Chiński satelita zrobił niezwykłe zdjęcie Księżyca na tle Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Chiński satelita znajdujący się obecnie na orbicie Księżyca uchwycił niesamowity obraz. Zdjęcie zrobione 3 lutego przedstawia niezwykłą perspektywę układu Ziemi i Księżyca.

Fotografia została wykonana przez chińskiego satelitę Longjiang-2, który wszedł na orbitę Księżyca w czerwcu 2018 roku. Satelita został wystrzelony w kosmos wraz z chińską sondą komunikacyjną Queqiao, która miała kluczowe znaczenie dla niedawnej pomyślnej misji lądowania na Księżycu przez pojazd Chang’e-4. Queqiao znajduje się w stabilnej pozycji nieopodal Księżyca i pełni rolę przekaźnika sygnałów radiowych z pozostałych sond na Ziemię.

 

Satelita Longjiang-2 nie nazywa się tak bez powodu. Pierwotnie w przestrzeni kosmicznej przebywała również sonda Longjiang-1, która również miała za zadanie obserwować Księżyc, jednak Chińczycy stracili kontakt z maszyną. Na szczęście satelita nr 2 lepiej poradził sobie z wyznaczonym zadaniem i wykonał kilka fascynujących zdjęć. Pierwszy obraz został udostępniony w sieci przez Obserwatorium Dwingeloo w Holandii.

Źródło: Twitter/Dwingeloo Telescoop

Po raz pierwszy satelicie Longjiang-2 udało się uchwycić Księżyc i Ziemię na jednym zdjęciu i trzeba przyznać, że efekty naprawdę robią wrażenie. Teraz pozostaje nam czekać na kolejne obrazy napływające z przestrzeni kosmicznej, które mogą być jeszcze lepsze.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Jarek Degórski

To zdjęcie to całkowity fake,

To zdjęcie to całkowity fake, po minimalnej obróbce w lightroomie okazało się że ziemia jest  doklejona z innego "zdjęcia".

Na innych portalach zdjęcia wykonane przez chińczyków to również fake, co więcej po wrzuceniu kilku losowo wybranych  zdjęć z NASA odnośnie misji apollo widać bardz silną obróbkę - retuszowanie- tła wokół astronautów.

Wygląda na to że to co nam prezentują to w większości mistyfikacja.

Portret użytkownika TheOne

Hahahaha hahahaha hahahaha

Hahahaha hahahaha hahahaha hahahaha hahahaha hahahaha barany ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia jest płaska ziemia 

Portret użytkownika ja z kosmosu

Wielkość względna obu ciał

Wielkość względna obu ciał może się zmieniać w zależności od tego jaka jest odległość aparatu od ciała bliższego. Mam to sprawdzone osobiście naocznie na modelach Ziemi i Księżyca, gdzie za Ziemię robiła piłka do koszykówki, a za Księżyc piłka do tenisa. Więc są realne różnice wielkości na zdjęciach z obu artykułów na tym portalu. Ale jeśli obejrzymy dołączony filmik do artykułu starszego (https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/niesamowite-zdjecia-tranzytu-ksiezyca-tle-ziemi) z całą sekwencją przejścia Księżyca przed Ziemią, to zauważymy, że Ziemia wykonuje dużą część dobowego obrotu, ale chmury są nieruchome. WNIOSEK: fotomontaż. Po co tak oszukiwać? Oto jest pytanie!

Portret użytkownika ...

Wszystko kolego zależy od

Wszystko kolego zależy od położenia obserwatora Smile łatwo to sobie wyobrazić, a jeszcze łatwiej sprawdzić w domu posiadając dużą piłeczkę, mniejszą piłeczkę i aparat w telefonie.

obie piłeczki niech dzieli spora odległość, idealnie byłoby zrobić to w skali, ale może nie być miejsca. Aby było znać różnice punkt libracyjny Ziemia-Księżyc za Księżycem 60 tys. km od Księżyca, odległość Księżyca od Ziemi około 380 tys. km. (przypadek 1).

Punkt libracyjny Ziemia-Słońce, 1 500 tys. km od Ziemi, 1 120 tys. km od Księżyca w momencie jego tranzytu (przypadek 2).

1. Przypadek w artykule:

kamera jest bardzo blisko mniejszej piłeczki, za to względnie daleko dużej. Mniejsza piłeczka wyjdzie duża, za to duża będzie mała.

2. Przypadek w linku, który wrzuciłeś:

kamera jest bardzo daleko zarówno od mniejszej, jak i dużej piłeczki, lecz precyzyjnie skierowana na nie obie. Na dużym przybliżeniu widać rzeczywiste wielkości piłeczek. Mniejsza jest mała, duża jest duża.

 

Portret użytkownika keri

Wycięli kwadracik z Ziemią i

Wycięli kwadracik z Ziemią i wkleili - rozumiem, inaczej nie umieli jeszcze Biggrin

Tylko dlaczego wkleili też księżyc? Przecież mogli wziąć autentyczne zdjęcie księżyca z amatorskiego teleskopu za 2000 zł i chociaż księżyc by ich nie ośmieszał ROFL

"Zdjęcie" zrobił chiński satelita. Biggrin

Chińczyk z fotoszopem nazywa się teraz satelita? ROFL ROFL ROFL

Czy może Chińczycy latają jako satelity? ROFL Kilka tysięcy Chińczyków lata wokół Ziemi jako satelity - to już wiem, dlaczego ich wywalają z tła i robią czarne. ROFL

Portret użytkownika Karol Nidecki

Zdjęcie jest autentyczne -

Zdjęcie jest autentyczne - tylko w niskej rozdzielczości. To co bierzecie za margines z innego obrazka ziemi, tak naprawdę jest to kompresja JPEG. Algorytm 'poprawia' niskiej rodzielczości zdjęcia, żeby były przyjemniejsze dla oka i dzięki temu mniej zajmują. A jeśli chodzi o księżyc - to jest niewidoczna strona wystarczy porównać:

https://i.imgur.com/d3WtFPj.png

Portret użytkownika Jarek Degórski

To zdjęcie to całkowity fake,

To zdjęcie to całkowity fake, po minimalnej obróbce w lightroomie okazało się że ziemia jest  doklejona z innego "zdjęcia".

Na innych portalach zdjęcia wykonane przez chińczyków to również fake, co więcej po wrzuceniu kilku losowo wybranych  zdjęć z NASA odnośnie misji apollo widać bardz silną obróbkę - retuszowanie- tła wokół astronautów.

Wygląda na to że to co nam prezentują to w większości mistyfikacja.

Strony

Skomentuj