Rosyjscy naukowcy budują nuklearny silnik, który może zrewolucjonizować podróże kosmiczne

Kategorie: 

Źródło: internet

Załogowe misje kosmiczne na inne planety są możliwe, choć na dzień dzisiejszy nie posiadamy odpowiedniej technologii, która nam to umożliwi. Potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego napędu, który przyspieszy lot do obcego świata. Tak się składa, że w Rosji trwają prace nad silnikiem nuklearnym, który może stanowić idealne rozwiązanie dla tego problemu.

 

W najnowszym wywiadzie dla Rossijskaja Gazieta, Władimir Koszlakow, dyrektor generalny Centrum Badawczego Keldysza w Moskwie powiadomił o rakietowym silniku nuklearnym, który jest rozwijany od 2009 roku i przeszedł niedawno testy lądowe. Dowiedzieliśmy się, że silnik ten, gdy będzie gotowy, znajdzie zastosowanie w misjach kosmicznych.

 

Silnik nuklearny może zrewolucjonizować misje kosmiczne z kilku powodów. Przede wszystkim skróci czas lotu. Według Władimira Koszlakowa, astronauci mogliby dotrzeć na Księżyc w kilka dni, natomiast lot na Marsa potrwałby 7-8 miesięcy. Co więcej, rosyjscy naukowcy stawiają na silnik, który będzie charakteryzował się możliwością szybkiego, wielokrotnego wykorzystania. Rakieta wyposażona w taki napęd, po lądowaniu na Księżycu lub na Marsie, mogłaby ponownie wystartować już w ciągu 48 godzin.

Koszlakow twierdzi, że rozwijany silnik nuklearny umożliwi dalekie loty kosmiczne i pozwoli realizować misje „rodem z science fiction”. Niestety nie wiadomo, kiedy nowa technologia będzie gotowa do użytku. Mogą minąć długie lata, zanim po raz pierwszy wykorzystamy silnik nuklearny w misji kosmicznej. Dobra informacja jest taka, że w Chinach i Stanach Zjednoczonych również planuje się zbudować taki napęd, a powszechnie wiadomo, że wzajemna rywalizacja może przyspieszyć prace.

 

Oczywiście sam napęd nie jest jedyną przeszkodzą dla załogowych misji kosmicznych i kolonizacji innych światów. Równie istotną i problematyczną kwestią jest utrzymanie astronautów przy zdrowiu. Co z tego, że wyślemy ludzi na Marsa, skoro prędzej czy później, nasza marsjańska kolonia wyginie przez promieniowanie kosmiczne i niebezpieczne choroby?

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)


Komentarze

Portret użytkownika jj

ktos kiedys (moze 3-4tyg.

ktos kiedys (moze 3-4tyg. temu) wrzucil link do filmu jak to usa/usarmy wprowadzaja demokracje w nowo "podbitych" krajach i co sie z tymi krajami dzieje pozniej. Prosze o wrzucenie namiarow na film jesli ktos go ma pod reka, wielkie dzieki

Portret użytkownika knight83

Na jakiej zasadzie ma dzialac

Na jakiej zasadzie ma dzialac ten silnik? Na zasadzie odrzutu ? Cos na wzor silnika SEP? Czy autor moze podac link czy znowu przepisal z jakiejs strony. Czy na przyszlosc mozna pod kazdym artykulem podac linki zrodlowe? Chcialbym uwierzyc ze ten portal jest wiarygodny .

Portret użytkownika 45765498

W przypadku odrzutu warto

W przypadku odrzutu warto mieć na uwadze, że to kwadrat prędkości jest istotny. Jeśli w wyniku jakiejś reakcj uda się strumień cząstek o prędkości bliskiej lub przewyższającej prędkość światła w ośrodku skierować w jedną stronę to rzeczywiście może to działać. W elektrowni na okręcie podwodnym stracone jest kilka gramów masy a pływa kilka lat. Generacja energii elektrycznej była by dobra dla silników działających ośrodkach gazowych lub ciekłych.

Portret użytkownika gregy

Nie przesadzaj z tą biedą. W

Nie przesadzaj z tą biedą. W każdym kraju są środowiska, szczególnie na prowincji, które żyją biedniej, niż się żyje w miastach. A to, że Ruscy budują rakiety i tworzą nowe technologie to dobrze. W sumie dzięki temu są siłą przeciwstawną dla yankestanu, który obecnie jest z kolei siłą skrajnie antypolską.

Portret użytkownika PawełS

Trump lubi Polaków i

Trump lubi Polaków i potrzebuje nas. Ale co ma zrobić jak nasz naiwny rząd zamiast negocjować to liże mu dupę i jeszcze mu za to płaci? Trump to biznesmen. I traktuje rządzenie jak biznes. 

Wyobraz sobie, że masz firmę. I pewnego dnia przychodzi jakaś inna firma i mówi, że sprzeda swój interes i da Ci polowe kasy jak tylko powiesz, że jesteś ich kolegą. 

No bierzesz! A później myślisz jak by to rozegrać, żeby oddali resztę. 

PiS jest tak samo naiwny w stosunku do USA jak Tusk dla Niemiec. Te durnie nie wiedzą jak się robi interesy i myślą, że państwa mogą się przyjaźnić. 

Strony

Skomentuj