuj