Odkryto sposób na uzyskanie sprawnych baterii zdolnych do setek tysięcy naładowań

Kategorie: 

Źródło: Steve Zylius/University of California, Irvine

Dzisiejsze baterie litowo-jonowe mają to do siebie, że po krótkim czasie użytkowania nadają się na śmietnik. Wystarczy kilka tysięcy cykli ładowania i już musimy zaopatrzeć się w nową. Jednak odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii może rozwiązać ten problem raz na zawsze.

 

Zespół badawczy już kilka lat temu stworzył tam rewolucyjną baterię, która potrafi przetrwać aż 200 tysięcy cykli ładowania, po czym traci tylko 5% pojemności. Wydaje się to wręcz nieprawdopodobne, ale żeby było jeszcze ciekawiej, nawet sami odkrywcy są tym faktem mocno zaskoczeni.

Źródło: Rajen Dutta/University of California, Irvine

Naukowcy od dawna próbowali zastąpić łatwopalny i wrażliwy na zmiany temperatury lit złotymi nanodrucikami. Niestety ten drugi materiał również nie jest idealny - ze względu na rdzewienie, baterie oparte o nanorurki mogą przetrwać tylko kilka tysięcy cykli.

 

Dlatego specjaliści z Uniwersytetu w Irvine w Kalifornii pokryli nanorurki tlenkiem manganu i nałożyli warstwę żelu elektrolitowego. Połączenie to stworzyło swego rodzaju ochronę przed rdzewieniem. To właśnie dzięki temu bateria w takim stanie może przetrwać aż 200 tysięcy cykli ładowania, a być może jeszcze więcej.

 

Jeśli akumulatory tego typu mają kiedykolwiek znaleźć się w naszych urządzeniach, złoto należałoby zastąpić innym metalem gdyż ich produkcja byłaby bardzo droga. Naukowcy chcą również przeprowadzić odpowiednie badania aby zrozumieć jak dokładnie działa ich system. Niestety raz na jakiś czas słyszymy o nowych, wręcz rewolucyjnych bateriach które mogą odmienić nasz świat, ale każdy taki projekt po prostu znika bez dalszych wieści a akumulatorów jak nie było tak nadal ich nie ma.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Nobody

Zgadzam się z opinią

Zgadzam się z opinią użytkownika Jaron22. Takie baterie byłyby nieopłacalne. Podobnie jak "wieczne żarówki" - w kilku miejscach na świecie m.in. w Polsce w elektrowni wodnej w Strudze są takie żarówki. Najstarsza znajduje się w siedzibie straży pożarnej na 4550 East Avenue w Livermore, w Kalifornii. Świeci już ponad 100 lat, tak więc kto kupowałby na jej miejsce nową żarówkę? Wink Baterie też powinny zużywać się, zgodnie z filozofią "cyklu życia produktu". Dlatego też, mamy telewizory, sprzęt AGD, samochody, meble, które służą nam przez określony czas i są zdatne do rycyklingu lub "biodegradowalne". Specjalisci, którzy wypowiadają się w sprawach korozji złota: bardzo proszę o wyjaśnienie co to jest szereg elektrochemiczny metali i jak wykorzystuje się go w budowaniu ogniw galwanicznych. Kolejne pytanie brzmi: jak zachowuje się złoto w zasadowych roztworach cyjanków ?

Pozdrawiam.

Portret użytkownika ya

Ogłupianie parafian idzie w

Ogłupianie parafian idzie w najlepsze:Bateria - to samo powtórzone wiele razy (bateria dział, bateria akumlatorów, bateria ogniw elektrochemicznych) - w artykule odnosi się do czego? Bateria potocznie to ogniwo jednorazowe (pierwotne), W artykule i w komentarzach znaffcy tematu pisząc "bateria" mają na myśli raz baterię ogniw wótrnych (akumulator samochodowy) raz pojedyncze ogniwo (bateria guzikowa). Tak ciężko ogarnąć 2-3 terminy i i używać ich zamiast anglobełkotu?Do tego ta beznadziejna rdza na złocie. Jak do tej pory rdzewiało żelazo i jego stopy. Coś się w chemii zmieniło? Nie, to znowu anglobełkot dla debili, bo przecież debil nie odróżni korozji od rdzy i metalu szlachetnego od pospolitego.Poziom artykułu jest żenująco niski.

Portret użytkownika rocafella

No i co z tego że bateria

No i co z tego że bateria przetrwa 200.000 dni/ładowań jak nowa technologia wchodzi co kilkanaście miesięcy (500 dni) i urządzenie sami wymienimy na nowe z nową baterią?

Po co nam super trwała bateria do super nietrwałego urządzenia co ma tylko 2 lata gwarancji?

Nie potrzebujemy nowych baterii tylko obniżania napięcia potrzebnego do ich pracy. Bateria nie ma być jak najtrwalsza tylko jak najmniejsza która zasili urządzenie małą mocą.

Miniaturyzacja i ograniczenie poboru prądu jak w technologii budowy procesorów to właściwy kierunek i zasilanie ich energią słoneczną. Mała bateryjka szybko się ładuje energią słoneczną.

Ideał to zasilanie bateryjką guzikową i wtedy właśnie można wprowadzać supertrwałe baterie.

Portret użytkownika Arya

Nie mogę się z Tobą zgodzić

Nie mogę się z Tobą zgodzić po całości. Kupiłem telefon w 2016 roku i nie potrzebuję innego. Jedyny problem to fakt, że bateria trzyma coraz krócej. Gdy go kupowałem, to z zamiarem, że będę go używał 5 lat, ale nie wiem czy z powodu baterii będzie to możliwe. A gdybym mógł wymienić samą baterię, to nie kupiłbym nowego telefonu wczesniej niz w 2021.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Easy Rider

Prawdopodobnie chodzi o

Prawdopodobnie chodzi o akumulatory do pojazdów elektromobilnych, czyli jeden z dogmatów religii "globalnego ocipienia". Nie akumulatory są jednak tutaj najważniejszym problemem, tylko źródło energii elektrycznej, która ma te akumulatory ładować. Ale dla wyznawców tej religii wystarczy wiedza, że prąd jest z gniazdka.

Portret użytkownika Easy Rider

Nie rdzewieje w tym znaczeniu

Nie rdzewieje w tym znaczeniu, że nie reaguje z tlenem i nie tworzy tlenków. Natomiast reaguje z chlorem. W artykule nie podano, o jaki skład elektrolitu chodzi, stąd też trudno ustosunkować się do tego stwierdzenia o korozji.

Strony

Skomentuj