6 069 823 zł dla każdego Polaka z procesowania węgla!

Kategorie: 

Źródło: Internet

Ekspert do spraw węgla i energetyki Krzysztof Tytko przeprowadził dowód, iż eksploatacja węgla metodą procesowania (zgazowania) przyniesie przychód w kwocie 6 069 823 zł dla każdego Polaka, pod warunkiem, że obecny rząd nie odda eksploatacji polskich złóż węgla obcym korporacjom.

Za czasów rządów Platformy Obywatelskiej 95% powierzchni koncesyjnych zostało wydanych zagranicznemu kapitałowi. Eksperci szacują, że przez 30 lat od początków transformacji ustrojowej Polska oddała w obce ręce banki, kanały dystrybucji i strategicznie ważne firmy o wartości od 5 do 7 bilionów złotych.

 

PiS, który potrafi przegłosowywać pewne ustawy w ciągu jednego dnia, zapisy dotyczące powołania i zasad funkcjonowania Polskiej Agencji Geologicznej, która ma zajmować się badaniem i ochroną potencjału surowcowego Polski, opracowuje od 4 lat. A gdyby zwrócić uwagę na fakt od kiedy główny geolog kraju prof. Mariusz Orion Jędrysek jest najlepiej poinformowaną osobą w sprawie tych zasobów, to okaże się, że polska polityka surowcowa tak istotna dla przyszłości narodu jest tworzona od 13 lat.

 

W międzyczasie zamiast dbania o polski interes stwarzano przyjazne środowisko dla obcego kapitału. Jeśli oddamy kontrolę nad własnymi ogromnymi zasobami nieodnawialnymi, to już ich nigdy nie odzyskamy. I nie może być argumentem to, że tylko technologie i fundusze zagranicznych firm mogą spowodować, iż ten potencjał surowcowy zostanie w końcu odblokowany.

 

Niech rząd emituje własny pieniądz, a nie ogląda się na kapitał spoza Polski. Jako społeczeństwo musimy dopilnować, aby rząd pod żadnym pozorem nie tworzył prawa, które pozwala przejmować kontrolę nad naszymi zasobami.

 

Polska wydobywa węgiel za pomocą tradycyjnej technologii wydobycia. Do głębokości 1200 metrów mamy pod powierzchnią kraju 50 miliardów ton węgla. Poniżej granicy 1200 metrów, do głębokości około 5 kilometrów, mamy następne 450 miliardów ton węgla, czyli w sumie jest to 500 miliardów ton. Cały ten węgiel przy wydobyciu metodą tradycyjną jest praktycznie niedostępny. Z tych 500 miliardów ton możemy tą metodą wydobyć jedynie 4 miliardy ton.

Bilans wykorzystania tradycyjnej technologii wydobycia jest następujący:
 
Zasoby węgla w Polsce: 500 miliardów ton
Możliwe wydobycie tradycyjną technologią: 4 miliardy ton
Cena węgla: około 400 złotych za tonę
Wartość węgla w złożach dających się wydobyć tradycyjną technologią: 1,6 biliona złotych
Populacja Polaków (Kraj + Polonia): 58 milionów
Wartość węgla (gazu) w złożu na osobę: 27 586 złotych na osobę

Technologią, która pozwoli wydobyć 80% wszystkich złóż jest technika podziemnego zgazowania węgla. To ona może zrewolucjonizować sektor paliwowo-energetyczny w Polsce. Instytucjom takim jak: Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Akademie Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska i Politechnika Częstochowska, przy pomocy Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, udało się z powodzeniem wykorzystać tę technikę już prawie 5 lat temu.

 

Dowodzący tym procesem prof. Krzysztof Stańczak mówi, że metoda ta polega na tym, iż węgiel, który znajduje się pod ziemią w złożu zamieniany jest na gaz. Częściowo węgiel trzeba spalić, żeby uzyskać odpowiednią temperaturę w tzw. „georeaktorze”, ale znakomita większość węgla, jakieś 80% zostaje przemieniona w gazy, które otrzymujemy na powierzchni i które możemy wykorzystywać do różnych celów.

 

Wyniki dotychczas przeprowadzonych eksperymentów według prof. Stańczaka są zadowalające. Proces okazał się możliwy do wykonania w skali przemysłowej, jest sterowalny i bezpieczny dla środowiska. Nad podobną technologią pracują Chiny, USA, Australia i RPA. Prace zespołu prof. Stańczaka zakończono w 2014 roku.  Od tego czasu rząd nie robi w tej sprawie nic.

 

Pomimo raportów NIK, które zwracały uwagę na skalę korzyści wynikających z rozwoju tej metody. Instalacja do podziemnego zgazowania węgla na skalę przemysłową nie kosztuje więcej niż 100 milionów złotych. Dla porównania w 2010 roku powołano spółkę PGE Elektrownia Jądrowa i na jej funkcjonowanie (bez specjalnych rezultatów) wydano do dziś ponad miliard złotych. Powstała ona tylko po to, by opracować studium wykonalności pod budowę elektrowni jądrowej.

Przy zastosowaniu technologii podziemnego zgazowania mamy więc dostęp do 400 miliardów ton węgla

W tym wypadku kalkulacja korzyści będzie następująca:

Zasoby węgla w Polsce: 500 miliardów ton
Możliwe wydobycie: 400 miliardów ton (100 razy więcej niż technologią tradycyjną)
Ilość otrzymanego gazu z 1 tony węgla: 444 metry sześcienne
Cena gazu: 2 złote na metr sześcienny
Wartość gazu z 1 tony węgla: 888 złotych
Wartość węgla w złożu: 355,2 biliona złotych (222 razy więcej niż technologią tradycyjną)
Populacja Polaków (Kraj + Polonia): 58 milionów
Wartość węgla (gazu) w złożu na osobę: 6 069 823 złote

Kto jest właścicielem zasobów naturalnych? Skarb Państwa. Ale Skarb Państwa to przecież społeczeństwo! Co zrobili dobrego dla Polski przez te 30 lat wszyscy ministrowie skarbu? Cały majątek na powierzchni sprzedali obcemu kapitałowi za pół darmo, traktując go jako własny folwark.

 

Raz jeszcze należy to podkreślić: sama wartość sprzedanego majątku na powierzchni to 5-7 bilionów złotych, podczas gdy pod powierzchnią, w samym węglu mamy ponad 355 bilionów złotych! O to toczy się gra! A przecież oprócz węgla Polska ma swoich zasobach praktycznie całą tablicę Mendelejewa. Trzeba wymusić na władzach nasze własne uwłaszczenie, bo zasoby surowcowe Polski są dla Polaków i powinny być równo podzielone na całą populację naszego państwa. Inaczej władze oddadzą to bogactwo innym.

Za życia każdego Polaka, gdyby uwłaszczono polskie społeczeństwo na polskich zasobach naturalnych, każdy dostałby od 1 do 3 milionów złotych dywidendy.

Spójrzmy jeszcze na zasoby tytanu:

Zasoby tytanu w rudzie: 97,7 miliona ton
Cena tytanu: 8140 złotych za tonę (Giełda Londyńska)
Wartość tytanu w złożu: 7,95 biliona złotych
Populacja Polaków: 58 milionów
Wartość tytanu na osobę: 137 068 złotych

A co by było, gdybyśmy dodali do tego molibden, złoto, cynk, cynę, srebro, kobalt, itd.?

Kluczowe jest więc dotarcie z tymi informacjami i wyliczeniami do mediów głównego nurtu, gdyż tylko w ten sposób realna staje się możliwość jakiegokolwiek nacisku na władzę, która pod presją dobrze uświadomionego społeczeństwa będzie musiała spełniać jego postulaty. Jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało, mamy do czynienia z batalią o przyszłość Polski i jej znaczenie w rozwoju cywilizacji.

Poniżej całość wystąpienia Krzysztofa Tytko:

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)


Komentarze

Portret użytkownika wiertacz z doswiadczeniem

witam, jestem magistrem

witam, jestem magistrem wiedzy wydobywczej i mam doswiadczenie 30-sto letnie w wykonywaniu zawodu pozyskiwania, poszukiwania oraz kierownikiem niejednej wiertni na terenie calej europy. "gazowanie" jak to niefachowo nazywa ten pan (celowo z malej litery) jest skrajnie niebezpieczene!. pekniecia skurupy ziemskiej luznego i srednio luznego złogu skalnego juz 500m pod ziemia spowoduja NIEODWRACALNE zmiany na powierzchni! jesli komus zalezy na tym zeby wydobyc "gazowo" to plaszcz gazowy w rozpadlinach bedzie siegal nawet kilkunastu kilometrow lub wiecej od miejsca zagazowania. jesli do tego dojdzie sprawa np takiego rejonu weglowego slask to w zasadzie mozna sie pozegnac ze strata niemal 1/4 czesci kraju. dlatego miedzyinnymi zapomnielismy o lupkach i nadal wydobywamy jak wydobywamy. bo logiczne jest ze jak cos wyjmiesz z pod spodu to gora sie zawali tak na chlopski rozum. 

Portret użytkownika baca

o łupkach "zapomnielismy" bo

o łupkach "zapomnielismy" bo kupujemy o sześćdziesiąt procent droższy gaz od afroameryki...

jest on też o sto procent droższy niż ruski..

a gazowanie węgla pozwoliłoby Polsce stać się drugim Kuwejtem... i zapewniło by każdemu Polakowi prawktycznie darmową energię elektryczną

złoża geotermalne mogą każdemu Polakowi zapewnić praktycznie darmowe ogrzewanie - takie same jak ma na razie ten parch rydzyk...

ekspertem to jesteś od dezinformacji ale możesz się przekwalifikować na ekperta od wycierania afroamerykańskiej dupy - szansa przed tobą życiowa

 

 

Portret użytkownika Chłop

Ale mi problem tak na

Ale mi problem tak na chłopski rozum jak leży mi tona złota pod ziemią to wyciągam złoto i napierdalam śmieci w to miejsce jeszcze se śmieci skupywać zaczniemy z całej europy i dodatkowa wypłata na łepka

------------------------

Wszystkie konwenanse, savoir-vivre i nonszalancki bon ton służą do sterowania społeczeństwem, by biło się o pozycje generowane przez najwyższe warstwy. To tylko potyczki o ładną obrożę i łańcuch.

Portret użytkownika euklides

"Dla porównania w 2010 roku

"Dla porównania w 2010 roku powołano spółkę PGE Elektrownia Jądrowa i na jej funkcjonowanie (bez specjalnych rezultatów) wydano do dziś ponad miliard złotych."

Spoko, sam prezio pobierał wynagrodzenia w przedziale 35-100 tys zł miesięcznie, a któż to wie ile tam jeszcze ssawek dookoła. No, ale to jest NASZE PAŃSTWOWE, więc płaćcie grzecznie podatki na naszą narodową partyję, kochanych prezesów ich synów, córy, wnuków, kuzynów i całe grono przyjaciół.

Portret użytkownika lealnie

Zacznijmy od tego, że nie

Zacznijmy od tego, że nie jesteśmy właścicielami (wbrew górnolotnemu tekstowi) tego węgla. Tak jak na "swojej" działce nie możesz postawić domu bez pozwolenia i od każdego pierdnięcia musisz płacic podatek (nawet często po śmierci - spadkowy 12-20%). Były juz różne NFI i OFE i na oczach milionów zrobiono co chciano. Myślę że o co chodzi z NFI,OFE,.. wiedział dużo większy % ludności niż z węglem, więc statystycznie możemy tylko utyskiwać.

 

Portret użytkownika euklides

"Prace zespołu prof.

"Prace zespołu prof. Stańczaka zakończono w 2014 roku.  Od tego czasu rząd nie robi w tej sprawie nic."

Ja tam jestem pewien, że robi - stara się wcisnąć USA, Izraelowi, Niemcom albo chociaż Japonii w zamian za jakiś stołek dla znajomków.

Portret użytkownika euklides

Niestety wyrodne, polińskie

Niestety wyrodne, polińskie matolstwo i tak zagłosuje na POPiS, a Magdalenka i Okrągły Stół (PO, PiS, PSL, SLD) zamiast siedzieć w więzieniach, będą puchnąć na stołkach od łapówek i zaprzedańswa.

Portret użytkownika asa

Nie wolno o tym mówić głośno,

Nie wolno o tym mówić głośno, przecież tylko na to czekają amerykanie i żydzi........to oni rzadzą Polską i to oni to wszystko dostaną ZA DARMO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! My dumni Polacy mamy tylko nadzieję, naiwność..... i znowu zagłosujemy na tych sprzedawczyków by potem płakać na swój los. To będzie tak jak z polskim złotem co zamias pilnować go w polskim skarbcu oddano do angielskiego skarbca / oddał Morawiecki 9 ton złota/.

Strony

Skomentuj