Eksplozja życia na nowej wyspie wulkanicznej zadziwiła naukowców
Image
Około trzy lata temu na Oceanie Spokojnym w pobliżu królestwa Tonga, pojawiła się nowa wulkaniczna wyspa. Naukowcy z NASA postanowili po raz pierwszy przyjrzeć się jej z bliska i byli zdumieni tym, co odkryli. Okazało się, że wyspa jest pokryta tajemniczym kleistym błotem, na którym kwitnie bogata roślinność.
Wulkaniczna wyspa pojawiła się nieopodal państwa Tonga trzy lata temu i jest to jedna z zaledwie trzech nowych wysp, które na przestrzeni ostatnich 150 lat przetrwały więcej niż kilka miesięcy. Dan Slayback z NASA był zdesperowany, aby odwiedzić to miejsce, ponieważ naukowcy wciąż mają niewielką wiedzę na temat procesu powstawania nowych wysp. W październiku zespół badaczy odwiedził wyspę, a obserwacjami podzielono się niedawno na blogu NASA.
Slayback wylądował na czymś, co na zdjęciach satelitarnych przypominało czarno-piaszczystą plażę. W rzeczywistości wyspa była jednak pokryta żwirem wielkości grochu, co nie ułatwiało poruszania się. Drużyna naukowców odkryła, że wyspa stała się już domem dla różnorodnej flory i fauny. Roślinność prawdopodobnie wyrosła z nasion zdeponowanych przez ptaki. Zwrócono również uwagę, że swoje gniazdo założyły tam sowy oraz rybitwy.
Żyzność gleby wprawiła naukowców w osłupienie, biorąc pod uwagę, że była ona pokryta jasnym, lepkim i gliniastym błotem. Slayback postanowił, że musi dowiedzieć się więcej na temat pochodzenia tajemniczego materiału i jego właściwości. Pobrano próbki skał i błota do dalszej analizy oraz wykonano wiele pomiarów z powietrza przy pomocy drona.
Na podstawie zdjęć ma powstać trójwymiarowa mapa wyspy, a Slayback i jego zespół zamierzają w przyszłym roku powrócić na to terytorium. Wstępne szacunki zakładają, że wyspa może przetrwać maksymalnie 30 lat, zanim zostanie ponownie wchłonięta przez ocean.
- Dodaj komentarz
- 5937 odsłon
Życie nie potrzebuje
Życie nie potrzebuje człowieka człowiek potrzebuje żyć.Jak widać lata mijają a oni nadal nic nie wiedzą.Choć wiedzą jak pozyskiwać środki na wszelkie możliwe sposoby.Nie ważne jakby się było zdesperowanym nas oddzielili by od możliwości poznania.Dlaczego???Dlatego że dla nich jesteśmy tylko do dojenia i skubania.
Mewy i rybitwy siedzą w
Mewy i rybitwy siedzą w jednym gnieździe??
bocianim chyba
Dodane przez ya (niezweryfikowany) w odpowiedzi na Mewy i rybitwy siedzą w
bocianim chyba
A co sowy tam jedza..????
A co sowy tam jedza..????
Mnie zaskoczyło i zdziwiło
Mnie zaskoczyło i zdziwiło zdziwienie naukowców, przecież ten egzemplarz ludzki nic nie powinno dziwić, to raczej oni zadziwiają ludzi swymi fantazjami a tu masz babo placek - naukowców dziwi to, że na żyznej ziemi coś postanowiło wyrosnąć, jakby na złość nauce. Do czego ten świat zmierza.