Odkryto planetę, która absorbuje niemal całe światło

Kategorie: 

TrES-2b - źródło: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

Około 466 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Lwa odkryto dziwny świat. Astronomowie zaobserwowali nietypową planetę, która absorbuje niemal całe światło.

 

Badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Keele powiadomili o odkryciu tzw. gorącego jowisza – planety, której masa jest zbliżona do Jowisza. Obiekt pod nazwą WASP-104b orbituje ekstremalnie blisko swojej gwiazdy i jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle gorący.

Gorące jowisze są dosyć ciemne i pochłaniają część docierającego do nich światła – zwykle w ilości około 40%. Jednak zdarzają się wyjątki. Przykładowo planeta WASP-12b absorbuje co najmniej 94% światła. Tymczasem odkryty ostatnio gorący jowisz WASP-104b należy do najciemniejszych, gdyż absorbuje aż 97-99% światła.

 

WASP-104b to egzoplaneta zachowująca się niczym Księżyc. Jej jedna strona jest cały czas zwrócona w kierunku gwiazdy. Planeta krąży wokół niej w odległości około 4,3 miliona kilometrów. Wykonanie pełnego obiegu wokół gwiazdy macierzystej zajmuje jej zaledwie 42 godziny.

TrES-2b - źródło: NASA/JPL-Caltech/T. Pyle

Należy dodać, że określenie „ciemny” czy „czarny” w kontekście planety nie nawiązuje do jej koloru, lecz właśnie do stopnia odbijalności światła. Ciekawostką jest, że absolutnie najciemniejszą planetą jaką znamy jest gorący jowisz TrES-2b. Ten odbija tylko 0,1% docierającego światła.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika docent

A Wiecie jak zmierzyli i ile

A Wiecie jak zmierzyli i ile waży elektron?
Jak zmierzyli masę molową dowolnego atomu?
A co to jest 1 mól? (Nieuk napisze że ten co lata!)

Można też zapytać głupio: dlaczego woda (H2O) nie wybucha? Przecież składa się z wodoru i tlenu!

To są Wasze metody.

Portret użytkownika docent

To mają być jakieś dowody?

To mają być jakieś dowody?
Przykłady zaczerpnięte z tzw. "antynauki".
Czy widzieliście kiedyś mikroskop sił atomowych? Wiecie jak działa? Jaki obraz on pokazuje?

To tak można cytować artykuły o płaskości Ziemi.

Gdyby ta nauka, którą negujecie nie była prawdziwa to nie byłoby tych komputerów i wszystkich innych rzeczy z których na codzień używacie.
Zdrowo się zastanówcie się.

Portret użytkownika Epiornis

Dziwnymi zbiegami

Dziwnymi zbiegami okoliczności Ci "antynaukowcy" często popełniają samobójstwa // umierają w niewyjaśnionych okolicznościach // niszczy się im życia...

Gdyby... gdyby wszystko było zgodnie z rozsądkiem, to komputery byłyby już pewnie jakimś reliktem minionej epoki.

"...Czy widzieliście kiedyś..." - byłem przy kosmodromie, więc latają w kosmos!!

 

Panie docent... co Wy tam tak naprawdę w tym CERN'ie robicie?

 

Edit. Rozumiem, że w 55 minut przeczytał Pan oba materiały, zrozumiał je Pan, zatem - czy jest Pan w stanie podać merytoryczne kontrargumenty?

Rażące naruszenie regulaminu. Ban na czas nieokreślony.

Moderacja

Portret użytkownika Joker

Książek na każdy temat jest

Książek na każdy temat jest mnóstwo. To nie znaczy że każdy musi zaraz wszystko czytać. Nie każdego wszystko musi aż tak interesować by siedzieć cały obłożony książkami. Ludzie mają różne zainteresowania i też obowiazki. Ale to pewnie pan wie panie docent. Piszemy tu że może coś jest po naszemu a nie tak jak się nam przedstawia bo czemu by nie? Tzn czemu by tak nie pisać? Pewnie jest tak jak to opisuja. Czytanie nie boli? Może dlatego też właśnie czytamy to wszystko co jest na tej stronie. Czasem mniej, czasem bardziej uważnie. Bywa też tak jak właśnie w tym przypadku. Nawet w najlepszy opis książkowy można nie uwierzyc gdy czytamy że coś oddalone o 460 czy tam milionów lat świetlnych ( z odległością mogłem przesadzić bo nie pamiętam i już szczerze mi to wisi) obraca się wokół swojej gwiazdy tak jak księżyc wokół Ziemi. Można by opisać np tutaj trochę bardziej temat. Nie wszyscy zaraz biegną do biblioteki ( ok jest też Internet) i sprawdzają godzinami co i jak. Trafiają się tematy mniej ciekawe a opisane tak że szok. Te ciekawsze to oczywiście nie zawsze ale coś w stylu ,, Na Sycylii rozbił się statek UFO. Była to środa Smile jak na ten klimat nie za ciepło. Nie miałem się aż tak rozpisywać Smile czytanie nie boli więc Smile wiem że chodzi też o treść. Czasem po prostu po co się katowac? Odkładamy książkę u pamiętamy by do niej nie wracać Smile oczywiście nie robimy tak za każdym razem. Coś czytać trzeba Smile

Portret użytkownika docent

Czytanie nie boli!

Czytanie nie boli!
Weźcie książki do czytania, które opisują metody pomiarowe w astronomii i się dowiecie jak to robią.
Nie znacie metod a już zakładacie że oszukują.

Portret użytkownika Joker

Właśnie. Chciałbym zobaczyć

Właśnie. Chciałbym zobaczyć jak oni to robią. Skąd wiedzą że planeta z tak daleka okraza swoją gwiazdę tak Księżyc nas tzn że pokazuje jej tylko jedna.swoja stronę. Skąd wiadomo że absorbuje aż tyle światła ? Podane chyba bardzo dokładnie jak na taka odległość. Chyba za dokładnie wydawać by się mogło. A może jest tak że jeden odkrywa planety a drugi się pyta stary a myjesz czasem monitor? Chlast szmata i nagle 20 planet znika Smile

Portret użytkownika Leutu

To, że nie potrafisz objąć

To, że nie potrafisz objąć swoim umysłem jak coś jest zrobione, skonstruowane, zaprojektowane, wymyślone (np. aparatury techniczne, czujniki, rejestratory itp) to nie znaczy, że ich istnienie jest niemożliwe. Tacy jak ty argumentują zło w taki sposób, że skoro Hitler miał wąsy i był zły, tzn. że wszyscy którzy mają wąsy są źli. Po prostu tego nigdy nie ogarniesz. Pogódź się z tym.

Portret użytkownika Easy Rider

Jeżeli planeta znajduje się w

Jeżeli planeta znajduje się w odległości 466 lat świetlnych, to jeśli cokolwiek zaobserwowano (załóżmy), jest to stan sprzed 466 lat, stąd też cały opis powinien być w czasie przeszłym. Jak jest teraz - można będzie się dowiedzieć za kolejne 466 lat.

Natomiast ciekawe jest, w jaki sposób obliczono stopień absorbcji światła, bo do tego byłoby potrzebne zmierzenie natężenia światła padającego. Ta uwaga dotyczy również innych obiektów kosmicznych, dla których zmierzono tę wielkość.

Może Szanowna Redakcja powinna ograniczyć liczbę tych różnych kosmicznych bajek, bo jest wiele ciekawych, przyziemnych tematów .

Skomentuj