Rosyjscy naukowcy budują nuklearny silnik, który może zrewolucjonizować podróże kosmiczne

Kategorie: 

Źródło: internet

Załogowe misje kosmiczne na inne planety są możliwe, choć na dzień dzisiejszy nie posiadamy odpowiedniej technologii, która nam to umożliwi. Potrzebujemy przede wszystkim odpowiedniego napędu, który przyspieszy lot do obcego świata. Tak się składa, że w Rosji trwają prace nad silnikiem nuklearnym, który może stanowić idealne rozwiązanie dla tego problemu.

 

W najnowszym wywiadzie dla Rossijskaja Gazieta, Władimir Koszlakow, dyrektor generalny Centrum Badawczego Keldysza w Moskwie powiadomił o rakietowym silniku nuklearnym, który jest rozwijany od 2009 roku i przeszedł niedawno testy lądowe. Dowiedzieliśmy się, że silnik ten, gdy będzie gotowy, znajdzie zastosowanie w misjach kosmicznych.

 

Silnik nuklearny może zrewolucjonizować misje kosmiczne z kilku powodów. Przede wszystkim skróci czas lotu. Według Władimira Koszlakowa, astronauci mogliby dotrzeć na Księżyc w kilka dni, natomiast lot na Marsa potrwałby 7-8 miesięcy. Co więcej, rosyjscy naukowcy stawiają na silnik, który będzie charakteryzował się możliwością szybkiego, wielokrotnego wykorzystania. Rakieta wyposażona w taki napęd, po lądowaniu na Księżycu lub na Marsie, mogłaby ponownie wystartować już w ciągu 48 godzin.

Koszlakow twierdzi, że rozwijany silnik nuklearny umożliwi dalekie loty kosmiczne i pozwoli realizować misje „rodem z science fiction”. Niestety nie wiadomo, kiedy nowa technologia będzie gotowa do użytku. Mogą minąć długie lata, zanim po raz pierwszy wykorzystamy silnik nuklearny w misji kosmicznej. Dobra informacja jest taka, że w Chinach i Stanach Zjednoczonych również planuje się zbudować taki napęd, a powszechnie wiadomo, że wzajemna rywalizacja może przyspieszyć prace.

 

Oczywiście sam napęd nie jest jedyną przeszkodzą dla załogowych misji kosmicznych i kolonizacji innych światów. Równie istotną i problematyczną kwestią jest utrzymanie astronautów przy zdrowiu. Co z tego, że wyślemy ludzi na Marsa, skoro prędzej czy później, nasza marsjańska kolonia wyginie przez promieniowanie kosmiczne i niebezpieczne choroby?

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Portret użytkownika Esteban

Widzisz Iwanie, kiedyś tak

Widzisz Iwanie, kiedyś tak było choc mówienie o latach świetlnych to raczej dziecinada, no ale ok. Gdy zaś miwimmo teraźniejszość to zwróc uwagę że obecnie to Amerykanie zaopatruha ISS i to rakietami firm PRYWATNYCH. Popatrz do czego to doszlo. Rosja niemal zawiesila swój program kosmiczny ograniczając się do komercyjnych lotów na orbite a w Ameryce rakiety produkują prywaciarze! Gdzie jest rosyjski teleskop orbitalny, gdzie lądowniki planetarne? 

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Kwazar

Widzisz Redneck z tego jest

Widzisz Redneck z tego jest dużo gadki a mało picia.Podobnie jak z ciebie. Ale nie no, Tesla w naokoło Marsa jest spoko.Esinstein jest spoko i tacy jak ty to som spoko.Mikki się o ciebie pytała Jak tam twoje tanie triki i czy ci HAMBURGIER smakuje ? 

Portret użytkownika Teresa z Torunia

Proszę zwrócić uwagę, że

Proszę zwrócić uwagę, że piszę o tym co było kiedyś. Co jest dzisiaj to jest zupełnie inna bajka. Rosjanie mają swojego Hubblea. No dobrze nie jest to dokładny odpowiednik teleskopu otpyczniego. Jest to orbitalny radioteleskop pod nazwą SpektrR albo RadioAston. W tym roku mają wystrzelić SpektrRG który będzie znacznie lepszy ponieważ będze to teleskop rentgenowski.

P.S Kto wie, że pierwotnie teleskop Hubblea zaprojektowany został jako orbitalny teleskop szpiegowski (było ich w sumie 5 sztuk). Ze względu na popełniony błąd (system optyczny) został on oddany dla nasa.

P.P.S Kto jako pierwszy zrobił zdjęcie pełnej krzywizny ziemi na klasycznej, podkreślam klasycznej kliszy fotograficznej ?. Kto na potrzebę tego projektu skonstruował specjalny aparat fotograficzny ?. Aparat, który możliwościami optycznymi wyprzedzał ten, który Armstrong miał na księżycu.

P.P.P.S To, że dzisiaj jest syf i malaria (zapoczątkowane przez Jelcyna) nie oznacza, że należy przekreślać radzieckie/rosyjskie dodkonania w programie podboju kosmosu ponieważ jak dla mnie to oni ewidentnie wygrali ten wyścig.

Portret użytkownika Kwazar

Tak ! Oni Ewidentnie wygrali

Tak ! Oni Ewidentnie wygrali ten wyścig ! Bo to są spryciarze od zawsze Imperium ! Szybko się uczą jeszcze szybciej rozumieją, i dalej jeszcze szybciej przyswajają i ....jeszcze szybciej wyprowadzają się na czoło wyścigu. Nauczeni w doświadczeniu i przekonaniu, że mogą być lepsi i szybsi.Oni tacy Są ! Nie jem HAMBURGIERRÓW u Tonalta to wiem !  Chociaż z drugiej strony to mnie to trochę martwi bo,co ja z tego mam ? Znowu mi na łeb mongołów sciągną w odwecie co mi oni zegarka ukradną za 5 zeta? Albo wodę źródlaną z rzyci...życia wypiją z sedesu ? Albo atomówkę na łeb zrzcą ? Co ja mam z tą wiedzą zrobić ? 

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika jj

ktos kiedys (moze 3-4tyg.

ktos kiedys (moze 3-4tyg. temu) wrzucil link do filmu jak to usa/usarmy wprowadzaja demokracje w nowo "podbitych" krajach i co sie z tymi krajami dzieje pozniej. Prosze o wrzucenie namiarow na film jesli ktos go ma pod reka, wielkie dzieki

Portret użytkownika knight83

Na jakiej zasadzie ma dzialac

Na jakiej zasadzie ma dzialac ten silnik? Na zasadzie odrzutu ? Cos na wzor silnika SEP? Czy autor moze podac link czy znowu przepisal z jakiejs strony. Czy na przyszlosc mozna pod kazdym artykulem podac linki zrodlowe? Chcialbym uwierzyc ze ten portal jest wiarygodny .

Strony

Skomentuj